کد خبر: ۱۰۷۰۴
۱۴:۴۳ - ۱۳۹۵/۱/۲۹

2 تحليل‌گر دليل ريزش امروز را تحليل كردند

ایست شاخص کل در میانه کانال ۷۷ هزار

دنیای بانک: شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۵ بازهم کاهش یافت و با افتی ۴۶۸ واحدی مواجه شد تا شاخص کل روی عدد ۷۷ هزار و ۵۱۶ واحد بایستند. شاخص فرابورس هم امروز منفی بود و بیشترین اثر بر روند کلی شاخص بازار سهام ایران را شرکت‌های پالایش نفت بندرعباس، ایران‌ خودرو، معدنی و صنعتی گل گهر، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، گروه مپنا (سهامی عام)، سایپا، پالایش نفت اصفهان، ملی‌ صنایع‌ مس‌ ایران‌، بانک‌ پارسیان‌، توسعه‌معادن‌وفلزات‌‌، فولاد مبارکه اصفهان، س. نفت و گاز و پتروشیمی تأمین، شرکت ارتباطات سیار ایران، فولاد خوزستان، ایران‌ ترانسفو، سرمایه‌گذاری‌ سایپا، بانک ملت، کنتورسازی‌ایران‌، پتروشیمی جم و صنایع پتروشیمی خلیج فارس گذاشتند.
ایست شاخص کل در میانه کانال ۷۷ هزار

به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه ایران، کارشناسان شرکت کارگزاری مهرآفرین در تحلیل چرایی افت شاخص کل اعلام کردند: در شرایطی که چند روزی است صنعت لیدر بورس به مدار اصلاحی وارد شده، کلیت بازار نیز به تبعیت از آنها معامله در دامنه نوسان منفی حداکثری را در پیش گرفتند تا با بازاری سراسر قرمز پوش شاهد هیجانات منفی باشیم.

 
هفته جاری بورس تهران را در حالی آغاز کردیم که قیمت سهام بسیاری از شرکت ها،با کاهش شدید مواجه شد.
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) و به نقل از کارگزاری مهرآفرین، همچنین در شروع معاملات امروز بورس، اکثر قریب به اتفاق شاخص ها و سهم ها با افت قیمت مواجه شدند. بطوری که در پایان معاملات شاهد ریزش حدود 1600 واحدی شاخص بازار سرمایه بودیم و این در شرایطی بود که قبل از پایان ساعات معاملات با ثبت معاملات بلوکی در نماد های شاخص ساز بازار شاهد کاهش نزول بود ولی حتی با این معاملات بلوکی نیز شاخص به کانال 77.000 واحدی وارد شد. از طرفی در شرایطی که چند روزی است صنعت لیدر بورس به مدار اصلاحی وارد شده، کلیت بازار نیز به تبعیت از آنها معامله در دامنه نوسان منفی حداکثری را در پیش گرفتند تا با بازاری سراسر قرمز پوش شاهد هیجانات منفی باشیم.
یکی از مهمترین دلایل افت امروز بازار در ارتباط با صحبت هایی است که رییس کل بانک مرکزی پیرامون عدم دستیابی ایران به سیستم بانکی جهانی مطرح کرده تا به اعتقاد وی اجرای برجام تاکنون هیچ عایدی برای ایران نداشته باشد.
در آغاز شروع معاملات روز جاری شاهد معاملات منفی و همراه با صف فروش در اکثر نمادهای گروه سیمانی از جمله سپاها ، سبهان ، سقاین ، سهرمز ، سخاش و سیلام بودیم . در این بین نماد سخزر تنها نماد همراه با تقاضا در این گروه بود.
در گروه رایانه نمادهای مرقام ، سیستم ، مفاخر ، مداران ، رانفور و رتاپ همچنان با فشار فروش مواجه بودند. بیشترین حجم عرضه را در این گروه به ترتیب نمادهای مفاخر ، مرقام در اختیار داشتند.
در گروه خودرویی روند منفی بسیار شدید تر از سایر گروه ها بود بطوریکه در ابتدای هفته گذشته برخی بر این امر اعتقاد داشتند که سفر تیم مذاکره کننده ایتالیایی به ایران سرآغاز موج مثبت جدیدی در بورس خواهد شد. چرا که زمزمه انعقاد قرارداد فیات با ایران خودرو طی این سفر بیش از پیش قوت گرفته بود. قراردادی که به گفته برخی مدیران صنعت خودرو به لحاظ ارزش و اندازه قابل مقایسه با قرارداد پژو نبوده و بسیار بزرگ تر از آن است.اما تکذیب این خبر از سوی مدیران "خودرو" استارت روند اصلاحی کلی را در بازار زد تا امروز در نماد معاملاتی ایران خودرو شاهد سنگین تر شدن صف فروش بیش از 53 میلیون سهمی و شکسته شدن قیمت های حمایتی در بسیاری از سهم ها باشیم. در این گروه بجز نماد های خمحور و خعتبار همه نماد ها با حداکثر کاهش قیمت روبرو شدند.
گروه شیمیایی نیز به طور کامل روز منفی را پشت سر گذاشت. تنها نمادهای شپارس و شتوکا در درصدهای مثبت معامله شدند. همچنین در معاملات امروز شاهد چند بلوک در نمادهای فارس و تاپیکو بودیم که نتوانستند از بار منفی شدید شاخص بکاهند. نماد جنجالی شپلی هم بدون محدودیت دامنه و در قیمت 400 تومان (20% منفی) کشف قیمت شد. باقی نمادها در در صدهای منفی معامله شدند.
در گروه محصولات غذایی و آشامیدنی معاملات کم حجمی را طی معاملات روز جاری شاهد بودیم. نماد های غصینو، خودکفا، غشهد و غگل مثبت معامله شدند. نمادهای غشصفها، غشاذر، غالبر، غپینو، غمینو، غدشت، غاذر، غشان، غفارس و غمهرا همگی در درصدهای منفی کامل کار خود را به پایان رساندند. بیشترین ارزش معاملات گروه مربوط به وبشهر، غبشهر . غالبر بود.
در گروه های فلزات اساسی با توجه به افزایش قیمت جهانی فولاد و همچنین برخورد قیمت ها با نقاط حمایتی خود انتظار از رشد قیمت و افزایش تقاضا در این صنعت را داشتیم که عکس آن صورت گرفت و بجز نماد های فپنتا و کیمیا بقیه نماد ها با کاهش شدید قیمت روبرو شدند.
درگروه فرآورده های نفتی در حالی که با لغو تحریم های نفتی ایران اعلام کرده است سطح تولید و صادرات خود را به سطح پیش از تحریم برمی گرداند، و با انتشار خبر عدم حضور وزیر نفت در نشست دوحه و اعزام نماینده ای به این نشست، قیمت نفت 1.16 دلار کاهش یافت. و با توجه به کاهش قیمت نفت شاهد ریزش سهم ها و نماد های این گروه بودیم بطور ی که بجز نماد شرانل ،شنفت و شپاس بقیه نماد ها با صف فروش مواجه بودند.
در گروه بانکی نیز امروز شدت عرضه ها در این گروه نیز افزایش یافت ، تا جایی که نمادهای وبملت ، وکوثر ، وتجارت ، وپست و ونوین با صف فروش مواجه شدند و بقیه نماد ها بجز وکار و وپاسار با بیشترین کاهش قیمت روبرو شدند.
شاخص کل بورس اوراق بهادار در پایان معاملات امروز ، با 1603 واحد افت در رقم ۷۷ هزار و ۹۸4 واحدی متوقف شد. بیش از ۸۷% از نمادهای بورسی امروز را با کاهش قیمت پشت سر گذاشتند. حجم معاملات بورس به استثنا معاملات بلوکی به ۷۸۳ میلیون سهم، ارزش معاملات به ۱۹۰.۹میلیارد تومان و ارزش بازار به ۳۳۷ هزار میلیارد تومان رسید .
شاخص کل فرابورس نیز در پایان معاملات امروز ، با ۲۲ واحد افت در رقم ۷۶۹ واحدی متوقف شد . بیش از ۹۴% از نمادهای فرابورسی امروز را با کاهش قیمت پشت سر گذاشتند. حجم معاملات فرابورس به استثنا معاملات بلوکی به ۱۴۵ میلیون سهم، ارزش معاملات به ۳۹.۹ میلیارد تومان و ارزش بازار به ۵۶ هزار میلیارد تومان رسید.
در پایان معاملات روز جاری، سه صنعت بانک ها و موسسات اعتباری ، خودرو و قطعات ساخت و محصولات شیمیایی به ترتیب بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند . بیشترین اثر منفی بر افت شاخص نیز توسط نمادهای رمپنا ، وبملت ، پارسان ، حکشتی ، فولاد و فملی رقم خورد .
شاخص کل بورس تهران در روز یکشنبه 29 فروردین 1395
 
شاخص کل هموزن بورس در روز شنبه 29 فروردین 1395
 
شاخص فرابورس در روز شنبه 29 فروردین 1395
 
 
تاثیر شرکت‌های بورسی بر شاخص کل روز 29 فروردین 1395
 
 
2 دليل اصلي افت شاخص
مدیرعامل سابق بورس تهران با بیان دو دلیل اصلی ریزش قیمت‌ها، به آینده کوتاه مدت بازار سهام و بازگشت تعادل خوش بین شد.به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، علی رحمانی مدیر عامل سابق بورس اوراق بهادار تهران دلیل اصلی ریزش قیمت‌ها در بورس تهران را افزایش خوش بینی ها در صنعت خودرو به عنوان صنعت پیشرو بازار عنوان کرد و به فارس  گفت: در ماه های پایانی سال گذشته به دلیل انتشار خبرهایی که همزمان با اتفاق های سیاسی کشور رخ داد، به یکباره با به گردش در آمدن حجم عمده‌ای از نقدینگی به سمت خودرویی‌های بورس، ضریب انتظارات بالایی به این صنعت در محاسبه نسبت قیمت بر درآمدی آنها داده شد.
 
وی با بیان اینکه سهامداران حقوقی و بازیگران اصلی خودرویی ها در بازار سهام نتوانستند از فرصت پیش آمده در بورس به منظور پاسخ گویی صحیح به تقاضا استفاده کنند، افزود: در همان دوره زمانی که قیمت سهام با نوسان‌های پی در پی مواجه شده بود، باید سهامداران عمده این شرکت ها از افزایش قیمت بی رویه سهام خودرویی ها و رشد بی مهابای P/E خودرویی ها با پاسخ گویی مناسب به عطش تقاضا جلوگیری می‌کردند.
رئیس انجمن حسابداران داخلی ایران شرایط حاکم بر فضای اقتصاد کشور را دیگر عامل تاثیر گذار بر بازار سرمایه اعلام کرد و افزود: بیانیه ضد ایرانی اعضای شورای همکاری کشورهای اسلامی و نیز نا امید شدن از برخی نتایج مورد انتظار از توافق برجام دیگر عامل تاثیر گذار بر افزایش فروشندگان سهام در بازار بوده است.
 
رحمانی با بیان اینکه باید برای ترسیم چشم انداز سودآوری شرکت ها منتظر انتشار گزارش های حسابرسی نشده شرکت ها در دوره عملکردی سال 94 بود، گفت: اقتصاد ایران سال گذشته شرایط دشواری را تجربه کرد، اما با این همه نمی‌توان انتظار داشت که گزارش‌های عملکردی شرکت ها چندان مایوس کننده باشد. در عین حال شرکت ها از شرایط جدید نیز بهره برداری بهینه خواهند کرد.
 
وی با بیان اینکه اصلاح قیمت سهام طی دو تا سه روز آینده نیز ادامه خواهد داشت، پیش بینی کرد: انتظار می‌رود پس از گذشت این دوره، بازار سهام دوباره به شرایط متعادل خود باز خواهد گشت.
 
وی افزود: اینکه عنوان شود بازار سهام با حبابی شدن قیمت ها مواجه شده به سختی قابل تعریف و دفاع است، اما می توان یقین داشت که در صنعت خودرو از سوی معامله گران ضریب انتظار بالایی داده شد که با واقعیت‌ها هم‌خوانی ندارد. در عین حال موضوع افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها و مصوبه جدید دولت در این زمینه باعث شده تا بازار سهام انتظار نوسانگیری در فرایند افزایش سرمایه را دیگر نداشته باشد. این در حالی است که افزایش سرمایه در ذات خود نباید اثر مثبتی بر رشد قیمت سهام داشته باشد.
هشدار نسبت به رفتارهاي هيجاني
مدیرعامل یک کارگزاری با اعلام اینکه روند اصلاح قیمت در برخی صنایع و شرکت ها انجام شده و افزون بر آن چیزی جز بیش واکنشی تلقی نمی شود، به رفتار دوگانه متناقض و کوتاه مدت برخی فعالان با هدف تشدید هشدار داد.
فردین آقا بزرگی مدیرعامل کارگزاری بانک آینده در گفت وگو با  بورس پرس، در مورد حال و هوای روزهای اخیر بازار سهام به رفتارهای هیجانی فعالان اشاره کرد و گفت: طی چند روز گذشته وضعیت بازار به ترتیبی تغییر شکل داده که گویی تمامی تحلیل ها مبنی بر وضعیت رو به بهبود اقتصاد و مناسبت های سیاسی ، کلا به فراموشی سپرده شده است.
 
وی ادامه داد: البته در راستای مراودات و مذاکرات قاعدتا در برخی مسایل اختلاف نظر وجود خواهد داشت و نباید انتظار داشت تمامی اخبار اقتصادی و سیاسی در جهت مثبت باشد و یکسویه و مرتبا با اطلاعات خوشایند روبه رو بود. در این میان ، مهم برآیند این تغییرات و تصمیمات است که تا این لحظه معدل ان موجبات بهبود بازار را فراهم کرده است .
 
این کارگزار خبره افزود: به طور مثال در حال حاضر سهمی که تا 4 ماه پیش 180 تومان بود ولی طی روزهای اخیر از 470 به 350 تومان رسیده ، عامه فعالان بازار قیمت را رو به سقوط یا کاهش می بینند. درحالی که همین سهم تا هفته کاری پیش  صف خریدی میلیونی داشت و همین عامه تحلیلگران نیز با قاطعیت از روند رو به رشد آن دفاع می کردند.
 
آقابزرگی ادامه داد: درحال حاضر بواسطه شفاف تر شدن و مشخص شدن زمان تاثیر رفع برخی از تحریم ها و نحوه تعامل ایران با سایر کشورهای غربی،  تا حدودی اصلاح قیمتی که لازم بود در چند صنعت پیشرو صورت گرفته اما روند اصلاح به گونه ای است که نمی توانیم همه صنایع و شرکت ها را قابل اصلاح و کاهش قابل توجه قیمت بدانیم و ببینیم. چرا که برخی از نمادها و صنایع طی چند ماه گذشته یا رشد چندانی نداشته اند و یا حتی اصلا رشدی در کار نبوده که انتظار اصلاح قیمت داشته باشیم.
 
این کارشناس بازار سرمایه خاطر نشان کرد: هرچند دولتمردان نظر خاصی بر روی صنعت و یا صنایع خاصی داشتند و انصافا درصورت محقق شدن شرایط مورد نظر ، رشد تولید و تغییر روند زیاندهی به سوددهی کاملا متصور است اما بجز این موارد که شاخص کل بورس عمدتا تحت تاثیر همین گروه ها رشد کرد، مابقی بازار قابل اصلاح قیمتی تاثیر گذار و قابل توجه نیست.
 
آقابزرگی با بیان اینکه عوامل موثر بنیادی که موجبات ایجاد اشتیاق در خرید سهام را فراهم کرده بودند تغییر ماهیتی نسبت به یک یا دو ماه گذشته نداشته و نه تنها قوت آن کاهش نیافته بلکه با شدت بیشتری سیگنال خرید را تائید می کند ، ادامه داد: . به عنوان مثال جدیت نظام نظارتی در بانکها بطور جدی نقدینگی قابل توجهی را آماده برای سرمایه گذاری در بورس کرده است . کاهش سود سپرده بانکی و افزایش نقدینگی در اثر رشد اقتصادی و به گردش درآمدن حجم نقدینگی 1200 هزار میلیارد تومان در سال جاری به تنهایی عامل مهمی در ایجاد تقاضا برای سرمایه گذاری دربورس است.
 
وی ادامه داد: با این اوصاف روند اصلاح قیمت در برخی صنایع و شرکت ها تا حد مناسبی صورت گرفته و افزون بر آن چیزی جز بیش واکنشی تلقی نمی شود . قطعا تنها نتیجه آن انتفاع کوتاه مدت برخی فعالان و استفاده به موقع از این موقعیت که اصولا تابع رفتار هیجانی خود ما است، خواهد بود.
 
وی افزود: به اقتضای ورود تحلیلگران مختلف طی چند سال گذشته که هر یک از ابعادی گوناگون از جمله تکنیکالیست ها  به این موضوع می نگرند، زمینه ای بوجود آمده که در برخی موارد حتی فاندامندالیست ها نیز تحت تاثیر این جو قرار می گیرند و ممکن است به اشتباه بیفتند. اگرچه نمی توانیم وزن خاصی بر دیدگاه و نظرات کارشناسی گذاشته و قضاوت کنیم که موضوع سرمایه گذاری را باید از چه دریچه ای ببینیم، ولی عملکرد گذشته حکایت از این موضوع دارد که برخی از آگاهان با القای نقطه نظری خاص سعی در ایجاد وضعیت صعودی و یا نزولی در بازار دارند و ممکن است با هدف از این موضوع بهره ببرند.
 
به گفته مدیرعامل کارگزاری بانک آینده ، هر یک از ابعاد تحلیل قابل بررسی و ارزشمند است اما تبعیت بدون منطق از هر یک از روش ها می تواند موجبات انحراف در تحلیل را ایجاد کرده و تداوم آن منجر به بدبینی و دلسرد شدن فعالان بازار نسبت به موضوع تاثیر گذاری هدفمند برخی شود.
 
آقابزرگی با تاکید بر اینکه هیچ یک از فعالان بازار نباید اصل و اساس بازار را به ترتیبی ببینند که بخاطر منفعت آنی و کوتاه مدت اساس و ماهیت آن را تخریب کنند، ادامه داد: بعضا دیده می شود شخص یا گروه هایی هم در شبکه های اجتماعی و هم در محافل تخصصی سعی در تشدید رفتار هیجانی دارند . این درحالی است که تا پیش از این و یا حتی چند روز پس از اظهار نظر منفی، خود به خیل مدافعین و تحلیلگران مثبت می پیوندند.
 
وی در خاتمه گفت : البته اصولا نباید انتظار داشته باشیم که همه یکسویه فکر کنند و نتیجه بگیرند اما بخاطر داشته باشیم که فضای کلی کسب و کار همه فعالان همین مکان محدود است و چنانچه اصل و اساس آن تخریب شود ضرر آن متوجه خود ما خواهد شد.
 
 


ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربازديد‌ها
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به شبکه اطلاع رسانی دنیای بانک می باشد.
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ