کد خبر: ۲۷۷۱۵
۹:۲۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۵

چهار موافقت نامه بین ترکیه-بحرین

دنیای بانک: چهار موافقت نامه همکاری دفاعی و اقتصادی بین ترکیه و بحرین در جریان سفر رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به منامه به امضای طرفین رسید.
چهار موافقت نامه بین ترکیه-بحرین

به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک، این موافقتنامه های تدوین شده همکاری از سوی مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه، نهاد زیبکچی وزیر اقتصاد، برات آلبایراک وزیر انرژی و منابع طبیعی و نیز فکری ایشیک وزیر دفاع ملی و با حضور رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه و حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه بحرین به امضای طرفین رسید.

اردوغان که در جریان سفر چهار روزه و دوره ای خود به سه کشور حاشیه جنوبی خلیج فارس شامگاه روز یکشنبه وارد منامه پایتخت بحرین شده است، پیش از امضای موافقت نامه های همکاری، نشان عالی 'شیخ عیسی بن سلمان آل خلیفه' بحرین را دریافت کرد.
رئیس جمهوری ترکیه هنگام دریافت این نشان گفت: ترکیه در روزهای سخت و خوش به صورت مستمر در کنار بحرین خواهد بود.
وی افزود: علاوه بر دیدار ماه آگوست سال گذشته در ترکیه، شما که در روزهای سخت کودتا در کنار بودید، در قلوب ما نیز جایگاه ممتازی یافته اید و این بار نیز در سرزمین دوستی بحرین، با دادن این نشان و مدال ما را مفتخر کردید.
وی اظهار کرد: من این مدال را هم به معنای نشانه دوستی دولت های بحرین و ترکیه و هم به معنای دوستی و مودت دو ملت ترکیه و بحرین می پذیرم و همچنین چنین اراده و تصمیم دولتمردان بحرین را خوشبختی بزرگ برای خود می دانم.
وی اضافه کرد: مسلمانان مثل آجرهای یک ساختمان هستند و بر این اساس با تلاش مشترک دو کشور، در صدد افزایش مودت، ریشه گرفتن دوستی و افزایش برادری بین ترکیه و بحرین هستیم.
وی ادامه داد: برای ایجاد آرامش، صلح و آینده روشن در منطقه بر تلاش، همکاری، همفکری و همدلی مشترک با بحرین مطمئن هستم و به خاطر همین حسن ظن نسبت به خود از دولت بحرین و ملت بحرین صمیمانه قدردانی می کنم.
حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه بحرین نیز به هنگام اعطای نشان عالی بحرین به رئیس جمهوری ترکیه، خطاب به اردوغان گفت: شما برای خدمت به جهان اسلام تلاش های زیادی می کنید.
آل خلیفه اعطای این نشان را نشانه قدردانی و شادمانی بزرگ دانست و خطاب به اردوغان افزود: این نشان به علت تلاش و جدیت شما در خدمت به جهان اسلام اعطا می شود چرا که شما برای خدمت به جهان اسلام و کلیه انسان ها تلاش زیادی می کنید.
به گزارش ایرنا، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در چارچوب سفر چهار روزه خود به سه کشور بحرین، عربستان و قطر در حاشیه جنوبی خلیج فارس، به همراه مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه، نهاد زیبکچی وزیر اقتصاد، برات آلبایراک وزیر انرژی و منابع طبیعی و نیز فکری ایشیک وزیر دفاع ملی وارد منامه پایتخت بحرین شد.
ابراهیم یوسف العبدالله سفیر بحرین در آنکارا روز یکشنبه در گفتگو با خبرگزاری آناتولی از امضای چهار توافقنامه همکاری در زمینه صنایع دفاعی بین کشور کشور در این سفر خبر داد.
بنا به اعلام وی، حجم تجارت بین دو کشور ترکیه و بحرین در سال های اخیر بالا رفته و بحرینی ها در 2 سال اخیر برای درمان و سلامت در ترکیه بیش از 20 میلیون دلار هزینه کرده اند.
سرمایه گذاری اتباع ترکیه در بخش تولید مواد غذایی و آشامیدنی از جمله جذابیت های سرمایه گذاری در بحرین برای طرف ترکیه محسوب می شود.
اردوغان، دوشنبه از عربستان سعودی دیدار کرده و با ملک سلمان پادشاه این کشور گفتگو خواهد کرد.
رئیس جمهور ترکیه همچنین با محمد بن نائف ولیعهد عربستان و نیز با محمد بن سلمان جانشین وی دیدار و گفتگو خواهد کرد.
آخرین مقصد اردوغان در سفر چهار روزه به کشورهای حاشیه خلیج فارس حضور در دوحه و دیدار با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر خواهد بود.
بررسی مناسبات دو کشور و تحولات منطقه ای و بین المللی از جمله دستور کار این دیدارها تعیین شده است.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربازديد‌ها
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به شبکه اطلاع رسانی دنیای بانک می باشد.
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ