کد خبر: ۱۷۶۶
۱۶:۳۲ - ۱۳۹۴/۸/۱۷

بانک مرکزی هم بله؟

آقای دکتر سیف؛ چشم‌تان روشن!

آقای دکتر ولی‌اله سیف، رئیس کل بانک مرکزی! چشم‌تان روشن! همراهی بانک مرکزی با توافق بانکداران برای کاهش نرخ سود سپرده‌های مردم و مهمتر از آن موافقت بانک مرکزی با این پیشنهاد بدون وجود افقی روشن مبنی بر الزام بانک‌ها برای کاهش دادن نرخ سود سپرده‌ها از عجایب بانک مرکزی است که کمترین انتظار از سکاندار بانک مرکزی با صراحت سخن گفتن و مخالفت با این موازی کاری در بازار پولی کشور است.
آقای دکتر سیف؛ چشم‌تان روشن!

آقای دکتر سیف! بانک مرکزی در دوران ریاست شما و همکاران همواره تلاش کرده است که استقلال از دست رفته سیاست‌گذاری در بازار پول برای بانک مرکزی احیا شود و به حق شایسته تقدیر است تلاش صورت گرفته برای سامان دادن به بازار غیرمتشکل پولی و مسئولیت پذیری بانک مرکزی در برابر حقوق سپرده‌گذاران موسسه منحل شده میزان هم خود نشان از یک درایت بزرگ دارد. اما سوال این است که چرا همین بانک مرکزی در برابر حقوق میلیون‌ها سپرده‌گذاری که به شبکه بانکی اعتماد کرده و وسوسه 2 درصد سود بالاتر آنها را تحریک به خروج پس‌اندازهایشان از بانک‌های مجاز نکرده‌اند، سکوت اختیار می‌کند؟

آقای دکتر سیف! میلیون‌های سپرده‌گذار شبکه بانکی البته گام بانک مرکزی مبنی بر افزایش دادن نرخ سود سپرده‌ها بالاتر از نرخ تورم در دوسال اخیر را که مصداق صیانت بانک مرکزی از حقوق سپرده‌گذاران پس از سال‌های سرکوب پولی است، را باید ارج بدانند، اما ایجاد شکاف در نرخ سود سپرده‌های بی‌دفاع و قراردادهای پنهانی برخی بانک‌ها با سپرده‌گذاران کلان برای پرداخت نرخ سود موثر بالاتر از 20 درصد مصداق آشکار یک تبانی و تبعیض است.

آقای دکتر سیف! اینکه مدام اعلام شود با بانک‌های متخلف برخورد می‌شود و پرونده مدیران بانک‌های متخلف به هیات انتظامی بانک ها فرستاده می‌شود، میلیون‌ها سپرده‌گذار بانکی را راضی نمی‌کند و اگر واقعا پرونده‌ای وجود دارد و تخلفی احراز شده و پرونده بانک یا مدیر یا مدیرانی به هیات انتظامی بانک‌ها ارسال شده ، شفاف اعلام شود که این بانک‌ها و مدیران کدام بانک و مدیر متخلف بوده و مهم‌تر اینکه آیا مجازات در نظر گرفته شده با سود به دست آمده از محل این تخلف همخوانی دارد و تضمینی برای عدم تکرار این تخلفات و بازدارنده بودن رای هیات انتظامی بانک‌ها وجود دارد؟

آقای دکتر سیف! آیا باقی الزامات و مصوبات اردیبهشت‌ماه شورای پول و اعتبار در خصوص نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات بانکی رعایت شده که حالا تنها به استناد یکی از بندهای مصوبه یادشده، پیشنهاد کاهش نرخ سود سپرده‌های مطرح می‌شود؟ آیا این تدبیر بانکداران که ماهیتی ضد رقابتی و دارای شائبه تبانی و تبعیض در آن می‌رود به رونق کسب و کار موسسات غیرمجاز و فاقد مجوز و پررنگ شدن نقش مخرب بازار غیرمتشکل پولی در ایجاد تعادل در بازار پولی نخواهد شد؟

آقای دکتر سیف! پیشنهاد یا توافق بانک‌ها برای کاهش سود سپرده‌های بانکی مردم از 20 درصد به 18 درصد البته مصوبه شورای پول و اعتبار را نقض نمی‌کند اما اساس این مصوبه را مخدوش و پایه‌های آن را لرزان‌تر از قبل می‌سازد. این خطری است که نه تنها اقدامات بانک مرکزی برای سامان بخشیدن به بازار غیرمتشکل پولی و به نظم درآوردن موسسات غیرمجاز را ابتر می‌سازد که تردید‌ها نسبت به کارایی و سالم‌سازی نظام بانک مرکزی را نزد افکار عمومی و فعالان اقتصادی دوچندان می‌سازد.

آقای دکتر سیف!به خوبی واقف هستید که پیشنهاد یا توافق بانک‌داران حتی با تایید بانک مرکزی و رضایت وزارت اقتصاد و دارایی در نهایت اجرایی نخواهد شد و بانک‌های منضبطی که بخواهند پایبند به این توافق باشند، زیان خواهند دید و برنده این مسیر رقابت ناسالم، بانک‌های غیرمنضبط و دارای ترازنامه‌های مشکل‌دار خواهند بود که به واسطه سخت‌گیری‌های قابل تحسین بانک مرکزی گرفتار آمده‌اند تا رویه‌های گذشته را اصلاح کنند. حال با این تدبیر نباید انتظار اصلاح داشت و توافق اخیر یک مسکن خواهد بود نه درمان.

آقای دکتر سیف! شما و همکاران قول داده بودید که نرخ سود بین بانکی را کاهش دهید، قول داده بودید دولت را مجاب کنید تا سرمایه بانک‌های دولتی افزایش یابد، با بانک‌ها توافق کرده بودید تا حمایت‌های پنهانی از کسب و کار مخرب غیرمجازها در بازار پولی را پایان دهد و خدمات به آنها را متوقف سازد، به درستی تاکید کرده بودید که به جای کاهش نرخ سود بانکی باید گام‌های دیگری برداشته شود، حال سوال این است که آیا این وعده‌ها محقق شده است؟ آیا فشار دولتی‌ها باعث شده تا به جای اینکه زیر بار تصمیم کاهش شبه دستوری نرخ سود بانکی بروید، به بانک‌ها چراغ سبز داده شود نرخ سود سپرده‌ها را کم کنند تا این شائبه مطرح نشود که دولت در کاهش نرخ سود سپرده‌ها دخیل بوده است؟

بانک مرکزی هم بله؟

آقای سیف چشم‌تان روشن!ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربازديد‌ها
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به شبکه اطلاع رسانی دنیای بانک می باشد.
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ