کد خبر: ۸۲۱۲۴
۱۹:۱۷ - ۱۳۹۷/۵/۱۲

همتی به قیمت ارز می‌اندیشد یا ثبات ارزی
هفته سرنوشت‌ساز برای مردم ایران

همتی به قیمت ارز می‌اندیشد یا ثبات ارزی

هفته پیش روی هفته‌ای سرنوشت‌ساز نه فقط برای اقتصاد که برای کل مردم ایران است، هفته‌ای که دولت آمریکا می‌خواهد فاز نخست تحریم‌ها علیه مردم ایران را به اجرا گذارد و البته هفته‌ای که قرار است بسته بانک مرکزی برای ایجاد ثبات در بازار ارز رونمایی شود. سوال اصلی اینجاست که آیا همتی، همت‌اش را صرف تعیین نرخ ارز خواهد کرد یا به پایان دوران التهاب و رانت ارزی می‌اندیشد.

به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک،عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی این هفته نخستین تصمیم‌اش را در پیچیده‌ترین دوران خواهد گرفت و همه منتظرند ببینند او در مدت کوتاهی که مسئولیت بانک مرکزی را بر عهده گرفته چه برنامه‌ای را رونمایی خواهد کرد و آیا تیم اقتصادی دولت به بسته پیشنهادی‌اش رای مثبت خواهد داد؟

بساط رانت ارزی را برمی‌چینم. این نخستین وعده همتی در روز معارفه‌اش بود و گمانه‌زنی‌ها حکایت از آن دارد که او مصمم است جلوی توزیع ارز بر مبنای دلار 4200 تومانی را بگیرد و به این ترتیب شاید گزینه نخست او پایان دادن به ارز مسافرتی ارزان و پخش دلارهای 4200 تومانی باشد. اگر این گزینه درست باشد، نه تنها مجتمع‌های پتروشیمی بلکه فولادی‌ها و سایر صنایعی که کالاهایشان را صادر خواهند کرد، اجازه پیدا خواهند کرد تا ارز صادراتی‌شان را با نرخ توافقی و آزاد بفروشند.

برآوردها نشان می‌دهد از کل درآمد ارزی ایران 80 درصد آن بر مبنای دلار 4200 تومانی هزینه می‌شود و حالا قرار است که 20 درصد از این میزان درآمد و البته دلارهای ناشی از صادرات نفت ایران بر مبنای نرخ رسمی ارز تنها به کالاهای اساسی و دارو اختصاص یابد و اگر کسی هم دنبال ارز است، بهتر است که به فکر تامین آن با نرخ آزاد باشد. نرخی که برخی پیش‌بینی می‌کنند قیمت آن بر مبنای دلار 8 هزار تومانی تعیین خواهد شد و به این ترتیب پیش‌بینی می‌شود اگر بانک مرکزی به قاعده عرضه و تقاضا تمکین کند، ثبات نسبی به بازار ارز ایران برگردد.

البته بسته آزادسازی نرخ ارز در صورت پیشنهاد از سوی بانک مرکزی مخالفانی از سوی برخی مقامات ارشد اقتصادی دولت خواهد داشت و شاید مهمترین مخالف این پیشنهاد از سوی محمد باقر نوبخت، سخنگوی مستعفی دولت و رئیس فعلی سازمان برنامه و بودجه صورت پذیرد، هرچند برخی گمانه‌زنی‌های تایید نشده حکایت از آن دارد که ممکن است اسحاق جهانگیری هم نظری متفاوت با نظر بانک مرکزی از خود نشان دهد.

این هفته در حالی اقتصاد ایران خود را آماده مقابله با فشارهای ناشی از تحریم آمریکا می‌کند که همه چشم انتظار بسته نجات عبدالناصر همتی هستند و بسته‌ای که اگر حمایت نشود، ریسک بالایی را نه فقط متوجه بانک مرکزی خواهد کرد، که کارآمدی سیاست‌های اقتصادی دولت را به چالش خواهد کشید.

مرد شماره یک بانک مرکزی که گفته است تمام تلاش من بر اعاده و تقویت اعتبار بانک مرکزی متمرکز خواهد بود، هفته آینده در آزمون بزرگی قرار می‌گیرد و واکنش بازار نشان خواهد داد که آیا رسیدن قیمت دلار در بازار آزاد در هفته‌ای که گذشت به بالای 10 هزار تومان  تناسبی با واقعیات اقتصادی و توان ارزی کشور ندارد یا ندارد؟

 
 


ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربازديد‌ها
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به شبکه اطلاع رسانی دنیای بانک می باشد.
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ