کد خبر: ۵۸۹۰۷
۹:۲۸ - ۱۳۹۶/۹/۴

مقام روس:

نشست سوچی موفقیت بسیار جدی بود

فرانتس کلینتسویچ معاون کمیسیون دفاع و امنیت شورای فدراسیون (مجلس سنای روسیه) نشست روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه در سوچی و صدور بیانیه از سوی انها را موفقیت بسیار جدی خواند.
نشست سوچی موفقیت بسیار جدی بود

به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک، نشست سه جانبه سوچی با شرکت حسن روحانی، ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه روز چهارشنبه برگزار و در آن اوضاع سوریه و حل مسائل این کشور و امکان ازسرگیری مذاکرات سوری مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.
به گزارش روز جمعه ایرنا، معاون کمیسیون دفاع و امنیت شورای فدراسیون گفت: کاملا روشن است که علائق سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در سوریه تا حد معینی متفاوت هستند اما اینکه روسای جمهور سه کشور در سوچی در خصوص چشم انداز اقدامات مشترک آتی به نقطه مشترکی رسیدند، را می توان جدی ترین موفقیت محسوب کرد.
خبرگزاری ایتارتاس به نقل از کلینتسویچ افزود: در هر صورت سوریه تا مدت زیادی همانند گره کور اختلافات باقی خواهد ماند و اگر کشوری قصد داشته باشد تا مساله ای را از این گره کور بطور جداگانه حل کند، گمراهی خطرناکی است.
مقام روس گفت: اصولا مهم این است که طبق بیانیه سوچی، طرفین به این نتیجه رسیدند که تنها راه حل سازنده بحران سوریه، حل و فصل فراگیر با برگزاری کنگره گفت وگوهای ملی سوریه است.
رئیس مرکز استراتژی های سیاسی روسیه نیز گفت: نشست سه جانبه سوچی رویداد موفقی بود و ایران، روسیه و ترکیه توانستند گام بزرگی برای رفع مسائل سیاسی سوریه بردارند.
سرگئی میخییف از کارشناسان برجسته امور خاورمیانه روسیه روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، افزود: نشست سوچی در واقع ادامه مذاکرات صلح آستانه در عالی ترین سطح بود که رئیسان جمهوری ایران و روسیه و ترکیه بر عزم خود برای حل مسائل سوریه از راههای سیاسی و حمایت از این فرآیند پیچیده تاکید کردند.
مقام روس تاکید کرد: سران سه کشور حامی روند صلح آستانه پیام صریحی به جامعه جهانی دادند که از راهکار سیاسی حل مسائل سوریه مطابق با قطعنامه 2254به منظور برقراری صلح و ثبات در سوریه، بویژه از راه مذاکره بطور کامل پشتیبانی و حمایت می کنند.
وی افزود: سران ایران و روسیه و ترکیه در مذاکرات خود در سوچی و بیانیه پایانی اجلاس بر رویکرد درست برای حل مسائل سوریه مبتنی بر خودداری از هر گونه مداخله خارجی در امور داخلی این کشور و حمایت از حق حاکمیت و استقلال و تمامیت ارضی آن تاکید کردند.
رئیس مرکز استراتژی های سیاسی روسیه گفت: این رویکرد که در نشست های آستانه در یک سال اخیر بارها مورد تاکید قرار گرفته نقطه مقابل رفتار آمریکا و متحدان غربی و عربی این کشور در مساله سوریه است که از هر فرصتی برای تحمیل مواضع خود بر رهبری این کشور و ایجاد مشکلات بیشتر برای دولت و مردم آن خودداری نمی کنند.
«کنستانتین کاساچیف»رئیس کمیسیون امور بین المللی شورای فدراسیون روسیه (مجلس سنا) هم روز جمعه با اشاره به برگزاری اجلاس سه جانبه روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه در سوچی اعلام کرد: این نشست نشان داد که آمریکا درحل مساله سوریه از دیگر بازیگران عقب مانده است.
کاساچیف در فیس بوک خود نوشت: آمریکا تلاش می کند عقب ماندگی خود در روند حل مساله سوریه را جبران کند و گزارش های رسانه های آمریکایی مبنی بر حفظ حضور نظامی در سوریه در همین راستا منتشر شده است.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربازديد‌ها
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به شبکه اطلاع رسانی دنیای بانک می باشد.
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ