کد خبر: ۱۰۴۶۰۶
۱۵:۲۱ - ۱۳۹۸/۸/۱۳

سهامداران در انتظار توضیح حنیفی

بخشنامه بانک مرکزی چگونه لو رفت؟

بخشنامه محدود شدن افزایش سرمایه بانک‌ها از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها چگونه لو رفت و چرا این بخشنامه مهم قبل از انتشار در سایت رسمی بانک مرکزی از شبکه‌های مجازی سر درآورده است. این سوالی است که بسیاری از سهامداران از فرهاد حنیفی، معاون نظارتی بانک مرکزی دارند. چرا که انتشار غیر رسمی این بخشنامه در حالی جنجالی شده که به نظر می‌رسد اکثر مدیران عامل بانک‌ها از این تصمیم بی‌خبر باشند.
بخشنامه بانک مرکزی چگونه لو رفت؟

به گزارش دنیای بانک و بیمه، در تصویر منتشر شده که به یک بخشنامه از سوی بانک مرکزی نسبت داده می‌شود، عنوان شده افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌های ثابت بلامانع اما؛ تجدید ارزیابی سرمایه گذاری در سهام ممنوع اعلام شده است. به گزارش پایگاه خبری بورس نیور،  انتشار این تصویر موجب ایجاد هیجان فروش در کلیت بازار شد؛ در حالی که خطاب این نامه تنها به بانک‌ها است و خللی در تجدید ارزیابی سایر شرکت‌ها وارد نمی‌کند.

موضوع دیگری که باید مدنظر داشت این است که تنها افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی سرمایه گذاری در سهام برای بانک‌ها موضوعیت ندارد و امکان تجدید ارزیابی دارایی‌های ثابت همچنان به قوت خود باقی است. این گزارش می‌افزاید: چه تفکری پشت این بخشنامه بوده، جای سوال دارد و چرا باید بانک‌ها از افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی سرمایه گذاری‌ها منع شوند؟! در شرایطی که اغلب بانک ها نیاز به اصلاح ساختار مالی دارند، اعمال این ممنوعیت به کدامین دلیل لحاظ شده است؟

واکنش همتی چه خواهد بود؟

بانک‌های کشور در یک هفته اخیر با شوک‌های جدیدی مواجه شده‌اند و ضرورت دارد تا عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی به این شوک‌ها پاسخ دهد. هفته گذشته انتشار بخش‌هایی از پیش‌نویس لایحه مالیات‌های مستقیم در ارتباط با مالیات بر سود سپرده‌های بانکی جنجالی شد تا آنجا که هم وزیر اقتصاد و هم رئیس کل بانک مرکزی این موضوع را تکذیب کردند، هرچند در پیش‌نویس لایحه به صراحت بر مالیات بر سود سپرده‌های بانکی تاکید شده بود. 

حالا انتشار تصف و نیمه یک بخشنامه و تصمیم‌گیری جدید در خصوص محدودیت‌های تازه بر سر راه افزایش سرمایه بانک‌ها و موسسات اعتباری دردسرساز شده و اعتماد سهامداران را به فقط به سهام بانک‌ها بلکه به کل بازار سرمایه به دلیل بخشنامه‌‌های جدید را متزلزل کرده است.  انتظار می‌رود بانک مرکزی و شخص رئیس کل در یادداشتی شفاف توضیح دهد که چرا چنین تصمیم مهمی که انتظار می‌رفت در ماه‌های نخستین سال جاری گرفته شود، در فاصله یک روز پس از نامه فرهاد حنیفی در هیات عامل بانک مرکزی گرفته می‌شود و آیا با این تصمیم‌گیری بانک‌ها قادر به تغییر در گزارش افزایش سرمایه خود در مدت کوتاه 4 ماه باقی مانده تا پایان سال خواهند بود؟ چرا این تصمیم از کانال رسمی بانک مرکزی منتشر نشده و چگونه از شبکه‌های مجازی سردرآورده است؟

 ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربازديد‌ها
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به شبکه اطلاع رسانی دنیای بانک می باشد.
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ