کد خبر: ۸۶۱۱۵
۱۴:۷ - ۱۳۹۷/۷/۱۸

ایران ضمانت بانکی به یورو را از هند طلب کرد
گامی دیگر برای حذف دلار؛

ایران ضمانت بانکی به یورو را از هند طلب کرد

ایران برای توسعه بندر چابهار از طرف هندی ضمانت بانکی به یورو را طلب کرد.

به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک، به نقل از بیزینس استاندارد، ایران به هند پافشاری کرده که برای عملیاتی کردن پروژه ها در بندر چابهار باید ضمانت بانکی به یورو فراهم کند. بر همین اساس باتوجه به مسدود شدن کانال های بین المللی بانکی برای ایران در بحبوحه تحریم های آمریکا، اکنون این یک چالش بزرگ برای هند بمنظور مذاکره برای بدست آوردن بندر چابهار در ارتباط با عملیات های تجاری در مقیاس بالا است.

چابهار به عنوان اولین سرمایه گذاری مشترک هند در خارج  برای راه اندازی یک بندر فرامرزی است که از سال ۲۰۰۳ میلادی این پروژه آغاز شده است. هفته گذشته دو بانک دولتی هند به نام های IOCL و MRPL سفارش خرید ۹ میلیون بشکه نفت خام از ایران را دادند؛ اما شرایط پرداخت به روپیه است.  

همچنین ضمانت بانکی به یورو برای هند از آنجایی که باید از طریق بک بانک خارجی انجام گیرد و بانک ها در حال حاضر تمایلی به ارائه این ضمانت در قبال از دست دادن دسترسی خود به بازار آمریکا را ندارند، ظاهرا غیر ممکن است.

ضمانت درخواست شده از ایران به معنی تضمین سهم درآمد میان ۲ کشور است. پافشاری ایران به ضمانت به یورو یعنی بازگشت به مذاکرات سال ۲۰۱۴ میلادی؛ زمانیکه تهران به دهلی نو گفته بود که دیگر پرداخت های نفت و گاز را به روپیه به عنوان ارزی برای دور زدن تحریم ها نمی پذیرد. بر پایه این گزارش، پیش از مقامات هندی اعلام کرده بودند که درحال کار بر روی یک نظام پرداخت جایگزین هستند تا تبادلات تجاری با ایران برای آنها تسهیل پیدا کند.

 برچسب ها
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربازديد‌ها
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به شبکه اطلاع رسانی دنیای بانک می باشد.
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ