کد خبر: ۷۸۰۹۸
۱۴:۴۱ - ۱۳۹۷/۳/۲۹

نشست هفتگی سران قوا برای مقابله با آثار تحریم‌ها
جهانگیری:

نشست هفتگی سران قوا برای مقابله با آثار تحریم‌ها

معاون اول رئیس جمهور گفت: شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه گانه به صورت هفتگی برای مقابله با پیامد‌های بازگشت تحریم‌ها تشکیل جلسه می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک، اسحاق جهانگیری در پایان دومین نشست این شورا در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، افزو: این جلسات با هدف اتخاذ تصمیمات اقتصادی و ایجاد عزم ملی در سطح حاکمیت و تمامی نهادهای اجرایی تشکیل می شود و با هماهنگی سه قوه از تمامی ابزارهای قانونی و اختیارات مقام معظم رهبری برای پیشبرد مسائل اقتصادی کشور استفاده خواهد شد .

وی گفت :این جلسات در بالاترین سطح سه قوه در مورد مسائل اقتصادی کشور تشکیل می شود و تمامی تصمیمات آن برای همه دستگاهها لازم الاجراست .
معاون اول رئیس جمهور افزود : در کنار این جلسه ، ستادهای دیگری برای مقابله با تحریم ها تشکیل شده است و نقاط آسیب پذیر اقتصاد کشور از تحریم ها در این ستادها شناسایی و درباره آنها برنامه ریزی خواهد شد .
وی خاطرنشان کرد : هدف اصلی تحریم های امریکا در مرحله نخست ، کاهش فروش نفت ایران و هدف دوم ایجاد مانع در جابجایی پول حاصل از فروش نفت و اخلال در تجارت کشور است لذا تمرکز اصلی برنامه ریزی ها بر این حوزه ها خواهد بود و در ستادهای مربوطه تصمیم گیری در صورت نیاز به حمایت بیشتر، موضوع در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه گانه مطرح خواهد شد و تصمیمات این شورا مورد حمایت مقام معظم رهبری است .
جهانگیری با بیان اینکه مجموعه نظام اراده کرده است که اوضاع کشور را مدیریت کند تا به خوبی از این مرحله عبور کنیم افزود: دغدغه های مردم از بازار انتظاراتی به حق است که دولت بر تمامی آن اشراف دارد .
معاون اول رئیس جمهور گفت : ستادی نیز برای اطلاع رسانی و تبلیغات در مقابله با هجمه تبلیغاتی رسانه های خارجی تشکیل می شود .
جهانگیری خاطرنشان کرد : در شرایط کنونی امریکا و رسانه های وابسته هجمه تبلیغاتی وسیعی را برای ناامید کردن مردم به آینده نظام و کشور آغاز کرده اند لذا مقرر شد ستادی با هماهنگی سه قوه، تمامی نهادها و تریبون ها و همچنین رسانه های مکتوب و صداوسیما تشکیل شود تا در برابر این حرکت تبلیغاتی تصمیم گیری و اطلاع رسانی صحیح انجام شود. 
معاون اول رئیس جمهور تامین ارز مورد نیاز کالاهای ضروی مردم را از دیگر تصمیمات نشست امروز سران سه قوه عنوان کرد و گفت :در جلسه امروز مقرر شد تا ارز مورد نیاز واردات کالاهای ضروری مردم با قیمت رسمی تامین شود ، همچنین ارز مورد نیاز واردات مواد اولیه واحدهای تولیدی تامین خواهد شد و این از سیاستهای اصولی دولت است که فهرست این کالاها از سوی وزارتخانه های مربوطه و ستاد اقتصاد مقاومتی اطلاع رسانی خواهد شد .
وی افزود : در همین حال واردات برخی کالاهایی که در داخل کشور امکان تولید ان وجود دارد یا در مقطع کنونی ضرورتی برای واردات انها نیست شامل محدودیت هایی خواهد شد چراکه در شرایطی که امریکایی ها جنگ اقتصادی علیه مردم ایران را آغاز کرده اند و قصد دارند دسترسی کشور به منابع ارزی کشور را محدود کنند ، واردات کالاهای غیر ضروری و یا کالاهایی که توان تولید داخلی آنها وجود دارد با محدودیت مواجه خواهد شد .
جهانگیری گفت : در جلسه امروز مصوب شد تا فهرست این کالاها از سوی وزارت صنعت معدن وتجارت پیشنهاد شود و بعد از تصویب در ستاد اقتصاد مقاومتی اطلاع رسانی خواهد شد و پیش بینی می شود این لیست در جلسه هفته اینده ستاد تصویب و ابلاغ شود .
وی هدایت نقدینگی سرگردان کشور به سمت تولید و بازار سرمایه را محور دیگر مباحث جلسه امروز شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه گانه عنوان کرد و افزود : ستاد اقتصادی دولت مکلف شد تا با توجه به نظرصاحبنظران اقتصادی راهکارهای هدایت نقدینگی کشور به سمت تولید و بازار سرمایه را بررسی کند .
معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر لزوم مشورت با صاحبنظران برای ورود به بازار سرمایه افزود : تقویت بازار سرمایه و بورس در جلسه امروز مورد حمایت سه قوه قرار گرفت ، و دولت برای اطمینان خاطر مردم از بازار سرمایه حمایت می کند و هیچ محدودیتی برای عرضه سهام ایجاد نمی کند.
وی اضافه کرد : براین اساس مقرر شد تا تمامی دستگاهها و نهادهایی که شرکتها و بنگاه های اقتصادی در اختیار دارند زمینه عرضه سهام این شرکتها را در بورس فراهم کنند و در راس این نهادها دولت ، سازمان خصوصی سازی، نهادهای عمومی همچون سازمان تامین اجتماعی ، شرکتهای سرمایه گذاری بانکها و نهادهای نظامی هستند و این نهادها مکلف شدند تا زمینه را برای عرضه سهام این بنگاهها در بورس فراهم کنند تا مردم در زمان مراجعه به بورس با عرضه مناسبی از سهام دلخواه مواجه شوند .
وی افزود :این رویکرد هم جزو سیاستهای اصل 44 قانون اساسی و هم از سیاستهای کلی و مورد تاکید مقام معظم رهبری است .
جهانگیری خاطرنشان کرد : در جلسه امروز، سازمان برنامه و بودجه نیز مکلف شد برای تکمیل تمامی طرح های نیمه تمام دولتی از مشارکت بخش خصوصی استفاده کند و این طرحها را در اختیار مردم قرار دهد و در صورت نیاز به حمایت قوای دیگر این موارد در این جلسه مطرح شود تا موانع برطرف و روند واگذاری تسریع شود .
وی خاطرنشان کرد : خوشبختانه آسیب شناسی خوبی از سوی نهادهای نظارتی و امنیتی در خصوص دوره قبلی تحریم ها انجام شده است تا در شرایط جدید، مدیران با دقت عمل بیشتر مانع از سوءاستفاده و بروز مفاسد احتمالی شوند .
معاون اول ریئس جمهور با بیان اینکه همه مسئولان امادگی مدیریت شرایط جدید را دارند تاکید کرد : قطعا با کمک مردم عزم ملی و تفاهمی که در کشور ایجاد می شود شرایط سختی که به جهت دشمنی امریکا علیه ملت ایران طراحی شده است پشت سر گذاشته خواهد شد .
 
در جلسه اقتصادی مسئولان با رهبر انقلاب چه گذشت
معاون اول رئیس جمهور گفت:​ مقام معظم رهبری در جلسه‌ای از سران سه قوه و تعدادی از مسئولان دولت، مجلس و قوه قضاییه دعوت و مطالبی درباره مسائل اقتصادی کشور مطرح کردند.
اسحاق جهانگیری پس از پایان دومین نشس شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه گانه در جمع خبرنگاران با اشاره به تأکیدات رهبری در جلسه با مسئولان کشور، خاطرنشان کرد: رهبری در آن جلسه فرمودند در مقطعی قرار داریم که نیاز به تدابیر بیشتر و اقتدار در برخورد با مشکلات اقتصادی داشته باشیم و دولت باید اینگونه پیش برود و همچنین قوای دیگر باید کمک کنند. 
وی به محورهای مطرح شده ازجانب مقام معظم رهبری در آن جلسه اشاره کرد و افزود: ازجمله بحث اشتغال و سرمایه گذاری به عنوان یکی از مسائل اصلی کشور مطرح شد که ما نیازمند آن هستیم که بخش خصوصی سرمایه گذاری انجام دهد. در این زمینه بخشی از اشکالات در اجرای اصل 44 قانون اساسی وجود دارد که می بایست برخی از واحد ها واگذار می شد اما نشده و یا در برخی از واگذاری ها به جای مردم به نهادهای دیگر واگذار شده است. 
آقای جهانگیری تأکید کرد:​ روند سرمایه گذاری که در سال های گذشته منفی بوده است، باید رشد کند و به امنیت سرمایه گذاری توجه شود. 
معاون اول رئیس جمهور مسأله دوم مطرح شده ازجانب مقام معظم رهبری در آن جلسه را نظام بانکی عنوان کرد و گفت: رهبر انقلاب درخصوص نظام بانکی مسائلی را مطرح کردند که نظام بانکی نقش اصلی را در تأمین مالی اقتصادی کشور برعهده دارد اما به طور طبیعی با مشکلاتی رو به روست که نیازمند آن است تا سه قوه به طور ویژه به مسائل نظام بانکی بپردازند. 
وی بحث دیگر مطرح شده را قشرهای ضعیف و کم درآمد جامعه بیان کرد و افزود: به خصوص آماری که درمورد فقر مطلق گفته می شود، دولت باید کاری کند که هم قشرهای ضعیف جامعه از یک حداقل های اطمینان بخشی در زندگی برخوردار باشند و هم فاصله طبقات ثروتمند جامعه با طبقات ضعیف جامعه که متأسفانه طبق آمارهای رسمی 14 برابر است کاهش پیدا کند که البته سیاستگذاری هایی در دولت در حال اجراست.
آقای جهانگیری این مطالب و مسائل دیگری را که ازجانب رهبر انقلاب در آن جلسه مطرح شد به همراه خروج از امریکا از برجام مهم ترین مسائل عنوان کرد و گفت: شرایطی که بعد از خروج امریکا از برجام اتفاق افتاد که تحریم ها را برمی گرداند پیگیری ها و فشارهایی که امریکایی ها گذاشتند بر اجرای تحریم های خود نشان داد اقتصاد کشور با شرایط جدیدی رو به رو شده؛ در این شرایط جدید چند مطلب مهم است که باید حتماً مسئولان عنایت داشته باشند؛ یکی از آنها عزم قوای سه گانه کشور بر حل مشکلات مردم است. 
معاون اول رئیس جمهور به اعضای حاضر در جلسه امروز شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه گانه اشاره کرد و افزود:​ در این جلسه در واقع سران سه قوه حضور دارند و از قوه قضاییه علاوه بر رئیس قوه قضاییه، معاون اول و دادستان کل حضور دارند؛ از مجلس شورای اسلامی علاوه بر رئیس مجلس، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، رئیس کمیسیون اقتصاد و رئیس مرکز پژوهش های مجلس نیز حضور دارند و از دولت هم علاوه بر رئیس جمهور و بنده، اعضای ستاد دولت و معاون اقتصادی دولت هم حاضر هستند./صدا و سیما


برچسب ها
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربازديد‌ها
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به شبکه اطلاع رسانی دنیای بانک می باشد.
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ