کد خبر: ۷۹۱۹۹
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۷/۴/۱۳

تورم اقلام قابل تجارت؛ ۹.۳ درصد
بر اساس اعلام بانک مرکزی؛

تورم اقلام قابل تجارت؛ ۹.۳ درصد

تورم اقلام قابل تجارت در اردیبهشت ۹۷ براساس سال پایه ۱۰۰=۱۳۹۵ معادل ۹.۳ درصد و غیرقابل تجارت ۸.۹ درصد بوده است.

به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک، در یک دسته‌بندی کلی می‌توان اقلام مصرفی در بخش خانوارهای هر کشور را به اقلام قابل تجارت و غیرقابل تجارت تقسیم کرد. اقلام قابل تجارت اقلامی هستند که می‌توانند در مکانی دیگر و دورتر از جایی که تولید شده‌اند، به فروش برسند، بنابراین این اقلام بالقوه دارای ویژگی صادرات یا واردات هستند. عمده کالاهای صنعتی و کشاورزی و نیز بخشی از خدمات، در دسته کالاهای قابل تجارت جای دارند و مسکن و نیز بخشی از خدمات در بخش تولیدات غیرقابل تجارت جای می‌گیرند.
شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران مجموعه‌ای از اقلام قابل تجارت و غیرقابل تجارت را شامل می‌شود.
براساس اعلام بانک مرکزی شاخص کل بهای کالاهای مصرفی در اردیبهشت سال ۹۷ نسبت به ماه گذشته و ۱.۶ درصد و نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۹.۷ درصد افزایش یافت. همچنین این شاخص در دوازده ماه منتهی به اردیبهشت ۹۷ نسبت به ۱۲ ماه منتهی به اردیبهشت ۹۶ معادل ۹.۱ درصد رشد داشته است.
بر این اساس شاخص کل اقلام قابل تجارت در اردیبهشت سال ۹۷ نسبت به فروردین ماه ۲.۸ درصد و نسبت به اردیبهشت سال گذشته ۹.۷ درصد افزایش یافت.
تورم اقلام قابل تجارت در اردیبهشت بر اساس سال پایه ۱۰۰=۱۳۹۵ معادل ۹.۳ درصد بوده است.
شاخص کل اقلام غیرقابل تجارت در اردیبهشت سال ۹۷ نسبت به ماه قبل ۰.۸ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۹.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.
همچنین این شاخص در دوازده ماه منتهی به اردیبهشت ۹۷ نسبت به ۱۲ ماه منتهی به اردیبهشت ۹۶ معادل ۸.۹ درصد رشد داشته است.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربازديد‌ها
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به شبکه اطلاع رسانی دنیای بانک می باشد.
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ