کد خبر: ۸۲۳۳۶
۱۰:۳۹ - ۱۳۹۷/۵/۱۶

تغییر سیاست‌های دولت و حاکمیت در اقتصاد

تغییر سیاست‌های دولت و حاکمیت در اقتصاد

نایب رئیس اتاق ایران گفت: تغییر سیاست‌ها و رویکردهای دولت و حاکمیت در اقتصادنیاز است نه تغییر افراد و تیم اقتصادی دولت.

به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک، دکتر حسین سلاحورزی در  مورد تک نرخی شدن قیمت ارز در کشور اظهار کرد: واقعیت این است که تک نرخی شدن ارز از اساس کار درستی بود اما از نظر زمان و شرایط اجرای آن شاید مقطع درستی نبوده است.

وی با بیان اینکه دولت پنج سال قول تک نرخی شدن ارز را می داد و باید بانک مرکزی در سال‌های گذشته که شرایط بازار پایدار و متعادل بود این مهم را اعمال می‌کرد، بیان کرد: متأسفانه این کار را نکرد و در اوایل امسال در شرایطی که به دلیل تهدیدات امریکا و التهابات روانی موجود در بازار که روند  تقاضا برای ارز در بازار رو به فزونی بود این کار را انجام داد که شاید زمان مناسبی نبود اما در کل تک نرخی بودن ارز به دلیل جلوگیری از رانت، فساد، یکسان بودن قیمت و کمک به پیدا شدن نرخ تعادلی اقدام اشتباهی نیست.

نایب رئیس اتاق ایران در گفتگو با ایسنا افزود: در کشور منابع ارزی محدودی داریم، لذا اساس مدیریت و منطق حکم می‌کند که این منابع کنترل شده و برای تامین کالاهای اساسی، دارو کالای استراتژیک استفاده شود.

سلاحورزی اضافه کرد: کالاهای لوکس غیرضرور و مصرفی و حتی ارز های مسافرتی تور گردشگران اقدام مناسبی نیست و بهتر است که با فعال کردن صرافی‌ها و از طریق مکانیزم بازار اجازه دهیم نیازهای این چنینی با قیمت تعادلی و از طریق بازار تهیه شود.

رئیس اتاق ایران تصریح کرد: به طور قطع هر کسی که دارد کار اقتصادی انجام می‌دهد و در قبال آن درآمد و سودی به دست می‌آورد  بایستی بر اساس قانون حتماً مالیات درآمد و سود اکتسابی خود را بپردازد.

‌وی در مورد تغییر تیم اقتصادی دولت اظهار کرد: پیش‌تر و بیش‌تر از تغییر تیم اقتصادی و تغییر افراد مهم تغییر سیاست‌ها و رویکردهای دولت و حاکمیت در اقتصاد است. مادامی که سیاست‌های رویکرد منطقی نداشته باشند، تغییر افراد لزوما نمی‌تواند تغییر چندانی در وضعیت داشته باشد.

 

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربازديد‌ها
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به شبکه اطلاع رسانی دنیای بانک می باشد.
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ