کد خبر: ۱۰۷۷۶۰
۱۳:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱

رشد اقتصادی عربستان منفی شد

رشد اقتصادی عربستان در سه ماهه سوم سال منفی ۰.۴۶ درصد اندازه‌گیری شد.

به گزارش دنیای بانک و بیمه، به نقل از رویترز، با کاهش تولیدات نفتی اکنون رشد اقتصادی دومین صادرکننده بزرگ نفت در جهان به میزان چشمگیری کاهش پیدا کرده است، به گونه‌ای که رشد تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه منتهی به سپتامبر به منفی ۰.۴۶ درصد رسید که از زمان رشد منفی سال ۲۰۱۷، ضعیف ترین رشد اقتصادی ثبت شده عربستان محسوب می‌شود.

رشد اقتصادی عربستان در سه ماهه سوم سال ۰.۹۶ درصد کمتر از رشد سه ماهه دوم سال بوده است و بیش از همه تحت تاثیر کاهش رشد بخش تولید (از ۱.۵ درصد در سه ماهه دومسال به منفی ۶.۴۳ درصد در سه ماهه سوم) قرار گرفته است. از سوی دیگر رشد بخش غیر نفتی به ۴.۳۳ درصد افزایش پیدا کرده است اما بخش معدن، سومین فصل سال را با ثبت رشد منفی ۶.۹۳ درصدی به پایان رسانده است.  

داده های ناامید کننده رشد اقتصادی عربستان پس از آن منتشر می‌شود که دولت این کشور پیش بینی خود از رشد اقتصادی برای سال ۲۰۱۹ را از ۰.۹ درصد قبلی به تنها ۰.۴ درصد کاهش داد. کاهش تولیدات نفتی عربستان یکی از دلایل کاهش رشد اقتصادی این کشور عنوان می شود. در شرایطی که اقتصاد این کشور با پیامدهای جنگ یمن دست به گریبان بوده و بهای نفت در بازارهای جهانی نیز کاهش پیدا کرده است، کاهش تولیدات به دنبال توافق اعضای اوپک باعث فشار بیشتری به درآمدهای نفتی شده است.

دولت عربستان اخیرا برنامه گسترده‌ای را برای کاهش وابستگی اقتصاد خود به منابع نفتی به مرحله اجرا درآورده است که واگذاری ۱.۵ درصد از سهام غول نفتی آرامکو به بخش خصوصی از جمله این اقدامات بوده است.

متوسط رشد اقتصادی عربستان در بازه زمانی ۱۹۶۹ تا ۲۰۱۹ معادل ۳.۹۲ درصد بوده است که بیشترین رشد ثبت شده مربوط به رشد ۲۴.۲ درصدی سه ماهه چهارم سال ۱۹۷۳ و کمترین رشد ثبت شده نیز مربوط به سه ماهه چهارم سال ۱۹۸۲ با منفی ۲۰.۷ درصد بوده است.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربازديد‌ها
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به شبکه اطلاع رسانی دنیای بانک می باشد.
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ