کد خبر: ۷۵۹۸۲
۱۳:۲ - ۱۳۹۷/۳/۹

افزایش قیمت هیچ کالایی قابل قبول نیست
جهانگیری:

افزایش قیمت هیچ کالایی قابل قبول نیست

معاون اول رییس جمهور گفت: امروز قابل قبول نیست که نرخ هیچ کالایی به بهانه قیمت ارز افزایش یابد چرا که هر واردکننده ای که بخواهد کالا به کشور بیاورد می‌تواند ارز به قیمت ۴۲۰۰ تومان دریافت کند.

به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک، اسحاق جهانگیری در همایش استانداران سراسر کشور با بیان اینکه باید از تمام قدرت و توان مدیریتی کشور برای حل مسائل بهره بگیریم، گفت: اگر مدیران با قدرت در صحنه حضور داشته باشند و در همه سطوح محکم پای کار بایستند از جنگ اقتصادی پیش رو سربلند بیرون خواهیم آمد.

وی خاطرنشان کرد: انسجام و وحدت در داخل کشور و حفاظت از سرمایه اجتماعی اولویت امروز کشور است و همه ما مسئولان و نخبگان باید طوری عمل کنیم که اعتماد عمومی مردم دچار فرسایش نشود.
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه دولت آمریکا در مقطع کنونی تمام تلاش خود را برای ناامن کردن اقتصاد ایران بکار بسته و به تعبیر رهبر معظم انقلاب وزارت خزانه داری آمریکا تبدیل به اتاق جنگ علیه ایران شده است، تصریح کرد: ما در مقابله با تحریم ها، کوله باری از تجربه در اختیار داریم و همانطور که از ابتدای انقلاب تاکنون توانسته‌ایم از تحریم‌های اعمال شده علیه کشورمان عبور کنیم این بار نیز می‌توانیم با تکیه بر انسجام و وحدت ملی و بهره گیری از ظرفیت های مهم مدیریتی کشور از مشکلات عبور کنیم.
وی با اشاره به حوادث اخیر و اعمال تحریم های مجدد آمریکا علیه کشورمان گفت: یکی از فرصت های بزرگ کشور ظرفیت دیپلماسی ماست. دیپلمات های ما در مذاکرات با شش قدرت برتر دنیا توافقی را به سرانجام رساندند که رئیس جمهور آمریکا مجبور شد برای خارج شدن از آن مقررات بین المللی را یکجانبه برهم بزند. امروز بر اساس همین تلاش ها، آمریکا به همراه تعداد محدودی از دولت های منطقه که با برجام مخالف بودند در سطح جهانی منزوی شده و حتی اتحادیه اروپا، چین و روسیه در دفاع از برجام ایستاده اند. 
جهانگیری ادامه داد: آقای ترامپ در سال گذشته به دنبال این بود که فضای اقتصادی کشور را ناامن و ریسک فعالیت را در ایران افزایش دهد تا شرکت‌های خارجی از ترس تحریم های آمریکا در ایران سرمایه‌گذاری نکنند. البته خیلی ها هم تصور می کردند که تصمیم ترامپ تلاطم و اختلال شدیدی در اقتصاد و بازار ارز کشور به وجود خواهد آورد اما با تصمیمات مدبرانه توانستیم این سیاست ها را کم اثر کنیم. 
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه ما اطلاع داشتیم که آمریکا می خواهد با تمرکز بر روی مسائل ارزی فشار جدی به اقتصاد ایران وارد کند، گفت: در فروردین ماه تصمیمات بموقع و درستی در خصوص منابع ارزی و ملی اتخاذ کردیم و خوشبختانه پس از اعلام آمریکا در خروج از برجام توانستیم موضوع را به نحو مطلوبی مدیریت کنیم که کمترین تلاطمی در بازار اتفاق نیفتاد.
جهانگیری با اشاره به اینکه برخی تلاطم ها در نتیجه شرایط و سیاست های جدیدی که کشور با آن روبرو است در اقتصاد کشور قابل پیش بینی بود، خاطرنشان کرد: امروز برای ما قابل قبول نیست که نرخ هیچ کالایی به بهانه قیمت ارز افزایش یابد چرا که هر واردکننده ای که بخواهد کالا به کشور بیاورد می تواند با ثبت سفارش ارز به قیمت ۴۲۰۰ تومان دریافت کند. به طوری که دغدغه اکنون ما این است که میزان واردات در دوماهه ابتدای سال جاری کمی بیشتر از میزان واردات در سال گذشته شده است. 
معاون اول رئیس جمهور همکاری بخش خصوصی در کمک به پیشبرد سیاست های ارزی را قابل تقدیر دانست و در عین حال با بیان اینکه دولت کاملا به اوضاع بازار و میزان کالاهای ذخیره شده در انبارها آگاه است،‌ اظهار داشت: دولت قصد ندارد طوری در بازار مداخله کند که مطلوب بخش خصوصی نیست اما به مردم اطمینان می دهیم که ستاد تنظیم بازار با دقت کافی وظایف خود را انجام خواهد داد و اگر مواردی وجود داشته باشد که دغدغه جدی ایجاد کند حتما تصمیمات مقتضی را اتخاذ خواهیم کرد.
وی یادآور شد: همه اصناف می توانند در چارچوب قانون مسایل خود را بیان کنند و مسئولان هم موظف هستند در همه سطوح مطالبات بحق آنها را برآورده کنند. از نگاه دولت تبدیل اعتراضات صنفی به اتفاقات ناگوار قابل قبول نیست.

 ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربازديد‌ها
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به شبکه اطلاع رسانی دنیای بانک می باشد.
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ