کد خبر: ۱۰۴۲۷۲
۱۰:۴۳ - ۱۳۹۸/۷/۲۴

مهلت اعتبار چک چند سال است؟

یکی از مواردی که دارندگان و مشتریان چک با آن مواجه هستند مدت اعتبار چک و اینکه مهلت اعتبار یک برگه چک چند سال است؟

به گزارش دنیای بانک و بیمه، بر اساس مفاد ماده ۶ قانون چک مصوب ۹۷، حداکثر مدت اعتبار چک از زمان دریافت دسته چک ۳ سال است (جزئیات باید تا تاریخ ۲۱/۹/۹۸ به تصویب شورای پول و اعتبار برسد.) به عبارت دیگر دارنده از زمان دریافت دسته چک صرفا حق دارد سررسید چک‌های خود را نهایتا تا ۳ سال آینده تعیین کند و چک‌های صادره به سررسید بعد از این تاریخ، مشمول قانون چک نمی شوند.

دارنده علی الاصول حق خواهد داشت بعد از فرجه ۳ ساله مذکور نیز برای وصول چک صحیح الصدور خود به بانک مراجعه کند.

اما درخصوص چک‌های صادره قبل از الزام آور شدن مقرره فوق، نه تنها تعیین سررسید چک بلکه مراجعه جهت وصول چک نیز محدود به زمان خاصی نیست؛چراکه هرچند بخشنامه شماره نب ۳۱۸۷/۲۵ مورخ ۱۷/۷/۱۳۶۳ بانک مرکزی مهلت ارائه چک به بانک‌ها جهت وصول از تاریخ چک را ۱۰سال عنوان کرده بود اما دستورالعمل حساب جاری مصوب شورای پول و اعتبار سال۹۱ بخشنامه موصوف را ملغی اعلام کرده و تاکنون بخشنامه نافذ دیگری که برمحدودیت زمانی ۱۰ساله برای ارائه چک به شعب بانک تاکید کرده باشد،رویت نگردیده است.



برچسب ها
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربازديد‌ها
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به شبکه اطلاع رسانی دنیای بانک می باشد.
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ