کد خبر: ۶۸۱۶۸
۱۱:۲۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۷

رئیس جمهور در گفتگوی تلفنی همتای ترکیه ای:

آماده استفاده از پول ملی در معاملات هستیم

رؤسای جمهور ایران و ترکیه تاکید کردند که جزئیات استفاده از پول ملی دو کشور در معاملات مشترک نهایی شده است و آماده اجرای آن هستند.
آماده استفاده از پول ملی در معاملات هستیم

به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، رؤسای جمهوری اسلامی ایران و ترکیه در گفتگویی تلفنی تاکید کردند که جزئیات به کارگیری و استفاده از پول ملی دو کشور در معاملات مشترک نهایی شده است و آماده اجرای آن هستند؛ حرکتی که می تواند جهشی در همکاری های اقتصادی تهران - آنکارا ایجاد کند.

آقای روحانی عصر چهارشنبه در گفتگوی تلفنی "رجب طیب اردوغان"، گسترش همکاری های بانکی را کلید اصلی توسعه روابط اقتصادی دو کشور برشمرد و اظهار داشت: نهایی شدن جزئیات به کارگیری پول ملی دو کشور در معاملات مشترک، حرکتی تازه و خبری خوب برای دو ملت است که پیوسته خواهان تعمیق همکاری های تهران – آنکارا هستند.
رئیس جمهور در این گفتگوی حدود یک ساعته که در آن راه های توسعه بیش از پیش همکاری های تهران و آنکارا در حوزه های دوجانبه، منطقه ای و بین المللی مورد گفتگو و رایزنی قرار گرفت، با بیان ضرورت حفظ امنیت مرزهای مشترک و رفع نگرانی های احتمالی در این عرصه، گفت که تهران برای توسعه همکاری های مشترک در حوزه های امنیتی، انتظامی و مرزبانی با آنکارا آمادگی دارد.
آقای روحانی در بخشی از این گفتگو به وضع سوریه اشاره کرد و با تاکید بر اینکه در مقطع کنونی، ایران و ترکیه به عنوان دو کشور همسایه و اسلامی سوریه وظیفه سنگینی بر دوش دارند، تصریح کرد: باید همه تلاش کنیم از بروز یک فاجعه انسانی در غوطه شرقی جلوگیری شود و تهران و آنکارا برای نجات مردم سوریه و به ویژه در غوطه شرقی وظیفه سنگینی بر دوش دارند.
رئیس جمهور تاکید کرد: تهران و آنکارا باید همه تلاش خود را برای برقراری یک آتش بس باثبات به کار گیرند.
آقای روحانی، ممانعت از حمله خمپاره ای تروریست ها از غوطه شرقی به دمشق و تضمین امنیت پایتخت، در کنار ایجاد دالانی امن برای خروج غیرنظامیانی که در آن منطقه گیر افتاده اند و همچنین تلاش برای تخلیه غوطه شرقی از تروریست ها را حرکتی رو به جلو برای ایجاد امنیت در آن منطقه برشمرد و از دولت ترکیه خواست از نفوذ خود برای تحقق این اهداف استفاده کند.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه تروریست ها از غوطه شرقی، دمشق را خمپاره باران می کنند، گفت: اگر پایتخت یک کشور بخواهد مورد حمله تسلیحاتی تروریست ها قرار گیرد، تحمل آن برای هر دولتی بسیار سخت و سنگین است.
آقای روحانی افزود: اگر موفقیتی در این زمینه حاصل شود که از جانب تروریست ها حمله ای صورت نگیرد، آن زمان می توان از سایر طرف ها هم خواست که حملات را متوقف کنند.
رئیس جمهور همچنین به اهمیت همکاری های مشترک ایران، ترکیه و روسیه در مسأله سوریه و اجلاس وزرای خارجه سه کشور در آستانه و اجلاس آینده سران در استانبول اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران کاملا آمادگی دارد هر اقدام ممکن را در غوطه شرقی برای آتش بس و ارسال کمک های انسانی به مردم این منطقه با کمک همه کشورها و سازمان های بین المللی انجام دهد.
آقای روحانی همچنین از دولت ترکیه خواست تمام تلاش خود را برای پایان دادن به محاصره زنان و کودکان در شهرهای فوعا و کفریا ازجانب تروریست ها به کار بگیرد.
رئیس جمهور ترکیه نیز در این گفتگوی تلفنی با بیان اینکه موضوع به کارگیری پول ملی دو کشور در معاملات مشترک نهایی و آماده اجراست، گفت: این موضوع می تواند روابط اقتصادی دو کشور را وارد مرحله نوینی کند.
"رجب طیب اردوغان"، وضع غوطه شرقی را یک تراژدی خواند و گفت: باید به عنوان دو کشور اسلامی و بزرگ منطقه، همه تلاش خود را به کار بگیریم و دست در دست یکدیگر به این تراژدی پایان دهیم.
اردوغان نیز با تایید ضرورت توقف حملات خمپاره ای تروریست ها از غوطه شرقی به ساکنان پایتخت سوریه، اظهار داشت: اگر بتوانیم با تماس ها و رایزنی ها آتش بس را آغاز و ادامه آن را تضمین کنیم، گام های بعدی را می توانیم مشترک برداریم.
وی همچنین ابراز امیدواری کرد که در نشست وزرای امور خارجه و سران سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در آستانه و استانبول این موارد مورد بحث و بررسی قرار گیرد.
رؤسای جمهوری دو کشور در این گفتگوی تلفنی گفتند که به رایزنی ها و تلاش های مشترک خود برای پایان دادن به درگیری ها در سوریه به ویژه غوطه شرقی ادامه می دهند و دستورهای لازم را در این عرصه صادر خواهند کرد.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربازديد‌ها
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به شبکه اطلاع رسانی دنیای بانک می باشد.
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ