کد خبر: ۷۹۵۳۱
۱۶:۵ - ۱۳۹۷/۴/۱۷

اتاق‌ها، وارد کارزار شوند

اتاق‌ها، وارد کارزار شوند

شریف نظام مافی
اتاق های مشترک نباید به امید دولت بمانند. آن ها باید برای یافتن راه حل های قانونی که تجار را درگیر تحریم های ثانویه امریکا نکند، وارد کارزار شوند.

در زمان بحران بخش خصوصی کارآمدتر است به همین دلیل دولت ها زمانی که در شرایط دشوار قرار می گیرند به بخش خصوصی در کشورها متوسل می شوند. شرکت های دولتی و نیمه دولتی در شرایط عادی هم به سختی کار می کنند چه رسد به زمان بحران. با توجه به این مسئله اشاره وزیر امورخارجه ایران به اینکه بخش خصوصی و کارآفرینان می توانند اراده های سیاسی در اروپا را تقویت کنند درست است. بخش خصوصی به معنای واقعی کلمه چاره گشای اقتصاد ایران است اما دولت هم باید در حمایت از این بخش حرکت کند نه اینکه مانع توسعه کار آن شود.

به دنبال جلسات موفقیت آمیزی که در وین و سوییس برگزار شد، رویکرد اروپا نسبتا مثبت ارزیابی می شود. بیانیه ای هم پس از این جلسات منتشر شده که در آن تمام نیازهای ایران از جمله تعاملات بانکی و حمایت از سرمایه گذاری هم دیده شده است. در پارلمان اروپا حتی به راه اندازی بانک سرمایه گذاری اروپا رای داده شده بنابراین می توان گفت قاره سبز گام های مثبتی در جهت حفظ منافع برجامی ایران برداشته اما نکته این است که تا پایان ماه آگوست اقدامات اروپا به مرحله اجرا می رسد یا خیر؟ تحریم های ثانویه در مرحله اول در پایان ماه آگوست و پس از آن در ماه نوامبر اعمال می شود. مدت زمان کمی تا پایان ماه آگوست و مرحله اول اعمال تحریم های ثانویه باقی مانده است. به نظر من، بعید است در این مدت حرکت جهشی از اروپا ببینیم اما تا پایان نوامبر مهلت خوبی برای اروپا و ایران برای توسعه همکاری های اقتصادی وجود دارد.

پیش بینی اینکه در نهایت چه اتفاقی رخ می دهد دشوار است. بخشی از پیشبرد منافع اقتصادی برجام منوط به بازی های سیاسی است. واضح است که دشمنان ایران می خواهند کشورمان از برجام خارج شود و به نظر می رسد تمام توان و سرمایه لابی گری شان را برای خروج ایران از برجام هزینه کنند. این نکته ای است که وزیر امور خارجه ایران در نشست مشترک با فعالان اقتصادی در اتاق ایران هم آن را مطرح کردند. قدرت اقتصادی اروپا نصف قدرت اقتصادی آمریکا هم نیست و تصمیمات اقتصادی اتحادیه اروپا تحت تاثیر آمریکاست. با این وجود به نظر می رسد با طرح اهداف درست در دراز مدت و کوتاه مدت امکان ادامه برجام برای ایران و کشورهای اروپایی وجود داشته باشد. دوره ریاست جمهوری ترامپ دو سال دیگر پایان می یابد و در این مدت کوتاه تا روی کار آمدن دولت دیگری در آمریکا می توان با روش های مختلف برجام را حفظ کرد. از سوی دیگر اگر ترامپ دوباره در آمریکا به ریاست جمهوری برسد، باید برای شش سال آینده برنامه ریخت و به دنبال راه حل های سیاسی مناسب گشت.

بخش خصوصی هم در این مدت می تواند بر توسعه فعالیت های اقتصادی بین المللی تمرکز کند. در سفر اخیری که آقایان شافعی و سلطانی از پارلمان بخش خصوصی به همراه رییس جمهور به سوییس داشتند، توافق خوبی برای همکاری با اتاق سوییس و ایران برای همکاری شرکت ها انجام شده است. قرار است در اتاق سوییس و ایران و در زوریخ و ایران و سوییس در تهران کارگروه ضربتی برای یافتن راهکارهای قانونی که تجارت ایرانیان را تسهیل کند و از نظر حقوقی تجار را به بحث تحریم های ثانویه آمریکا وارد نکند ایجاد شود. پیشنهاد من این است که تمام اتاق های مشترک  راه حل مناسب برای توسعه کار فعالان بخش خصوصی در کشورهای خارجی را پیدا کنند و وارد مذاکره شوند. در شرایط کنونی اتاق های مشترک نباید به امید دولت یا اتاق های دیگر بمانند.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربازديد‌ها
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به شبکه اطلاع رسانی دنیای بانک می باشد.
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ