کد خبر: ۸۶۷۳۲
۱۶:۱ - ۱۳۹۷/۷/۳۰

کورسو روابط کارگزاری بانکی

کورسو روابط کارگزاری بانکی

اسماعیل محمدی
در این هوای پاییزی که برگ برگ درختان در حال ریزش است، سیستم نظام بانکی کشور در حوزه بانکداری بین الملل که در فضای ایجاد شده بعد از برجام نفس دوباره ایی را در وجود خود تجربه می کرد، آهسته آهسته شاهد از دست دادن دوباره بانک های کارگزاری است که جذب هر یک از بانک های خارجی مستلزم رد شدن از هفتخوان رستمی است که از چالشهای تطبیق و هزارتوی پرسشنامه های کارگزاری گذشته است.

در این هوای پاییزی که برگ برگ درختان در حال ریزش است، سیستم نظام بانکی کشور در حوزه بانکداری بین الملل که در فضای ایجاد شده بعد از برجام نفس دوباره ایی را در وجود خود تجربه می کرد، آهسته آهسته شاهد از دست دادن دوباره بانک های کارگزاری است که جذب هر یک از بانک های خارجی جهت ایجاد و گسترش روابط کارگزاری مستلزم رد شدن از هفتخوان رستمی بوده است که از چالشهای تطبیق و هزارتوی پرسشنامه های کارگزاری گذشته است. امروز تک تک آنهامنبعث از دوره تازه تحریم های اعمالی خزانه داری ایالات متحده آمریکا در حال پا پس کشیدن از تعاملی است که به سختی ایجاد شده است. و به قول اخوان ثالث:

"سلامت را نمی خواهند پاسخ گفت، سرها در گریبان است".

در دنیای مدرن کنونی و در جامعه بین الملل استفاده از تحریم های اقتصادی توسط دولتین یکی از ویژگی های طرح شده در روابط بین دولت هاست. رژیم تحریم ها با ماهیت تغییر پذیر خود دائماً در حال تغییر و پویاتر شدن است تا جاییکه که از رژیم تحریم ها بعنوان هوشمند یاد می شود. رژیم های تحریم می تواند بصورت یکجانبه و چند جانبه بروز کند، مانند دولت انگلیس که تحریم های بسیاری را علیه 21 کشور وضع کرده و یا سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا، ایالات متحده آمریکا، سنگاپور، استرالیا و غیره و این موضوع برای بانک ها بالاخص در این برهه زمانی بسیار چالش بر انگیز است. بانک ها بر اساس صلاحیت قضایی که در آن فعالیت می نمایند مجبور به اجرای دقیق تطبیق با تحریم ها و رعایت آن هستندکه قطعاً طبق اطلاعاتی که در ادامه ذکر می شود عدم رعایت تطبیق با تحریم ها می تواند برای آنها مجازات های قابل توجهی را به همراه داشته باشد. تسری رعایت تحریم ها تا جایست که حتی شعب خارج از کشور آن بانک را که در جایی خارج از مرزهای سرزمین به ثبت رسیده است را در بر می گیرد. در این بین برخی از کشورها تحریم های خود را بصورت خاص فراملی احصا کرده و همچون ایالات متحده آمریکا معتقد هستند بانک ها  می توانند به تحریم ها استناد و آنرا رعایت کنند حتی اگر بطور حقوقی مشمول آنها نباشد، یا بطور مستقیم متاثر از آن نباشند. 

بطور حتم در آینده ابعاد دیگری از حدود روابط کارگزاری را مورد بررسی قرار خواهم داد که به تفسیر در سایت دنیای بانک می توانید آنرا دنبال کنید.

نویسنده: اسماعیل محمدی، کارشناس ارشد حقوق بین الملل

 

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربازديد‌ها
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به شبکه اطلاع رسانی دنیای بانک می باشد.
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ