کد خبر: ۲۳۶۱
۱۸:۴۷ - ۱۳۹۴/۹/۶

واکنش بازار به رکوردشکنی دلار دولتی
مقصد بعدی کجاست؟ بودجه ۹۵ چه می‌شود

واکنش بازار به رکوردشکنی دلار دولتی

عبور دلار دولتی از ۳۰۰۰ تومان
سرانجام بانک مرکزی ایران روز پنج‌شنبه گذشته قیمت فروش دولتی هر دلار آمریکا را در شبکه بانکی از ۳۰۰۰ تومان بالاتر برد تا این سوال مطرح شود که آیا بودجه سال آینده ایران بر مبنای هر دلار ۳۰۰۰ تومانی بسته می‌شود. این تصمیم بانک مرکزی آیا به معنای حرکت به سمت تک‌نرخی شدن است و قیمت دلار در بازار آزاد چه پاسخی به این تصمیم نشان خواهد داد. مقامات بانک مرکزی توضیحی درباره عبور دلار رسمی از ۳۰۰۰ تومان نداده‌اند اما مقامات دولتی و بانک مرکزی گفته بودند افزایش نرخ ارز موقتی است.

به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک،به گزارش دنیای بانک، بهای رسمی دلار در حالی برای نخستین‌بار به 3هزارو2 تومان افزایش یافته است که بانک مرکزی حدود 3‌ماه این نرخ را در آستانه 3هزار تومان نگه داشته بود. این در حالی است که در قانون بودجه سال‌جاری بهای رسمی دلار 2هزار و 850تومان درنظر گرفته شده اما طبق همین قانون بانک مرکزی مجاز است که نرخ شناور مدیریت شده را در مورد ارز اعمال کند. بر همین اساس بانک مرکزی از سال گذشته روند تدریجی افزایش نرخ ارز را در دستور کار قرار داده است تا از جمع شدن فنر قیمت جلوگیری کند و فاصله نرخ بازار آزاد و رسمی را نیز کاهش دهد. هنوز فاصله حدود 500تومانی تا تک نرخی شدن ارز باقی مانده است چراکه نرخ دلار در بازار آزاد در ماه‌های گذشته از محدوده 3هزار و 300تومان به کانال 3هزار و 500تومان رسیده است. رئیس‌کل بانک مرکزی وعده داده تا 6‌ماه پس از لغو تحریم‌ها نظام ارز تک‌نرخی در کشور پابرجا شود.

برای نخستین بار است که نرخ دلار مرجع وارد کانال 3 هزار تومانی می شود و این در حالی است که کارشناسان با توجه به سیر صعودی نرخ دلار در بازار آزاد پیش بینی می کردند نرخ دولتی دلار از 3 هزار تومان فراتر رود.

با وجود سیاست بانک مرکزی برای تک نرخی کردن ارز و کاهش فاصله میان نرخ دلار دولتی با نرخ دلار در بازار آزاد، طی هفته های گذشته این فاصله افزایش یافته بود که علت آن احتیاط مقامات بانک مرکزی برای ورود نرخ ارز دولتی به کانال 3 هزار تومان بود که می تواند به لحاظ روانی بر بازار تاثیر منفی بگذارد و به افزایش نرخ دلار در بازار آزاد دامن بزند.

دلار در بودجه 95

هادی قوامی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به اقتصادنیوز می‌گوید: یکی از دلایل افزایش نرخ ارز کمبود ارز است، برآورد ما از فروش نفت تا پایان سال 25 میلیارد دلار است، این در حالسیت که درآمد ارزی دولت در سال 90 معادل  119 میلیارد دلار بود که البته نرخ دلار در آن زمان 1000 تومان بود.

قوامی خاطر نشان می‌کند: اولین شوکی که در سال 91 به دلیل تحریم‌ها در اقتصاد کشور پدید آمد و از طرف دیگر شوک کاهش قیمت نفت در سال 93 به این موضوع دامن زد. عرضه ارزی ما از فروش نفت 25 میلیارد دلار است از طرفی عرضه کم است و تقاضا زیاد است و این طبیعی است که دلار بالا برود. او تصریح می‌کند: پول‌های حاصل از فروش نفت به راحتی در داخل کشور جریان پیدا نمی‌کند و به مشکلات موجود در این رابطه دامن می‌زند که باعث می‌شود قیمت دلار از 1000 تومان به 3500 هزار تومان برسد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه تاکید می‌کند: تا پایان سال نیازهای ارزی بیشتر می‌شود و افزایش نرخ دلار تکرار می‌شود. البته ما امیدواریم با اجرایی شدن برجام عرضه ارز مقداری افزایش پیدا کند و حداقل هفت میلیارد دلار وارد کشور ‌شود.

قوامی در پایان بیان می‌کند: بخشی از این پول‌ها به بانک مرکزی تعلق دارد، باید بخشی از این پول‌ها به ریال‌هایی که بانک مرکزی در سال‌های قبل چاپ و منتشر کرده‌است برگردد. با این تفاسیر دست بانک مرکزی تا پایان سال بازتر می‌شود انتظار می‌رود روند کاهشی برای نرخ ارز داشته باشیم.

طلا هم قد کشید

رییس اتحادیه طلاوجواهر گفت: افزایش قیمت دلار در هفته اخیر به دلیل نزدیکی به ایام تعطیلات اربعین و افزایش میزان سفرهای خارجی است.

محمدکشتی آرای، با بیان اینکه قیمت طلا در هفته گذشته چندان نوسانی نداشت، اظهار کرد: قیمت طلای جهانی در هفته گذشته حدود پنج دلار نوسان کاهشی داشت و ششمین هفته کاهشی قیمت جهانی طلا را سپری کردیم
وی با بیان اینکه در هفته گذشته قیمت سکه در بازار داخلی به طور متوسط 5000 تومان افزایش داشت، افزود: به دلیل بالا رفتن قیمت دلار، شاهد افزایش قیمت سکه نیز بودیم که البته این افزایش چشمگیر نبود.

به گزارش ایسنا، کشتی آرای با بیان اینکه این روزها بازار طلا و سکه در رکود به سر می‌برد، بیان کرد: ارزش دلار در بازارهای جهانی در هفته گذشته به بالاترین سطح خود در هشت سال اخیر رسید که این موضوع به دلیل افزایش نرخ بهره آمریکا بود

 

نوع طلا

قیمت طلا در اوایل هفته گذشته

قیمت طلا اواخر هفته‌ای که گذشت

هرگرم‌ طلای 18 عیار

91 هزار و880 تومان

92 هزار و 670 تومان

هرمثقال طلا

398 هزار و400 تومان

401 هزار و600 تومان

اونس جهانی

1078دلار و 20 سنت

1078دلار و30 سنت

نوع سکه

سکه‌ تمام‌ طرح‌ جدید

906 هزار و500 تومان

911 هزار تومان

سکه‌ تمام‌ طرح‌ قدیم

905 هزار تومان

910 هزار تومان

نیم سکه

456 هزار تومان

458 هزار تومان

ربع سکه

246هزار تومان

245 هزار تومان

یک گرمی

165 هزار تومان

165 هزار تومان

نوع ارز

 

دلار آمریکا

3575 تومان

3615 تومان

یورو

3827 تومان

3860 توما

 

 ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربازديد‌ها
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به شبکه اطلاع رسانی دنیای بانک می باشد.
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ