کد خبر: ۸۹۴۹۴
۲:۹ - ۱۳۹۷/۸/۲۱

شعاع تحریم‌های بانکی با گام های اضافی
اختصاصی دنیای بانک از نقشه آمریکایی ها

شعاع تحریم‌های بانکی با گام های اضافی

شعاع تحریمهای بانکهای ایران تا کجاست و آیا آنجه ایالات متحده آمریکا در یک اقدام یکجانبه و فراسرزمینی اعلام و اعمال کرده به این معناست که علاوه بر تحریمهای اعلام شده، محدودیتهای جدیدی و اضافه تری هم وضع شده که دامنه فعالیت بانکها در عرصه بین الملل را با چالش های جدی مواجه سازد. نقشه دقیق آمریکایی ها برای بانکهای ایران چیست و راه برداشتن محدودیت ها کدام است؟

به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک، واضعان تحریم‌های ایران، بغیر از درج نام تمام بانکهای سیستم نظام بانکی کل کشور در لیست منتشره دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا موسوم به OFAC اقدام به دسته بندی آنها تحت تحریم‌های اولیه و ثانویه نموده اند که از این میان بانکهایی همچون: سرمایه، سامان، کارآفرین، کیش اینترنشنال بانک (کیبو)، اقتصاد نوین، شهر، کشاورزی، خاورمیانه، مسکن، پاسارگاد، توسعه تعاون، کفالت بانک، بانک همکاریهای منطقه ایی اسلامی، بانک گردشگری، قرض الحسنه مهر ایران، حکمت ایرانیان جزء بانک‌های دارای تحریم اولیه هستند Primary Sanctions  که طبق تحریم‌های اولیه آمریکایی‌ها با ایرانی‌ها نباید مبادلات مالی داشته باشند،

 در قسم دوم بانک‌هایی همچون: آینده، سینا، سپه و کلیه شعب خارجی آن، پست، ملی و کلیه شعب خارجی آن، بانک مرکزی ج.ا.ا.، ایران و ونزوئلا، توسعه صادرات، دی، بانک تجارت و کلیه شعب خارجی آن، EIH آلمان، صادرات ایران و کلیه شعب خارجی آن، صنعت و معدن، پارسیان، انصار، ملت و کلیه شعب خارجی آن، میربیزینس بانک روسیه، فی بانک مالزی، پرشیا اینترنشنال بانک لندن، آرین بانک افغانستان، بانک کارگشایی، ترید کپیتال بانک بلاروس، فیوچر بانک بحرین، قوامین و بانک مهر اقتصاد جزء بانک‌های دارای تحریم‌های ثانویه هستند Secondary sanction که طبق این قسم از تحریم‌های ثانویه‌  غیر‌آمریکایی‌ها هم حق انجام معامله و تجارت با ایران را ندارند.

صرفه نظر از هر یک از تقسیم بندی‌های مذکور موضوع برچسب‌های درج شده TAG در پیش روی هر یک از بانک‌های ایرانی بسیار حائز اهیمت است چرا که حدود تعاملاتی با بانک‌های مندرج در لیست SDN LIST  و مواضع بانک‌های دارای تحریم‌های اولیه و ثانویه را تشریح می‌‌کند که مراتب به شرح ذیل حسب آنچه در سایت دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا آمده است تقریر می‌گردد:

[NPWMD]: Weapons of Mass Destruction Proliferators Sanctions Regulations, 31 C.F.R. parts 544

[IRGC]: Iranian Financial Sanctions Regulations, 31 CFR Part 561, Islamic Revolution Guards Corps

[ISA]: Iran Sanctions Act, Executive Order 13574

[IRAN]: Iranian Transactions and Sanctions Regulations, 31 CFR parts 560

[IFSR]: Iranian Financial Sanctions Regulations, 31 CFR parts 561

[SDGT]: Global Terrorism Sanctions Regulations, 31 C.F.R. parts 594

[Iran TRA]: Iran Threat Reduction and Syria Human Rights Act of 2012

NPWMD: طبق دستور اجرایی 13574 سال 2011:  تحریم‌های مربوط به سلاح‌های کشتار جمعی اشاعه ایی.

 هدف از تحریم‌های حاضر محدود کردن سازمان‌ها و نهاد‌های تسهیل کننده پرداخت‌های بانکی بابت کالاها و خدماتی است که به غنی سازی اورانیوم و ساختن سلاح‌های کشتار جمعی به ایران و کره شمالی کمک می‌کند. جرایمی که برای نقض این تحریم‌ها وضع شده است شامل جرایم نقدی به میزان 500 هزار دلار می‌باشد، جرایم ذکر شده می‌تواند بر اساس میزان جرم حادث شده افزایش یابد.

بانکهایی که دارای این برچسب می‌باشند بانک سپه و کلیه شعب خارج از کشور آن، پست بانک، بانک صنعت و معدن و بانک انصار است.

IRGC: تحریم‌های مربوط به موسسات مالی ایرانی مرتبط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی.

در این بیانیه کلیه موسسات مالی، سازمان‌ها و نهاد‌هایی که به هر نحوی اقدام به تسهیل گری به هر نحوی برای سازمانی‌های مرتبط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نمایند، مشمول تحریم‌های سنگین  اعم از قرار گرفتن در SDN لیست اوفک می‌گردد.

بانکهایی که دارای این برچسب می‌باشند بانک مهر اقتصاد است.

 

ISA: لایحه تحریم ایران و لیبی

لایحه تحریم ایران و لیبی : (Iran and Libya Sanctions Act) یا ایلسا (ILSA) از لوایح کنگره بود که بر شرکت‌هایی که با ایران و لیبی تجارت می‌کنند علیه آنها تحریم‌های اقتصادی اعمال می‌کرد. در ۳۰ سپتامبر ۲۰۰۶, این لایحه به لایحه تحریم ایران یا آیسا یا ایسا(ISA) تغییر نام داده شد، چرا که دیگر به لیبی اعمال نمی‌شد، و آخرین بروز رسانی آن متعلق به ۳۱ دسامبر ۲۰۱۱ می‌باشد. مضافا اینکه تا مارس ۲۰۰۸ تحریم‌های آیسا علیه هیچ شرکت غیر آمریکایی اعمال نشده بود؛ این لایحه به رئیس جمهور اجازه می‌دهد تحریم‌ها را به صورت موردی معلق کند، و هر شش ماه تمدید میشود. با وجود محدودیت بر سرمایه‌گذاری آمریکاییها در ایران، شرایط قانون FIPPA بر همه سرمایه گذاران خارجی اعمال می‌شود. این قانون در ایران به نام پیشنهاد دهنده آن در سنا به قانون داماتو مشهور شده‌است.

IRAN:

تحریم‌های تحت عنوان [IRAN] تحریم‌های جامعی هستند که از سوی اداره خزانه داری ایالات متحده امریکا به صورت جامع صادر گردیده و ناظر بر انجام تراکنش‌های مالی در خصوص تسهیل گری واردات کالا به کشور ایران می‌باشد، برخی از موارد شمول این تحریم عبارتند از:

 • واردات کالا یا خدمات از ایران
 • ممنوعیت صادرات، صادرات، فروش و یا عرضه کالا، فن آوری یا خدمات به ایران.
 • مجوز صادرات کالاها، فنآوری و خدمات به ایران یا دولت ایران توسط افراد غیر از افراد ایالات متحده؛
 • معاملات مربوط به تجارت ممنوع با ایران؛ کالا، فن آوری و یا خدمات.
 • سرمایه گذاری
 • معاملات ممنوعه با توجه به توسعه منابع نفتی ایران.
 • معاملات غیرقانونی
 • معاملات ممنوعه شامل اموال مسدود شده
 • نگهداری وجوه در حسابهای سودمند؛ سرمایه گذاری و سرمایه گذاری مجدد.
 • هزینه‌های حفظ اموال فیزیکی مسدود شده؛ انحلال ملک مسدود شده.
 • ممنوعیت استفاده از اشخاص خارجی متعلق به افراد تحت کنترل یا تحت کنترل ایالات متحده

بانک‌ها و موسسات مالی که تحت تحریم‌های فوق الذکر قرار می‌گیرند با برچسب‌های [IRAN] و [GOI] در لیست تحریم‌های خرانه داری آمریکا شناسایی می‌شوند.

بانکهایی که دارای این برچسب می‌باشند بانک آینده، بانک سرمایه، بانک سینا، بانک سپه و کلیه شعب خارجی،بانک سامان، بانک کارآفرین ایران، بانک رفاه کارگران، پست بانک، بانک ملی و کلیه شعب خارجی، کیش اینترنشنال بانک/کیبو، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، بانک ایران و ونزوئلا، بانک توسعه صادرات ایران، بانک اقتصاد نوین، بانک شهر، بانک کشاورزی ایران،بانک دی، بانک خاورمیانه، بانک تجارت و کلیه شعب خارجی، EIH، بانک صادرات ایران و کلیه شعب خارجی، بانک صنعت و معدن ، بانک مسکن، بانک پارسیان، بانک پاسارگاد، بانک توسعه تعاون، کفالت بانک، بانک قرض الحسنه رسالت، بانک ایران زمین، بانک همکاریهای منطقه ایی اسلامی، بانک گردشگری، بانک انصار، بانک ملت ایران و کلیه شعب خارجی، ترید کپیتال بانک بلاروس، بانک قرض الحسنه مهر ایران، بانک حکمت ایرانیان، فیوچر بانک بحرین، بانک قوامین می‌باشند.

به نظر می‌رسد برچسب ایران برای همه بانک‌های ایرانی در نظر گرفته شده است و معادل تحریم‌های اولیه می‌باشد.

IFSR: مقررات تحریم‌های مالی ایران 31 CFR parts 561

هدف از این مقررات که به عنوان مقررات پوششی به لایحه جامع تحریم‌ها ذکر شده است، در برنامه تحریم‌های اعمالی موسوم به (CISADA) اضافه شده است، جلوگیری از مؤسسات مالی خارجی بجهت تسهیل تراکنش‌های مرتبط با فعالیت‌های تسلیحات هسته ای ایران یا ارائه خدمات به ایرانیانی که به دلیل انجام فعالیت‌های تروریستی و یا حمایت از چنین فعالیت‌هایی بلوکه شده اند، می‌باشد. مؤسسات مالی خارجی، در صورت مشارکت در فعالیت‌های ذکر شده، دسترسی شان به سیستم مالی ایالات متحده آمریکا قطع یا محدود خواهد شد، این محدودیت‌ها شامل ممنوعیت چنین موسسات از باز کردن و نگهداری حساب‌های کارگزاری می‌باشد.

«موسسات مالی خارجی» از نظر مقررات تحریم مالی ایران (IFSR)  شامل موسسات سپرده گذاری خارجی، بانک‌ها، بانک‌های پس انداز، شرکت‌های خدمات پولی، شرکت‌های پوششی، کارگزاران اوراق بهادار ، مبادلات کالاها،شرکت‌های سرمایه گذاری، شرکت‌های وابسته‌ها یا شرکت‌های تابعه هر یک از این اشخاص.

 میزان جرایم نقدی تعیین شده برای نقض این تحریم‌ها 250 هزار دلار یا دو برابر مبلغ تراکنش مالی می‌باشد، و این در حالی است که در صورتی که مشخص شود که موسسه مالی با دانش قبلی و به طور آشکار این تحریم‌ها را نقض کرده است، مجازات کیفری این مسئله به 1 میلیون دلار خواهد بود.

بانکهایی که دارای این برچسب می‌باشند بانک سینا، بانک سپه و کلیه شعب خارجی، پست بانک، بانک ملی و کلیه شعب خارجی، بانک ایران و ونزوئلا، بانک توسعه صادرات ایران، بانک دی، بانک تجارت و کلیه شعب خارجی،EIH، بانک صادرات ایران و کلیه شعب خارجی، بانک صنعت و معدن، بانک پارسیان، بانک انصار، بانک ملت ایران و کلیه شعب خارجی

میربیزینس بانک روسیه ، فی بانک مالزی ،پرشیا اینترنشنال بانک لندن، آرین بانک افغانستان، بانک کارگشایی، ترید کپیتال بانک بلاروس ، فیوچر بانک بحرین، بانک مهر اقتصاد می‌باشد.

SDGT:

افراد ویژه تعیین شده تروریسم جهانی (SDGT) ، افرادی هستند که مرتکب اقدامات تروریستی شدید یا خطرناک گردیده و یا حمایت کننده، ارائه دهنده خدمات و یا کمک کننده به تروریست‌ها و سازمان‌های تروریستی که تحت برنامه‌های تحریم‌های ضد تروریسم OFAC  قرار داشته  اند می‌باشند، و همچنین لیست افراد حاضر، شرکت‌های تابعه چنین افرادی، سازمان‌های پوششی، آژانس‌ها یا نهاد‌های وابسته به آنها را نیز در بر می‌گیرد.

هر شخص حقیقی یا حقوقی ای که با اعضای SDN لیست فعالیت نماید منجر به خروج  آن شخص از چرخه دلار می‌شود. و این در حالی است که کار کردن با چنین نهادهای برچسب دار نه تنها منجر به اضافه شدن آن نهاد به لیست  SDN می‌شود، بلکه منجر به اعمال تحریم‌ها و مجازات‌هایی بیشتری از سوی سایر نهادهای قانون گذار (علاوه بر خزانه داری آمریکا) خواهد شد.

بانکهایی که دارای این برچسب می‌باشند بانک سینا، بانک ملی و کلیه شعب خارجی، بانک ایران و ونزوئلا، بانک توسعه صادرات ایران، بانک دی، بانک تجارت و کلیه شعب خارجی، بانک صادرات ایران و کلیه شعب خارجی، بانک پارسیان، بانک ملت ایران و کلیه شعب خارجی، میربیزینس بانک روسیه، فی بانک مالزی، پرشیا اینترنشنال بانک لندن، آرین بانک افغانستان، بانک کارگشایی، ترید کپیتال بانک بلاروس، فیوچر بانک بحرین، بانک مهر اقتصاد می‌باشد.

IRAN TRA: قانون کاهش ریسک ایران و ریسک حقوق بشر 2012

این قانون در سال 2012 به دستور رئیس جمهور وقت ، باراک اوباما،  به منظور اعمال تحریم‌های بیشتر و اضافه شدن بندهای اصلاحی به دایره شمول تحریم‌های وضع شده شامل لایحه جامع تحریم‌ها ، پاسخگویی و عدم سرمایه‌گذاری ایران  2010 (CISADA)، لایحه تحریم ایران یا آیسا یا ایسا(ISA) تصویب شد. در آن تمامی اشخاص ، نهادها، و سازمان‌هایی که به هر نحوی در لیست تحریم‌های خزانه داری آمریکا قرار گرفته اند مشمول محدودیت‌هایی از لحاظ انجام تراکنش‌های مالی، ارائه خدمات بازارهای پولی و سرمایه و همچنین توقیف دارایی‌های آنان در خاک آمریکا می‌گردد.در این قانون پیش بینی شده است بانک‌های که خارج از خاک آمریکا قرار گرفته اند حق تسهیل گری پرداخت برای اشخاص و نهادهایی که تحت قوانین و لوایح مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم (مانند IFSR ،SDGT و..) قرار دارند را حتی برای مقاصد بشردوستانه (غذا، دارو و تجهیزات پزشکی که در قوانین OFAC مستثنی شده اند) را ندارند.

بانکهایی که دارای این برچسب می‌باشند بانک آینده می‌باشد.

نتیجه گیری

در پایان این مطلب ضروری می‌باشد تا به منظور شفافیت شدن موضوع به وضعیت بانک‌هایی که در لیست تحریم‌های اولیه و ثانویه قرار دارند و به دنبال استفاده از قانون استثناء ارائه تسهیل گری پرداخت بابت کالاهای بشردوستانه را دارند، اعلام گردد، در بندی از راهنمای کمک‌های بشردوستانه و صادرات مربوط به مردم ایران منتشره توسط دفتر کنترل دارایی‌های خارجی (اوفک) اداره خزانه داری آمریکا طبق شرح ذیل:

"OFAC’s general license for the transfer of personal remittances broadly allows third-country banks to handle the transfer of funds to or from Iran, unless certain prohibited partners are involved, such as a financial institution designated under OFAC’s WMD or counter-terrorism authorities. In addition, U.S. sanctions law contains explicit exceptions that allow foreign financial institutions to conduct or facilitate transactions for the sale of agricultural commodities, food, medicine, or medical devices to Iran without penalty, as long as the transaction does not involve a designated entity or otherwise proscribed conduct."

Source: OFAC Clarifying Guidance; “Humanitarian Assistance and Related Exports to Iranian People, Feb, 2013.

طبق بند اول راهنمای کمک‌های بشردوستانه و صادرات مربوط به مردم ایران منتشره توسط دفتر کنترل دارایی‌های خارجی (اوفک) اداره خزانه داری آمریکا، می‌توان به وضوح نتیجه گرفت که علیرغم مجوز کلی صادره مبنی بر امکان انجام تراکنش‌های مالی به / از ایران بابت کالاهای بشردوستانه (غذا، دارو و تجهیزات پزشکی)، در صورتیکه طرفین درگیر در امر تسهیل گری صادرات کالا به ایران و تسویه کننده مالی آن جزء لیست‌های تحریمی خاص خزانه داری آمریکا (مانند PWMD، SDGT و..) باشند (که بانک‌های مشمول این بند عبارتند از بانک سینا، بانک ملی و کلیه شعب خارجی، بانک ایران و ونزوئلا، بانک توسعه صادرات ایران، بانک دی، بانک تجارت و کلیه شعب خارجی، بانک صادرات ایران و کلیه شعب خارجی، بانک پارسیان، بانک ملت ایران و کلیه شعب خارجی، میربیزینس بانک روسیه، فی بانک مالزی، پرشیا اینترنشنال بانک لندن، آرین بانک افغانستان، بانک کارگشایی، ترید کپیتال بانک بلاروس، فیوچر بانک بحرین، بانک مهر اقتصاد، سپه و کلیه شعب خارج از کشور آن، پست بانک، بانک صنعت و معدن و بانک انصار) ، این قانون و استثناء ایجاد شده مشمول چنین افراد ، نهادها و موسسات مالی نشده و نقض آن مشمول جرایم نقدی و کیفری خواهد بود.

 

Bank Name Name Program(s) List STATUS
بانک آینده AYANDEH BANK IRAN-TRA SDN Secondary Sanctions
بانک سرمایه BANK-E SARMAYEH IRAN SDN  
بانک سینا SINA BANK IFSR, IRAN, SDGT SDN Secondary Sanctions
بانک سپه و کلیه شعب خارجی BANK SEPAH IFSR, IRAN, NPWMD SDN Secondary Sanctions
بانک سامان BANK-E SAMAN IRAN SDN  
بانک کارآفرین ایران BANK-E KARAFARIN IRAN SDN  
بانک رفاه کارگران BANK REFAH KARGARAN IRAN SDN  
پست بانک POST BANK OF IRAN IFSR, IRAN, NPWMD SDN Secondary Sanctions
بانک ملی و کلیه شعب خارجی BANK MELLI IFSR, IRAN, SDGT SDN Secondary Sanctions
کیش اینترنشنال بانک/کیبو KISH INTERNATIONAL BANK IRAN SDN  
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران CENTRAL BANK OF IRAN IRAN SDN Secondary Sanctions
بانک ایران و ونزوئلا IRAN-VENEZUELA BI-NATIONAL BANK IFSR, IRAN, SDGT SDN Secondary Sanctions
بانک توسعه صادرات ایران BANK TOSEE SADERAT IRAN IFSR, IRAN, SDGT SDN Secondary Sanctions
بانک اقتصاد نوین BANK-E EGHTESAD NOVIN IRAN SDN  
بانک شهر BANK SHAHR IRAN SDN  
بانک کشاورزی ایران BANK KESHAVARZI IRAN SDN  
بانک دی DAY BANK IFSR, IRAN, SDGT SDN Secondary Sanctions
بانک خاورمیانه MIDDLE EAST BANK IRAN SDN  
بانک تجارت و کلیه شعب خارجی TEJARAT BANK IFSR, IRAN, NPWMD, SDGT SDN Secondary Sanctions
EIH EUROPAEISCH-IRANISCHE HANDELSBANK AG IRAN, NPWMD, IFSR SDN Secondary Sanctions
بانک صادرات ایران و کلیه شعب خارجی BANK SADERAT IRAN IFSR, IRAN, SDGT SDN Secondary Sanctions
بانک صنعت و معدن BANK OF INDUSTRY & MINE IFSR, IRAN, NPWMD SDN Secondary Sanctions
بانک مسکن BANK MASKAN IRAN SDN  
بانک پارسیان PARSIAN BANK IFSR, IRAN, SDGT SDN Secondary Sanctions
بانک پاسارگاد BANK-E PASARGAD IRAN SDN  
بانک توسعه تعاون TOSEE TAAVON BANK IRAN SDN  
کفالت بانک KAFOLATBANK IRAN SDN  
بانک قرض الحسنه رسالت GHARZOLHASANEH RESALAT BANK IRAN SDN  
بانک ایران زمین IRAN ZAMIN BANK IRAN SDN  
بانک همکاریهای منطقه ایی اسلامی ISLAMIC REGIONAL COOPERATION BANK IRAN SDN  
بانک گردشگری TOURISM BANK IRAN SDN  
بانک انصار ANSAR BANK IFSR, IRAN, NPWMD SDN Secondary Sanctions
بانک ملت ایران و کلیه شعب خارجی BANK MELLAT IFSR, IRAN, SDGT SDN Secondary Sanctions
میربیزینس بانک روسیه BANK MELLI IRAN ZAO IFSR, SDGT SDN Secondary Sanctions
فی بانک مالزی FEE BANK MALAYSIA IFSR, SDGT SDN Secondary Sanctions
پرشیا اینترنشنال بانک لندن PERSIA INTERNATIONAL BANK PLC IFSR, SDGT SDN Secondary Sanctions
آرین بانک افغانستان ARIAN BANK IFSR, SDGT SDN Secondary Sanctions
بانک کارگشایی BANK KARGOSHAEE IFSR, SDGT SDN Secondary Sanctions
ترید کپیتال بانک بلاروس TRADE CAPITAL Bank IRAN, SDGT, NPWMD, IFSR, SDN Secondary Sanctions
بانک قرض الحسنه مهر ایران BANK-E GHARZOLHASANEH MEHR IRAN IRAN SDN  
بانک حکمت ایرانیان BANK-E HEKMAT IRANIAN IRAN SDN  
فیوچر بانک بحرین FUTURE BANK IRAN, SDGT, IFSR SDN Secondary Sanctions
بانک قوامین GHAVAMIN BANK IRAN, IRAN-HR SDN Secondary Sanctions
بانک مهر اقتصاد MEHR EQTESAD BANK SDGT, ,NPWMD, IRGC, IFSR SDN Secondary Sanctions


 

اسماعیل محمدی کارشناس ارشد حقوق بین الملل و معاون امور خزانه داری و روابط کارگزاری بانک شهر

شهرام قهرمانی دانشجوی دکتری بازرگانی بین الملل و رئیس اداره روابط کارگزاری بانک شهرارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربازديد‌ها
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به شبکه اطلاع رسانی دنیای بانک می باشد.
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ