کد خبر: ۲۸۸۵
۱۲:۵۵ - ۱۳۹۴/۹/۲۳

انتشار ۱۵۰ هزار میلیارد اوراق بدهی
مشاور وزیر راه و شهرسازی خبرداد:

انتشار ۱۵۰ هزار میلیارد اوراق بدهی

دنیای بانک: مشاور وزیر راه و شهرسازی از نظر مساعد هیات دولت برای انتشار ۱۵۰ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی در سال آینده خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک، حسین عبده تبریزی در گفت‌وگو با فارس که درباره ارائه بسته جامع رونق مسکن وزیر راه شهرسازی به دولت پرسید، از برنامه دولت برای انتشار 150 هزار میلیارد تومان اوراق بدهی خبر داد و  اظهارداشت: با توجه به اینکه بدهی دولت به خاطر جریمه و بهره‌ای که به آن اضافه می‌شود مدام افزایش می‌یابد، انتشار اوراق بدهی معادل کل بدهی‌ دولت در سال آینده به هیات وزیران پیشنهاد شده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا بازار کشش پذیرش 150 هزار میلیارد تومان اوراق را دارد، گفت: قطعا ندارد اما اگر هم‌اکنون این اوراق منتشر شود، به معنای این نیست که معادل آن پول به طلبکار داده خواهد شد بلکه اوراق بلند مدتی منتشر و مقداری از آن در طول سال پرداخت می‌شود؛. بخش دیگر منابع نیز از محل انتشار و فروش اوراق جدید تامین خواهد شد.

مشاور وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه این شایعه است که بدهی دولت بهره ندارد، افزود: بدهی‌ها هر سال هزینه سنگینی برای دولت دارد و به عنوان مثال معادل هزینه سرمایه بانک هر سال به بدهی دولت به بانک اضافه می‌شود.

عبده تبریزی ادامه داد: پیمانکاران صورت وضعیت نمی‌دهند و با تعدیل سالانه وضعیت، خودشان را تامین می‌کنند، بدین معنا که کسانی که خدمات به دولت می‌فروشند مانند مانند برق، سالانه 17 درصد به صورت ارزی از دولت خسارت می‌گیرند.

وی افزود: بنابراین وقتی انباشت بدهی هزینه دارد بهتر است دولت بپذیرد و معادل بدهی خود اوراق منتشر کند. نظر مساعدی در هیات وزیران وجود دارد که یک ضرب، معادل 150 هزار میلیارد تومان بدهی، اوراق منتشر شود که البته نرخ اوراق معادل تورم (اوراق مصون از تورم) باشد.

بر اساس این گزارش مجید انصاری چندی قبل در سخنرانی خود از ارائه بسته جامع رونق بخش مسکن به هیات دولت از سوی وزیر راه و شهرسازی خبر داد.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربازديد‌ها
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به شبکه اطلاع رسانی دنیای بانک می باشد.
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ