کد خبر: ۲۴۷۵۰
۱۰:۵۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۸

برای اولین بار در بورس:

انتشار اوراق اختیار خرید سهام فولاد اصفهان

دنیای بانک: اوراق اختیار خرید فولاد مبارکه با نماد ضفولا۰۰۳ با سررسید ۲۵بهمن ماه سال جاری این اختیار را به خریدار می دهد که اگر تمایل داشت در تاریخ سررسید با پرداخت ۱۳۰۰ریال به ازای هر سهم، یک سهم فولاد مبارکه از ناشر اوراق اختیار دریافت کند. این اختیار، در بازگشایی هر برگ ۱۷۰ریال معامله شد.
انتشار اوراق اختیار خرید سهام فولاد اصفهان

به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک، آقای امیرحسین نادری معاون اقتصادی و مالی شرکت با اعلام خبر انتشار اوراق اختیار خرید ( call option) بر روی سهام شرکت به عنوان اولین شرکت  بورسی که اوراق اختیار خرید برای آن منتشر می شود افزود : اوراق اختیار خرید فولاد مبارکه با نماد ضفولا003 با سررسید 25بهمن ماه سال جاری این اختیار را به خریدار می دهد که اگر تمایل داشت در تاریخ سررسید با پرداخت 1300ریال به ازای هر سهم، یک سهم فولاد مبارکه از ناشر اوراق اختیار دریافت کند. این اختیار، در بازگشایی هر برگ 170ریال معامله شد.

 ایشان توضیح داد:اختیار خرید که یکی ازاوراق مشتقه می باشد نوعی اختیار است( نه الزام ) که به دارنده آن اختیار می دهد سهام  معینی را با قیمت مشخصی در آینده خریداری کند . این اوراق  در بورس های دنیا به طور وسیع مورد استفاده قرار می گیرد و برای اولین بار در بورس تهران در هفته گذشته بر روی سهام شرکتهای بزرگ بازار مانند فولاد مبارکه ، ملی مس و ایران خودرو مورد استفاده قرار گرفت . خریدار این اوراق با پیش بینی رشد قیمت سهام در آینده می تواند با خرید این اورق سود خود را چند برابر افزایش دهد. اگر قیمت سهم  فولاد در تاریخ سررسید بیش از 130تومان باشد دارنده این اختیار می تواند آنرا اعمال و با پرداخت 130 تومان( حال قیمت بازار هرچه باشد) نسبت به دریافت سهام اقدام کند اما اگر قیمت سهم کمتر از 130تومان باشد اعمال این حق به صرفه نخواهد بود و عملا وجهی که افراد برای خرید این اوراق اختیار خرید داده اند از دست می رود .
 
برای اینکه خریدار این اوراق به سود دست یابد در واقع باید قیمت هر سهم در سررسید بیش از 147تومان باشد چون یک سهم 130تومانی می گیرد اما قبلا 17 تومان برای خرید اختیار خرید ها هزینه کرده است.
قیمت هر ورقه اختیار خرید به صورت تئوریک براساس فرمول بلک شولز محاسبه می گردد. در این فرمول عواملی همچون قیمت نقدی سهام و زمان تا سررسید تأثیر مستقیم بر روی قیمت اختیار دارد .


ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربازديد‌ها
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به شبکه اطلاع رسانی دنیای بانک می باشد.
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ