کد خبر: ۱۱۰۷۹۴
۱۳:۳۳ - ۱۳۹۹/۲/۱۷

رییس جمهور مطرح کرد؛

۳ دلیل عرضه شرکت‌های دولتی در بورس

رئیس جمهور گفت: حذف صفرها بیشتر سهولت حسابگری و زیباتر شدن پول ملی در برابر پول‌های خارجی است و بعید می‌دانم از لحاظ رشد اقتصادی و تورم خیلی تاثیری داشته باشد.
۳ دلیل عرضه شرکت‌های دولتی در بورس

به گزارش دنیای بانک و بیمه، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت گفت: امسال که سال جهش تولید است دولت به این تصمیم رسید که سهام شرکت‌های بسیار مهم و سودآور خود را در بورس عرضه کند، و این کار یک نوبت انجام شد یک نوبت دیگر هم به زودی انجام می‌گیرد نوبت‌های دیگر هم در ماه‌های آینده به تناوب انجام می‌گیرد.

وی ادامه داد: چرا این کار را می‌کنیم چرا این سهام را در بورس می‌گذاریم، اولا اگر ما می‌خواهیم جهش تولید داشته باشیم دولت باید چابک شود. دولت باید تصدی‌گری‌هایی را که نیاز ندارد کنار بگذارد، آنهایی که حاکمیتی نیست اگر می‌خواهیم به جهش تولید برسیم باید اقتصاد را به شرکت‌های خصوصی و مردم واگذار کنیم، باید شرکت‌های عمومی غیردولتی هم راه برایشان تسهیل شود برای اینکه در اقتصاد وارد شوند، این دلیل اول.

رییس جمهور افزود: دلیل دوم اینکه نقدینگی در جامعه ما زیاد است و یکی از راه‌های صحیح و درست و سالم برای جمع آوری نقدینگی و در نهایت کاهش تورم و مهار تورم حضور مردم در صحنه بورس است. در بورس اگر حضور پیدا کنند هم صاحب سهام می‌شوند و هم اگر لازم باشد سهامشان را می‌توانند اضافه کنند، می‌توانند بفروشند، پس نقدینگی جمع می‌شود.

روحانی خاطرنشان کرد: سوم اینکه بنگاه‌های دولتی شفاف می‌شود؛ برای ما خیلی مهم است که شستا شفاف باشد؛ سهام دیگر شرکت‌های دولتی در بورس بیاید، شفاف بشود و همه ببینند؛ مبارزه با فساد  و رانت در سایه شفافیت است و ما این راه را ادامه می‌دهیم و ان شاءالله تا پایان سال مردم خواهند دید قدم‌های مهمی را در این راه برمی‌داریم.

وی با بیان اینکه نکته بعدی که باید روی آن تاکید کنم، مساله سهام عدالت است؛ گفت: می‌دانید که حدود ۵۰ میلیون نفر صاحب سهام عدالت هستند؛ حالا در کشور ۲۳ یا ۲۴ میلیون خانواده داریم و در هر خانواده‌ای به طور متوسط یک یا دو نفر یا سه نفر صاحبان سهام عدالت هستند و مالکیت این سهام عدالت متعلق به مردم بوده است؛ از سال ۸۴ این بحث‌ها انجام گرفت و تصویب شد و مقام معظم رهبری موافقت کردند؛ در مجمع تشخیص مصلحت نظام بحث و آیین‌نامه‌ها نوشته شد؛ اما خیلی روشن نبود ورقه‌ای که در اختیار مردم به عنوان سهام عدالت بود، یعنی چه؟ مالک چه هست و نیست! مالک هست؟ اصلا نیست! ‌ می‌بایست به تدریج از سود سهام به عنوان پرداختی اینها محاسبه می‌شد تا اینها صاحب سهام می‌شدند، مالک که نبودند، ورقه داشتند.

رییس جمهور افزود: در دولت یازدهم همه تلاش‌ها انجام گرفت که مردم مالک این سهام شوند و این کار را بحمدالله دولت یازدهم انجام داد که کار بسیار عظیم و بزرگی بود؛ مردم احساس کردند مالک هستند؛ یک حساب و کتاب و سایت و سامانه‌ای دارد؛ سود هم به موقع به مردم پرداخت شد و دولت در سه نوبت سود این سهام را به مردم پرداخت کرد.

روحانی تاکید کرد: الان زمانی شده که این سهام در اختیار خود مردم قرار بگیرد؛ تاکنون نیابتی انجام می‌دادیم و مردم صاحب سهامی بودند و شرکت‌هایی بودند که کار می‌کردند و وزارت اقتصاد و دارایی و بخش خصوصی‌سازی هم یک نوع نظارتی انجام می‌دادند؛ از امروز به بعد با اجازه مقام معظم رهبری که درخواست شد از ایشان و ایشان در این مقطع حساس موافقت فرمودند، مردم صاحب و مالک سهام هستند.مردم دو گونه می‌توانند عمل کنند؛ من از وزارت اقتصاد و دارایی و مسوولین بورس که در این چند روز زحمت کشیدند و دارند زحمت می‌کشند، خواهش می‌کنم با یک زبان بسیار ساده‌ای برای مردم توضیح دهند تا همه مردم ایران و همه آنهایی که صاحب این سهام هستند؛ یعنی آن ۵۰ میلیون نفر که حدود ۱۵ میلیون نفرشان از افراد روستایی هستند، بدانند؛ میلیون‌ها نفر از این‌ها بازنشسته‌ها هستند؛ عده زیادی عشایر هستند؛ عده‌ای از اینها آنهایی هستند که تحت حمایت کمیته امداد می‌باشند.

وی ادامه داد: افراد مختلف از خادم یک مسجد و حسینیه گرفته تا افراد مختلف در جامعه، افرادی که یک تاکسی در اختیار دارد و تاکسیران است تا کارگران فصلی ساختمان هستند؛ تمام افراد؛ یک قالیباف تا یک فعال قرآنی تا آنهایی که مددجو هستند، همه داخل این ۵۰ میلیون نفر هستند. این۵۰ میلیون نفر باید بدانند دو راه دارند؛ اگر می‌خواهند سهام خود را بفروشند و امروز به پول برسند؛ می‌توانند اعلام کنند که ما سهام خود را می‌خواهیم بفروشیم؛ سازوکار آن به راحتی تهیه می‌شود که چگونه این سهام فروش رود و چه روزی فروش رود و پول هم به حساب آنها ریخته شود.

رییس جمهور گفت: زمانی یک عده می‌گویند ما الان نیاز به پول نداریم و می‌خواهیم این سهام ما باشد و سالانه سود آن را بگیریم، در آینده هم اگر لازم بود می‌فروشیم؛ این دو موضوع، دو شکل بیشتر ندارد و به راحتی این را برای مردم حل کنیم و بگوییم هر کدام از شما می‌خواهید سهام خود را بفروشید، بنویسید من خواهان فروش هستم و کسی که نمی‌خواهد بگوید من خواهان فروش نیستم. آنهایی که خواهان فروش نیستند که سود سالانه خود را دریافت کنند در اختیار آنها هست، آنهایی که خواهان فروش هستند سازوکار فوری برای آنها مشخص شود برای اینکه این سهام شان در بورس فروش رود و این پول در اختیار آنها قرار گیرد، حال هر سهم و مقداری وابسته به آن روزی است که در بورس فروخته می‌شود.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی کرونا برای مردم اظهار داشت: بگذاریم در این شرایط که شرایط سختی برای مردم هست به هر حال روزهای سختی است، هم ما دو سال تحریم داشتیم تحریم سخت پشت سر هم داشتیم هم موضوع کرونا آمد زندگی مردم، برخی از شغل‌ها، کسب‌ها، ده رسته‌، یازده رسته کاری را دچار مشکل کرد الان این کمکی برای آنها است حال هر مقدار که می‌شود یک خانواده ممکن است دو سهم داشته باشد، یک خانواده ممکن است سه سهم داشته باشد، یک خانواده ممکن است یک سهم داشته باشد. می تواند امروز یک کمکی برای اینها باشد.

روحانی ادامه داد: خواهش می‌کنم وزارت اقتصاد و شورای بورس ما خیلی روان و ساده با یک شکل کاملا روشن به این ۵۰ میلیون نفر خطاب کنند و بگویند عزیزان شما صاحبان این سهام هستید اگر دلتان می‌خواهد بفروشید و نیاز به پول دارید حال هر ترتیبی می‌خواهند بدهند به نظر من با یک اس. ام. اس حله. می‌تواند بزند من می‌خواهم بفروشم و تمام شد، اگر هم می‌خواهد نگهدارد بگوید من مایل به فروش نیستم تمام شد یک آره یا نه هست و تمام می‌شود. بعد آنهایی که می‌خواهند بفروشند سازوکار آن را برایشان مشخص کنیم اشکال مختلف می‌شود الان نمی‌خواهم توضیح دهم، خودِ دوستان بنشینند برای مردم ترتیب و توضیح دهند این کار خیلی ساده است برای اینکه این سهام در بورس فروخته شود و پول آن هم به حساب آن افراد واریز شود.

وی خاطر نشان کرد: خواهش می‌کنم در کوتاه‌ترین زمان ممکن، حال تا آخر ماه رمضان، بعد از ماه رمضان، ۱۰ روز بعد از ماه رمضان، هر چه که شد به هر حال در زمان کوتاهی چون امروز نیاز دارند بعضی از خانواده‌های ما به خاطر فشار نیاز دارند، حالا شما مثلا دو سال دیگر ممکن است نیاز نداشته باشند، ممکن است اصلا شرایط، ما از این فشارهای اقتصادی عبور کردیم انشاءالله شرایط هم طوری شد که نیازش به اندازه امروز نیست ولی امروز یک نیاز خاصی دارد ما همه کمک کنیم که این کار انجام بگیرد.

روحانی در خصوص پول ملی گفت:  آخرین نکته من راجع به پول ملی است. داستان زیبایی در کشور ما داشتیم، داستان عجیب غریبی، سالیان دراز بود یک پول ملی داشتیم روی نوشتار و کتابت و یک پول ملی داشتیم در گفتار و زبان، وقتی با هم صحبت می‌کردیم می‌گفتیم این کیلویی چند؟ می‌گفت کیلویی ۷ تومن، وقتی می‌رفتیم بانک می‌گفتیم من پول می‌خواهم می‌گفت ۷ هزار ریال، ۷۰هزار ریال می‌خواهی؟ بعد او فکر می‌کرد می‌گفت ۷۰ هزار ریال یعنی ۷ هزار تومان؟ بانکی دوباره از او می‌پرسد که تو ۷هزار تومان می‌خواهی، دومرتبه می‌آورد روی کاغذ، آخر هم اشتباه می‌کردند، هم این و هم او اشتباه می‌کرد. بسیاری از اشتباهات حساب در بانک به خاطر همین ریال‌، تومان است. هم مردم اشتباه می‌کنند هم کارمند بانک اشتباه می‌کند.

رییس جمهور تاکید کرد: خودِ‌ مسوولین، می‌خواهیم برای مردم بگوییم که مثلا این چقدر خرج شده این پروژه، وقتی روی کاغذ می‌خوانیم نوشته مثلا ۷۰۰ میلیارد ریال، بعد می‌بینیم ۷۰۰ میلیارد ریال یعنی چه؟ می‌گوییم مردم مقصود ۷۰ میلیارد تومان است. این چه جور حساب و کتابی است؟ این چه واحد پول ملی است؟ که یک مفسر باید همیشه بغل دست او باشد، این مجمل است که همیشه مفسر می‌خواهد. یک پول ملی داشتیم که هیچ وقت در عمل آن را نمی‌دیدیم پول ملی ما ریال است، ریال کجا بود؟ قدیم که بچه بودیم یک سکه یک ریالی بود که الان آن هم نیست. ریال نیست واحد پول ملی ما ریال است و اصلا حضور ندارد، در زندگی مردم اصلا حضور ندارد.

وی افزود: برای اینکه ما ذهن مردم را از یک محاسبه بیخودی خلاص کنیم، یک بخشی از وقت مردم سرِ این تومن و ریال تلف می‌شود. بعضی در روزنامه می‌نویسند که آیا آثار تورمی دارد؟ آیا آثار در رشد اقتصادی؟ من خودم که مصرّ بودم این لایحه به مجلس داده شود و از مجلس تشکر می‌کنم که این لایحه را تصویب کرد می‌خواستم مردم در زندگی راحت شوند، نوشته و گفتارشان یک جور باشد ده گونه در ذهن خود محاسبه نکنند، آن که مردم در عمل قبول دارند تومان است، تمام معاملات مغازه‌ها هم که بروید از آن دستفروش تا آن فروشگاه بزرگ با تومان معامله می‌کند. تا وقتی می‌خواهی بنویسی یک جای رسمی باز می‌شود ریال یعنی دولت خودش را از مردم جدا کرده بود، مردم با تومان حرف می‌زدند، دولت با ریال می‌نوشت. باز دولت هم می‌خواست حرف بزند با تومان حرف می‌زد.

روحانی ادامه داد: پس این یک مشکل فرهنگی- اجتماعی را حل کردیم. تسهیل کردیم در محاسبات در ذهن مردم، در محاسبات در آنچه که محاسبات عمومی بانکها یا موسسات ما هست. رقم را هم کوچک کردیم که دائم صفر، صفر، صفر بغل هم اصلا در کاغذ جا نمی‌گرفت اینقدر صفر بغل هم بود و شما می‌دانید که تعداد زیادی از کشورهای دنیا این کار را کردند بعضی‌ها آمدند البته بعضی‌ها فقط صفر را کم کردند اسم واحد پول ملی را عوض نکردند، بعضی‌ها اسم پول واحد ملی را عوض کردند مثلا کشورهای آسیای مرکزی بعد از استقلال از شوروی سابق همه یک واحد پول جدید را برای خود درست کردند. بعضی‌ها واحد پول جدید درست کردند، بعضی‌ها صفر برداشتند مثلا یک وقت ترکیه چند تا صفر پول خود را برداشت. کشورهایی بودند ۱۲ صفر در یک روز برداشتند، بعضی‌ها ۶ تا صفر را برداشتند، بعضی‌ها ۴ صفر برداشتند. ما هم جزو آنهایی هستیم که می‌خواهیم هم واحد پول ملی ما واحد پولی باشد که ملت ما در زبان همیشه می‌گفتند، مردم یک تومن داشتند، یک قران داشتند، یا با قران حرف می‌زدند یا با تومن حرف می‌زدند ما هم می‌خواهیم الان به همین صورت دربیاید.

وی تاکید کرد: بنابراین فکر می‌کنم یک کار خیری است؛ البته از لحاظ وجهه بین‌المللی هم خیلی بهتر است وقتی می‌خواهیم واحد پول ملی خود را با واحد پول اروپا، مثلا یورو، مقایسه کنیم یک وقتی‌ می‌گوییم این یورو ۱۷۰هزار ریال است، یک وقتی می‌گوییم این یورو ۱۷ تومان است؛ یعنی چهار تا صفر این ۱۷۰هزار را برمی‌داریم و ۱۷ تومان می‌شود؛ هم گفتن آن راحت است؛ هم زیباتر و قشنگ‌تر است و هم محاسبه آن آسان‌تر و با ذهن مردم کاملا منطبق است. پس از لحاظ محاسبه با پول‌های دیگر هم این کار که انجام گرفته به نفع ماست و به نظر من یک کار مبارک و خوبی است که در کشور ما انجام شده است.

رییس جمهور خاطر نشان کرد: فکر نمی‌کنم و بعید می‌دانم از لحاظ رشد اقتصادی و تورم و این چیزها خیلی تاثیری داشته باشد؛ حذف صفرها بیشتر سهولت حسابگری و زیباتر شدن پول ملی در برابر پول‌های خارجی است و اینکه مردم نباید هر روز در ذهن خود یک محاسبه اضافه انجام دهند؛ گفتار و نوشتار مردم یکی می‌شود.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربازديد‌ها
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به شبکه اطلاع رسانی دنیای بانک می باشد.
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ