کد خبر: ۷۳۲۲۷
۱:۱۵ - ۱۳۹۷/۲/۱۹

اروپا: متاسفیم اما برجام را حفظ می کنیم
مزاحم رفت؛ ایران مشروط با برجام ماند

اروپا: متاسفیم اما برجام را حفظ می کنیم

بالاخره موجود مزاحم به گفته رئیس جمهور ایران از برجام خارج شد. فدریکا موگرینی در نخستین واکنش به تصمیم ترامپ در حالی که عصبانی و متاثر بود از رفتار آمریکا انتقاد کرد و به مردم و رهبران ایران این پیام را داد که اجازه ندهید هیچ کس توافق هسته‌ای را از بین ببرد چرا که این توافق از بزرگ‌ترین دستاوردهای دیپلماسی بوده و ما آن را با هم ساختیم. سران ۳ کشور انگلیس، فرانسه و آلمان هم بیانیه مشترک دادند و اعلام کردند در برجام می مانند. مواضع اروپایی ها نشان از شکاف روابط آنها با آمریکا دارد؟

به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک،رییس شورای اروپا گفت که سیاست‌های رییس‌جمهور آمریکا در قبال توافق هسته‌ای با رویکرد واحدی از سوی اروپا مواجه خواهد شد. به گزارش ایسنا، دونالد تاسک رییس شورای اروپا پس از اعلام تصمیم رییس‌جمهور آمریکا برای خروج از برجام، با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود تصریح کرد: سیاست‌های رییس‌جمهور ترامپ در قبال توافق هسته‌ای با ایران و تجارت با رویکردی واحد از سوی اروپا مواجه خواهد شد. رهبران اتحادیه اروپا قرار است به این دو مساله در نشست هفته آینده خود رسیدگی و رایزنی کنند.همچنین فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به این تصمیم رییس‌جمهور آمریکا، تاکید کرد که کشورهای اروپایی متعهد به حفظ توافق هسته‌ای هستند. وی همچنین گفت که انتظار دارد دیگر کشورهای جامعه بین‌الملل به اجرای توافق هسته‌ای ادامه دهند چرا که این توافق کارساز بوده و تضمین می‌کند که تهران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نمی‌کند.

اروپا به تعهدات خود پایبند است

رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا به مردم و رهبران ایران این پیام را داد که اجازه ندهید هیچ کس توافق هسته‌ای را از بین ببرد چرا که این توافق از بزرگ‌ترین دستاوردهای دیپلماسی بوده و ما آن را با هم ساختیم.  فدریکا موگرینی پس از اعلام دونالد ترامپ رییس‌جمهور آمریکا مبنی بر خروج از برجام و بازگرداندن تحریم‌های ثانویه علیه ایران و اعمال تحریم‌های جدید در کنفرانس مطبوعاتی، اظهار کرد:‌ اتحادیه اروپا مکررا اعلام کرده است که برداشتن تحریم‌ها نتایج مثبتی بر روی روابط تجاری ایران و اتحادیه اروپا و همچنین اقتصاد مردم ایران داشته است. ما همچنان متعهد هستیم این وضعیت ادامه پیدا کند.

وی گفت: اجازه دهید نگرانی خودم را از اجرای تحریم‌های جدید از سوی آمریکا اعلام کنم و بگویم که این مساله را با همکاران خود بررسی خواهیم کرد. در عین حال اتحادیه اروپا بر اساس مصالح و امنیت خود عمل می‌کند.

موگرینی ادامه داد: توافق هسته‌ای حاصل 12 سال دیپلماسی بود و متعلق به همه جامعه جهانی است و این توافق جواب داد و به هدفش که دست نیافتن ایران به سلاح هسته‌ای بود، دست یافت.

رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا که در این کنفرانس مطبوعاتی به نظر عصبانی و با چهره‌ای سخت پشت تریبون حاضر شده بود، تاکید کرد:‌ ما متعهد و مصمم به حفظ این توافق هستیم و این کار را برای امنیت جمعی خود انجام می‌دهیم. وی ادامه داد: این توافق نشان داد راه‌حل‌ها وقتی ممکن باشد می‌توانیم از طریق گفت‌وگو و مذاکره به آن دست یابیم و اینکه احترام زبان جهان‌ شمول است. موگرینی تاکید کرد: اتحادیه اروپا به تعهدات خود پایبند است.

انگلیس، فرانسه و آلمان: می مانیم

سران انگلیس، آلمان و فرانسه در واکنش به تصمیم سه شنبه شب دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر خروج این کشور از برجام، با انتشار بیانیه‌ای، بر پایبندی خود به توافق هسته ای با ایران تأکید کردند. در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای دفتر نخست‌وزیری انگلیس منتشرشده، آمده است که برجام به‌اتفاق آراء از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد در قطعنامه 2231 به تصویب رسید. 'این توافق همچنان به لحاظ امنیتی برای ما حائز اهمیت است.'

در این بیانیه آمده است: 
قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد، چارچوبی الزام‌آور و قانونی برای حل‌وفصل مناقشه برنامه هسته‌ای ایران به شمار می‌رود. ما از تمام طرف‌ها می‌خواهیم که به اجرای کامل آن متعهد باشند و مسئولانه عمل کنند. بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ایران به محدودیت‌های مندرج در برجام و تعهداتش در چارچوب پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای (ان.پی.تی) متعهد بوده است. بر این اساس دنیا به یک مکان امن‌تری تبدیل‌شده و ما - کشورهای E3- به برجام پایبند خواهیم بود.
دولت‌های ما متعهد خواهند بود که این توافق پابرجا بماند و اطمینان حاصل خواهند کرد که با همکاری سایر طرف‌ها، این وضعیت ازجمله تداوم بهره‌مندی اقتصادی مردم ایران در چارچوب برجام ادامه پیدا کند. ما از آمریکا می‌خواهیم که ساختار برجام دست نخورد و اقدامی نکند که مانع اجرای کامل این توافق از سوی طرف‌های دیگر شود. پس از تعامل کامل با دولت آمریکا طی ماه‌های گذشته، از آمریکا می‌خواهیم که دستاوردهای منع گسترش سلاح هسته‌ای حاصل از برجام را از طریق اعمال بخش‌های مهم این توافق، حفظ کند.
ما همچنین از ایران می‌خواهیم در مقابل تصمیم آمریکا خویشتن‌داری کند؛ ایران بایستی به تعهداتش در چارچوب برجام پایبند باشد و مطابق با الزامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی کاملاً همکاری کند. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بایستی قادر باشد تا بدون هیچ‌گونه منع و یا محدودیتی به کار نظارت و راستی آزمایی طولانی‌مدت خود ادامه دهد. در مقابل ایران مادامی‌که به تعهداتش در برجام متعهد بماند بایستی از لغو تحریم‌هایی که مستحق آن است بهره‌مند شود. 
جای هیچ تردیدی نیست که برنامه هسته‌ای ایران بایستی صلح‌آمیز و غیرنظامی بماند. درحالی‌که برجام بایستی حفظ شود، ما همچنین موافق هستیم که سایر مسائل مهم بایستی پاسخ داده شود. درباره برخی از مقررات برجام که پس از سال 2025 منقضی می‌شود، بایستی یک چارچوب طولانی‌مدت تعریف شود.
تعهد ما به حفظ امنیت متعهدان و شرکای ما در منطقه بدون قید و شرط است و ما بایستی به‌گونه‌ای معنادار به نگرانی‌های مشترک درباره برنامه موشک بالستیک، فعالیت‌های بی‌ثبات کننده در منطقه به‌ویژه در سوریه، عراق و یمن پاسخ دهیم.
ما درباره این مسائل گفت‌وگوهای سازنده و مفیدی را آغاز کرده‌ایم و E3 به ادامه این گفت‌وگوها با شرکای کلیدی و دولت‌های نگران در سطح منطقه متعهد است.
ما و وزرای خارجه‌مان با تمام طرف‌های برجام در جهت گام روبه‌جلو در ارتباط خواهیم بود.
این بیانیه از سوی ترزا می نخست وزیر انگلیس، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه منتشر شده است.

برجام بدون آمریکا می ماند
 
رئیس‌جمهور فرانسه با انتشار پیامی اعلام کرد انگلیس، فرانسه و آلمان از تصمیم آمریکا برای خروج از برنامه جامع اقدام مشترک متاسف هستند. امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه دقایقی پس از آنکه دونالد ترامپ همتای آمریکایی‌اش اعلام کرد واشنگتن از توافق هسته‌ای خارج خواهد شد با انتشار پیامی از این تصمیم ابراز تاسف کرد. وی در صفحه توییتر خود نوشت: فرانسه، آلمان و انگلیس از تصمیم آمریکا برای کنار گذاشتن برجام متاسف است. رژیم منع اشاعه هم‌اکنون در خطر است.

مکرون همچنین نوشت: ما روی یک چارچوب گسترده‌تر که فعالیت هسته‌ای، دوره پس از 2025، فعالیت موشکی بالستیک و ثبات در خاورمیانه به ویژه سوریه، یمن و عراق را دربر می‌گیرد، همکاری خواهیم کرد.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری کشورمان نیز در واکنش به این تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا تاکید کرد که اگر ایران بتواند با طرف‌های دیگر برجام همکاری داشته باشیم، این توافق بدون آمریکا ادامه خواهد یافت.

سرنوشت شرکتهای اروپایی چه می شود؟ 
اتحادیه اروپا اعلام کرد که با خروج آمریکا از برجام طرح هایی برای حمایت از شرکت های این اتحادیه دارد. «مایا کوچیانچیچ» سخنگوی اتحادیه اروپا در امور خارجی پیش از اعلام دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از برجام گفت: ما روی طرح هایی برای حمایت از منافع شرکت های اروپایی کار می کنیم. وی از ارائه جزئیات بیشتر امتناع کرد.
دولت های اروپایی دولت آمریکا را تحت فشار قرار داده بودند تا همزمان با انجام مذاکرات جانبی برای توافق های دیگر، در برجام نیز بماند. کوچیانچیچ با تاکید بر اینکه برجام مکانیسم های راستی آزمایی و نظارتی شدیدی دارد، اظهار داشت: این توافق اهمیت زیادی برای امنیت جهانی دارد. وی در بروکسل به خبرنگاران گفت: برجام بر اساس حسن نیت یا اعتماد بنا نشده است. این توافق بر اساس تعهدات محکم، مکانیسم های راستی آزمایی و نظارت های بسیار شدید است. ترامپ سه شنبه شب اعلام کرد که آمریکا را از توافق هسته ای خارج می کند. بازگرداندن تحریم های آمریکا علیه ایران ممکن است شرکت های اروپایی را که با ایران کار می کنند تحت تاثیر قرار دهد.
نخست‌وزیر ایتالیا: برجام باید حفظ شود
پائولو جنتیلونی نخست وزیر ایتالیا

نخست‌وزیر ایتالیا امروز (سه‌شنبه) اعلام کرد که توافق هسته‌ای ایران باید حفظ شود.به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این موضع‌گیری پائولو جنتیلونی، نخست‌وزیر ایتالیا پس از آن صورت گرفت که دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا از تصمیم خود برای خروج واشنگتن از برجام خبر داد.نخست‌وزیر ایتالیا در این باره با تأکید بر ضرورت حفظ برجام، خاطرنشان کرد: ‌این توافق به امنیت منطقه کمک می‌کند و باعث اشاعه خلع سلاح هسته‌ای می‌شود.جنتیلونی در پیامی که در توئیتر خود منتشر کرد، افزود که ایتالیا در کنار هم‌پیمانان اروپایی خود می‌ایستد و نسبت به تعهدات انجام شده متعهد است.


 

 ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربازديد‌ها
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به شبکه اطلاع رسانی دنیای بانک می باشد.
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ