کد خبر: ۸۸۲۴۷
۱۹:۴۳ - ۱۳۹۷/۸/۱۲

دنیای بانک عملکرد ابراهیمی و همکاران را بررسی کرد

سود و زیان بانک انصار زیر ذره‌بین

کارنامه تابستانی بانک انصار با مدیرعاملی آیت ابراهیمی در نیمه نخست امسال نشان می‌دهد که سود انباشته این بانک نسبت به پایان سال گذشته با ۸ درصد کاهش به بیش از ۲۵۷ میلیارد تومان رسیده و انتظار می‌رود روند سوددهی بانک یادشده در نیمه دوم امسال افزایش یابد. البته نکته اینجاست که سپرده‌های سرمایه‌گذاری بانک انصار در این مدت ۷ درصد کم شده و باید دید آیا مدیران بانک می‌توانند سپرده بیشتری در نیمه دوم سال جذب کنند یا نه؟
سود و زیان بانک انصار زیر ذره‌بین

به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک، کارنامه تابستانی بانک انصار با مدیرعاملی آیت ابراهیمی در نیمه نخست امسال نشان می‌دهد که سود انباشته این بانک نسبت به پایان سال گذشته با ۸ درصد کاهش به بیش از ۲۵۷ میلیارد تومان رسیده و انتظار می‌رود روند سوددهی بانک یادشده در نیمه دوم امسال افزایش یابد. البته نکته اینجاست که سپرده‌های سرمایه‌گذاری بانک انصار در این مدت ۷ درصد کم شده و باید دید آیا مدیران بانک می‌توانند سپرده بیشتری در نیمه دوم سال جذب کنند یا نه؟

بررسی ترازنامه بانک انصار در نیمه نخست امسال نسبت به پایان سال مالی ۱۳۹۶ نشان می‌دهد که موجودی نقد بانک ۳۷ درصد، مطالبات از بانک مرکزی ۳ درصد و مطالبات از بانک‌ها و موسسات اعتباری ۱۵۰ درصد رشد کرده در حالی که میزان دارایی‌های مشهود و نامشهود این بانک کمتر شده است. جمع دارایی‌ها و بدهی‌های این بانک هزار میلیارد تومانی در نیمه نخست امسال نسبت به پایان سال گذشته ۲۱ درصد رشد کرده است. نگاهی به بدهی‌های بانک انصار نشان می‌دهد که بدهی‌های بانک به بانک‌ها و موسسات اعتباری در این مدت ۲۶۰ درصد افزایش یافته، در حالی که آیت ابراهیمی و همکاران‌اش در بانک انصار توانسته‌اند در نیمه نخست امسال نسبت به پایان سال گذشته ۲۷ درصد بر میزان سپرده‌های دیداری و ۳۲ درصد بر سپرده‌های پس‌انداز بیافزایند و سایر سپرده‌های بانک هم در این مدت ۵۳ درصد رشد داشته است. نکته مهم در کارنامه بانک انصار ثابت‌ماندن اندوخته قانونی این بانک نزد بانک مرکزی و سایر اندوخته‌هاست و نتیجه اینکه سود انباشته بانک انصار از ۲۸۱ میلیارد تومان در پایان سال ۱۳۹۶ به ۲۵۷ میلیارد تومان در نیمه نخست امسال کاهش یافته است.

بانک انصار پیش‌بینی کرده که نرخ سود سپرده‌ها در نیمه دوم امسال مطابق با شرایط ۶ ماه گذشته تا پایان سال جاری ادامه یابد  و با توجه به کارگزاری سپرده‌های تعاونی اعتباری ثامن‌الائمه (ع) از محل خط اعتباری بانک مرکزی برآورد می‌شود که منابع بانک در پایان اسفند ماه سال ۱۳۹۷ نسبت به ابتدای سال حدود ۵۵ درصد رشد داشته باشد.

البته سهامداران بانک انصار باید به این نکته هم توجه داشته باشند که با توجه به سیاست‌های پولی و بانکی در راستای قانون رفع موانع تولید و به منظور حمایت از تولیدات داخلی تغییر نرخ سود تسهیلات اعطایی در ماه‌های آینده محتمل نخواهد بود، هرچند این بانک پیش‌بینی کرده که مانده تسهیلات بانک در پایان امسال نسبت به ابتدای سال ۱۵ درصد افزایش یابد. مدیران بانک انصار بر این باور هستند که سهم درآمدهای مشاع افزایش یابد.

کالبدشکافی سود و زیان بانک انصار

کالبدشکافی سود و زیان بانک انصار در نیمه نخست امسال نشان می‌دهد که سود ناشی از پرداخت تسهیلات داده شده به افراد به ۱۹۲۳ میلیارد تومان رسیده و از سوی دیگر با احتساب ۵۹۲ میلیارد تومان سود حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها و سپرده‌گذاری‌های انجام شده، جمع درآمد‌های مشاع این بانک با ۱۷ درصد رشد نسبت به نیمه نخست پارسال به ۲ هزار و ۵۱۶ میلیارد تومان خواهد رسید. البته این کل درآمد مشاع به دست آمده بالغ بر ۲ هزار و ۵ میلیارد تومان به سپرده‌گذاران پرداخت شده و سهم درآمدهای بانک از درآمدهای مشاع ۴۶۹ میلیارد تومان برآورد شده است. البته این بانک سودی بابت تفاوت سود علی‌الحساب و قطعی برای پرداخت به سپرده‌گذاران پیش‌بینی نکرده است.

بر اساس ارزیابی دنیای بانک، درآمدهای غیرمشاع بانک انصار در پایان تابستان امسال نسبت به پایان تابستان پارسال، با ۸۸ درصد افزایش به حدود ۵۴۷ میلیارد تومان رسیده که این میزان درآمد عمدتا ناشی از رشد ۳۱ درصدی درآمدهای کارمزدی و ۲۵۶ درصدی سایر درآمدهاست. نتیجه اینکه جمع درآمدهای بانک انصار در نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال با ۴۷ درصد رشد به رقم حدود یک هزار و ۱۶ میلیارد تومان رسیده که پس از کسر هزینه‌ها، سود خالص بانک به رقم ۱۴۶ میلیارد تومان خواهد رسید البته بانک یادشده در گزارش خود هزینه کارکنان را محاسبه نکرده که احتمال دارد با احتساب این هزینه، میزان سود خالص بانک تعدیل شود.

مدیران بانک انصار گزارش داده‌اند که با در نظر گرفتن رشد ۹۷ درصدی سود انباشته پایان دوره منتهی به نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال سود هر سهم بانک با ۴۳ درصد افزایش از ۱۰۲ ریال به ۱۴۶ ریال می‌رسد و پیش‌بینی می‌شود که سود هر سهم بانک در پایان سال بالغ بر ۲۸۵ ریال شود.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربازديد‌ها
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به شبکه اطلاع رسانی دنیای بانک می باشد.
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ