کد خبر: ۶۵۵۰۷
۱۵:۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴

خطر خروج ارز از کشور با شکاف قیمت‌ها
خوانساری به دولت هشدار داد

خطر خروج ارز از کشور با شکاف قیمت‌ها

مسعود خوانساری، رئیس اتاق تهران هشدار داد: ارز حواله ای قیمت بالاتری نسیت به ارز شرکتی و اسکناس دارد و این نگران کننده است و نشان می دهد که خروج سرمایه از کشور را شاهد هستیم و انتظارمان از دولت این است که مراقب این شرایط باشد. اگر قیمت ارز در بازار واقعی نباشد خب خروج سرمایه از کشور صورت می گیرد و این به نفع اقتصاد کشور نیست و زیان بار خواهد بود.»

به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک،او با اشاره به انواع ارز در بازار گفت: «هم اکنون به جز ارز مبادله ای سه نوع ارز در بازار داریم؛ ارز شرکتی، ارز اسکناس و ارز حواله؛ ارز شرکتی ارزی است که برای واردات، ماشین آلات و... باز می شود؛ اسکناس آن چیزی است که در بازار وجود دارد و یک ارز دیگر هم داریم به عنوان ارز حواله ای. الان آن چیزی که در بازار شاهدیم این است که ارز حواله ای قیمت بالاتری نسیت به ارز شرکتی و اسکناس دارد و این نگران کننده است و نشان می دهد که خروج سرمایه از کشور را شاهد هستیم و انتظارمان از دولت این است که مراقب این شرایط باشد. اگر قیمت ارز در بازار واقعی نباشد خب خروج سرمایه از کشور صورت می گیرد و این به نفع اقتصاد کشور نیست و زیان بار خواهد بود.»

رئیس اتاق تهران گفت: «در خصوص ارز ما در هفته های گذشته شاهد نوسانات بسیار زیادی بوده ایم و ای کاش ما از این تجربه 40 ساله که همیشه در مورد ارز اتفاق افتاده است درس می گرفتیم که هیچ وقت نگرفته ایم ولی درهر حال امیدواریم بانک مرکزی انشالله تدابیری را بیندیشد که ما دیگر شاهد این نوسانات نباشیم.»

انتقاد از هزینه بالای تولید
او درادامه به برخی از موانع سرمایه گذاری و حضور پررنگ بخش خصوصی در اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت: «اگر دولت معتقد است که بخش خصوصی باید توسعه پیدا کند؛ می توانند خیلی از مسائل را که دست خودشان است حل کند. مثلا در اولین گام ایجاد یک بازار رقابتی بین بخش خصوصی و دولت در کشور است، متاسفانه الان شرکت های دولتی، شبه دولتی و نهادها از یک رقابت ناسالم استفاده می کنند و طبیعتا این در اختیار بخش خصوصی نیست. الان حدود دو سال است که تعداد زیادی از بنگاه های بخش خصوصی از دولت مطالباتی دارند ولی در مقابل باید مالیات پرداخت کنند و اگر پرداخت نشود باید جریمه آن را دو درصد در ماه بدهند و یا سود بازپرداخت تسهیلات بانکی هم که روی 24 تا 26 درصد است. از طرف دیگر شاهد هستیم که حالا دولت بعد از دوسال برای بازپرداخت بدهی هایش اوراق قرضه را صادر کرده است که با سود 8 درصد پرداخت می شود؛ و حالا سوال این است که چه کسی باید پاسخگوی این ظلمی که صورت می گیرد، باشد. از یک طرف خود دولت جریمه مالیات را می گیرد و بانک سودهای بالای 24درصد اخذ می کند و در مقابل روی بدهی خود سود 8 درصد بعد از دو سال می دهد؛ آیا با این روش می توان، انتظار داشت بخش خصوصی در کشور رشد پیدا کند؟»

رئیس اتاق تهران با اشاره به طرح های پتروشیمی در کشور گفت: «نزدیک 20 تا 30 میلیارد دلار طرح پتروشیمی، آماده وجود دارد و بخش خصوصی هم آمادگی شروع کار را دارد ولی بانک ها برای تامین اعتبار وثیقه های 120 درصد و 130 درصدی را می خواهند؛ حالا سوال این است که کدام بخش خصوصی می تواند وثیقه 120 تا 130 درصدی را تامین کند برای 30 میلیارد دلار سرمایه گذاری در پتروشیمی؟ قطعا این شدنی نیست ولی در مورد طرح های دولتی این شدنی هست؛ کما اینکه به راحتی تا حالا هم می بینیم که انجام می شود؛ به جای اینکه خود طرح به عنوان وثیقه قبول شود، شاهدیم که عملا زمین و ملک و...می خواهند که برای بخش خصوصی شدنی هم نیست.»

 
 


ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربازديد‌ها
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به شبکه اطلاع رسانی دنیای بانک می باشد.
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ