کد خبر: ۸۲۶۲۸
۱۴:۴۹ - ۱۳۹۷/۵/۲۱

ریسک روابط کارگزاری بانکی

ریسک روابط کارگزاری بانکی

اسماعیل محمدی
در راستای توسعه روابط کارگزاری به منظور حمایت و پشتیبانی از تجارت خارجی کشور، هر یک از بانک های کشور بدنبال ایجاد، گسترش و حفظ روابط بانکی با بانک های خارجی بعنوان بانک کارگزار، در دوران پسا برجام اقدامات حائز اهمیتی انجام داده اند. و لذا احتراز از بروز ریسک های ناشی از عدم رعایت مقررات احصاء شده، نیازمند تبیین رویکردهای نظارتی بر رعایت قوانین حاکم در حوزه تطبیق می باشد.

در راستای توسعه روابط کارگزاری به منظور حمایت و پشتیبانی از تجارت خارجی کشور، هر یک از بانک های کشور بدنبال ایجاد، گسترش و حفظ روابط بانکی با بانک های خارجی بعنوان بانک کارگزار، در دوران پسا برجام اقدامات حائز اهمیتی انجام داده است. با وجود برخی کاستی های اطلاعاتی همچون شناسایی قوانین ومقررات مربوط به مبارزه با پولشویی، تامین مالی تروریسم، موضع گیری در خصوص فرم های فتکا، نحوی تکمیل فرم های مربوط به ولفسبرگ  و همچنین ارتقاء سطح دانشی بانک در برخورد با موضوع شناسایی مشتریان KYC تبیین رویکردهای نظارتی بر رعایت مقررات حاکم در حوزه تطبیق از جمله ضرورت های حفظ روابط ایجاد شده مستلزم پایبندی به رعایت مقررات مذکور و اظهارات انجام شده می باشد. لذا احتراز از بروز ریسک های ناشی از عدم رعایت مقررات احصاء شده، نیازمند مداقه و تبیین رویکردهای نظارتی بر رعایت قوانین حاکم در حوزه تطبیق می باشد.

با وجود موانع و مشکلات احصا شده که بانک های ایرانی در پسا برجام ملزم به ایجاد واحدهای مربوطه همچون تطبیق و غیره بوده اند تا بتوانند متاثر از آن نسبت به انجام تعامل با بانک های خارجی اقدام و متعاقبا به حفظ روابط ایجاد شده کارگزاری گام بردارند باید به یک اصل مهم نیز توجه ویژه داشت که این مهم در ورطه ریسک و پرهیز از هرگونه تعامل با بانک های خارجی ریسک زا معنی پیدا می کند. تجربیات بدست آمده از سالهای تحریم و پیش از برجام همگی حاکی از نوعی حضور بانک های کوچک خارجی به منظور دور زدن تحریم ها بوده است که در آخر با خروج سرمایه و کلاهبرداری توام بوده است. اما در حال حاضر با خروج ایالات متحده آمریکا بصورت یکجانبه از برنامه  جامع اقدام مشترک (برجام) و بازگشت مجدد تحریم های آمریکا لازم است تا با نگاهی ریسک محور نسبت به غربال بانک های کارگزار اقدام گردد. با کمی تامل در صورت های مالی این قسم از بانک ها که غالباً در دو دهه اخیر تاسیس شده اند، صورت های مالی ضررده داشته اند، تیم سهامدارای آن بانک غالباً نامشخص و یا بصورت کاغذی به ثبت رسیده اند، تعداد شعب محدود و در برخی مواقع تنها یک شعبه و ... که در نهایت از چارچوب های یک بانک سلامت و دارای استاندارد بین المللی خارج می باشند، می توان دریافت که هرگونه تعامل با این شرکای ناخواسته بعنوان بانک کارگزار خارجی در وضعیت کنونی باری بر مشکلات نظام بانکی خواهد افزود که نتیجه ایی جزء خروج سرمایه، مفتوح شدن پرونده های قضایی در دادگاه های خارج از کشور و ... نخواهد داشت. شاید تجربیات سنوات گذشته بانک های ایرانی با نگاه خیر خواهانه به جهت دور زدن تحریم ها و وارد شدن به انجام تعامل با این بانک های کوچک ریسک زا، حسب نداشتن تجربیات مربوطه منجرب به ایجاد مشکلات بزرگتر گردیده باشد اما قصد و نیت هرچه باشد نتیجه یکسان بوده و بایستی این موضوع را پذیرفت که در هر صورت بانک های ایرانی دارای اشتهای ریسک بالا در انجام عملیات بانکداری بین الملل در وضعیت کنونی بازگشت تحریمها قربانی خواهند بود.

معاون اداره خزانه داری و روابط کارگزاری بانک شهر/کارشناس ارشد حقوق بین الملل

 ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربازديد‌ها
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به شبکه اطلاع رسانی دنیای بانک می باشد.
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ