کد خبر: ۱۰۳۸۶۰
۱۰:۰ - ۱۳۹۸/۷/۷

بانک مرکزی:

کاهش ۷۳ درصدی معاملات مسکن پایتخت

گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن شهر تهران حاکی از آن است که تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در شهریورماه سال ۹۸، به ۲ هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱۵.۳ و ۷۳ درصد کاهش نشان می‌دهد. 
کاهش ۷۳ درصدی معاملات مسکن پایتخت

به گزارش دنیای بانک و بیمه، گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن شهر تهران حاکی از آن است که تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در شهریورماه سال ۹۸، به ۲ هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱۵.۳ و ۷۳ درصد کاهش نشان می‌دهد. 

تحولات قیمت مسکن در شهریور ۹۸

در ماه مورد گزارش متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۱۲ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲.۸ درصد کاهش و ۵۶.۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.

در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۲۵ میلیون و ۴۰ هزار تومان به منطقه یک و کمترین آن با ۵ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان به منطقه ۱۹ تعلق داشته است. ارقام مزبور نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۴۲.۳ و ۴۶.۵ درصد افزایش نشان می‌دهند.

عمر ساختمان‌های معامله شده

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا در شهریور ماه سال ۱۳۹۸ حاکی از آن است که از مجموع ۲۷۸۷ واحد مسکونی معامله شده، واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۴۰.۸ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. سهم مذکور در مقایسه با شهریورماه سال قبل حدود ۳ واحد درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت ۶ تا ۱۰ سال و بیش از ۱۵ سال افزوده شده است.

تعداد معاملات به تفکیک مناطق

توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در شهریورماه سال ۱۳۹۸ حاکی از آن است که از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۵.۴ درصدی از کل معاملات، بیش‌ترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق ۲ و ۱۰ به ترتیب با سهم‌های ۸.۵ و ۸.۴ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

در مجموع ۷۲.۲ درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران در شهریور ماه سال جاری مربوط به ۱۰ منطقه شهر (به ترتیب بیشترین فراوانی شامل مناطق ۵ ،۲ ،۱۰ ،۴ ،۷ ،۱۴ ،۸ ،۱ ،۱۱ و ۳) بوده و ۱۲ منطقه باقیمانده ۲۷.۸ درصد از کل تعداد معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

تحولات شش ماهه بازار مسکن

تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در شش ماهه نخست سال ۱۳۹۸ به حدود ۳۲ هزار و ۴۰۰ واحد مسکونی بالغ گردید که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن، ۵۶.۷ درصد کاهش نشان می‌دهد. در این مدت متوسط قیمت یک متر مربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۱۲ میلیون و ۷۱۰ هزار تومان بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۸۸.۴ درصد افزایش نشان می‌دهد.

 اجاره‌بها

بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری در شهریورماه سال جاری موید رشد به ترتیب معادل ۳۱.۴ و ۲۹.۸ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل است.

 ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربازديد‌ها
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به شبکه اطلاع رسانی دنیای بانک می باشد.
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ