کد خبر: ۹۳۵۹۷
۱۷:۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۲

فرمان مهم سران قوا به بانک مرکزی
حقوق سپرده‌گذاران را تضمین کنید

فرمان مهم سران قوا به بانک مرکزی

بانک مرکزی با بهره‌گیری از تمامی ابزارهای نظارتی حقوق سپرده‌گذاران در بانک‌ها و موسسات اعتباری را تضمین کند. این تصمیم امروز شورای عالی هماهنگی اقتصادی بود که با حضور حسن روحانی، رئیس جمهور، علی لاریجانی، رئیس مجلس و صادق آملی لاریجانی، رییس قوه قضاییه گرفته شد. این تصمیم مهم در شرایطی اتخاذ شده که در یک هفته اخیر برخی شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های خارجی شایعاتی را در ارتباط با بانک آینده مطرح کرده بودند.

به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک،شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه روز شنبه به حسن روحانی رئیس جمهور و با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی و دیگر اعضای شورای عالی تشکیل جلسه داد و در این جلسه بررسی طرح اصلاح نظام بانکی ادامه یافت و چند بند دیگر از پیشنهاد بانک مرکزی در این زمینه بررسی شد. به موجب این طرح ، بانک مرکزی موظف است با بهره‌گیری از تمامی ابزارهای نظارتی، حقوق سپرده‌گذاران در مؤسسات اعتباری را تضمین کند.

این گزارش می‌افزاید: همچنین موضوع حفظ و تقویت فضای تلاش و سازندگی و امید به آینده که تخریب آن در دستور کار بدخواهان کشور قرار گرفته است، مورد تأکید قرار گرفت و از همه رسانه‌های کشور دعوت شد تا این توطئه‌ بدخواهان را برای مردم تبیین نموده ونسبت به انعکاس واقعیات و دستاوردهای انقلاب اسلامی و مقابله با جنگ روانی دشمنان اهتمام نمایند.

اطلاعیه مهم بانک مرکزی

صبح امروز هم بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: مردم عزیز توجه دارند که در ماه‌های اخیر به رغم تلاش آمریکا در اعمال فشار اقتصادی و روانی که با استفاده از ابزارهای مختلف پیگیری می کند، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با همکاری ارکان نظام و به ویژه حمایت روسای محترم قوای سه‌گانه توانسته است ثبات نسبی را در بازار ارز ایجاد کرده و ثبات بازار پول را تداوم بخشد.

بدیهی است که این اقدامات، آنهایی را که به اخلال بازار و آشفتگی اقتصاد دل بسته بودند، به سمت انتشار شایعات متعدد خصوصاً در مورد بانک‌ها برای ایجاد تزلزل در بین مردم واداشته است. بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از مردم عزیز می‌خواهد به شایعات در مورد بانک‌ها توجه نداشته باشند و مطمئن باشند بانک مرکزی به عنوان نهاد ناظر و متولی بازار پول از حقوق مردم عزیز صیانت کرده و اجازه هیچ‌گونه آسیب به دارایی‌های آنها را نخواهد داد.

این صندوق از سپرده‌ها صیانت می‌کند

صندوق ضمانت سپرده‌ها در سال 1392 براساس ماده 95 برنامه پنج ساله پنجم توسعه تاسیس شده که ماموریت آنحمایت از سپرده‌گذاران از طریق تضمین بازپرداخت وجوه متعلق به سپرده‌گذاران بانک‌ها و سایر مؤسسات اعتباری عضو درصورت ورشکستگی است و یکی از وظایف اصلی آن پرداخت سپرده‌ها پس از اعلام کمیته اضطرار خواهد بود.

اعضای هیأت امنای صندوق یادشده،  رییس‌کل بانک مرکزی به عنوان رییس هیأت امنا، وزیر امور اقتصادی و دارایی یا معاون وی،  معاون رییس‌جمهورو رییس سازمان برنامه و بودجه یا معاون وی، عضو هیأت عامل ناظر بر بخش نظارت بانک مرکزی،  یک نفر از مدیران عامل بانک‌های دولتی به انتخاب وزیر امور اقتصادی و دارایی و  یک نفر از مدیران عامل بانک‌های غیردولتی به انتخاب وزیر امور اقتصادی و دارایی هستند و اعضای هیأت مدیره، با پیشنهاد رییس هیأت امنا و تصویب هیأت امنا و با حکم رییس هیأت امنا، به مدت سه سال منصوب می شوند اعضای هیأت مدیره باید از میان افراد صاحب‌‌نظر و با تجربه در امور پولی، بانکی، اقتصادی، حقوقی، مالی و برنامه‌ریزی با حداقل ده سال سابقه کار مرتبط و حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی مرتبط انتخاب گردند.

چرا باید از سپرده‌ها حمایت کرد؟

بانک‌ها با جذب منابع پولی در قالب سپرده از یک سو و تزریق منابع پولی به اقتصاد از طریق ارائه تسهیلات از سوی دیگر در سیستم اقتصادی وارد می شوند و به طور طبیعی در معرض نوسان‌ها و بحران‌های اقتصادی نیز قرار خواهند گرفت. بنابراین همیشه این احتمال وجود خواهد داشت که بانک‌ها در مسیر فعالیت خود با چالش‌هایی مواجه شوند و این مساله همواره ریسک عدم توانایی بانک‌ها در باز پرداخت سپرده سپرده گذاران به ویژه در هنگام ورشکستگی را به دنبال خواهد داشت. علاوه بر این در صورت سو مدیریت موسسه اعتباری و بانکها نیز خطرات احتمالی ایجاد شده سپرده گذاران را تهدید می نماید. در چنین شرایطی تعریف سازوکاری در نظام‌های بانکی برای کمک به پیشگیری از قرار گرفتن بانکها و موسسات اعتباری در معرض ورشکستگی و همچنین تضمین بازپرداخت سپرده‌های مردمی در صورت ورشکستگی و عدم توانایی بانک در پرداخت سپرده‌ها ضروری است. این سازوکار دراکثر کشورهای جهان در قالب تشکیل نهادهایی نظیر صندوق،‌ تعاونی و یا آژانس‌های بیمه و یا ضمانت سپرده شکل گرفته است.

ایستاده در برابر هجوم بانکی

صندوق‌های ضمانت سپرده‌ها با حفاظت از نظام مالی در برابر پدیده هجوم بانکی (Bank Run) اطمینان بخشی از وجود امنیت و قابلیت نقدشوندگی سپرده‌های سپرده‌گذاران خرد موجب تحکیم و استمرار ثبات مالی در کشور را فراهم می‌آورند، که این مهم هدف اصلی سیاست‌های عمومی ایجاد نظام ضمانت سپرده‌ها است. این نهادها از طریق دریافت حق عضویت از بانکها و موسسات اعتباری، خدمات متعددی را به منظور پیشگیری از قرارگرفتن بانکها در معرض ورشکستگی، ضمانت سپرده‌ها و بازپرداخت سپرده‌ها تا سقفی مشخص در صورت ورشکستگی بانک ارائه می دهند. این نهاد با در اختیار داشتن ابزار کنترلی کافی همچون اعمال جریمه و محدود کردن فعالیت موسسه خاطی از یک سو و تجهیز منابع مالی لازم جهت بازپرداخت سپرده‌های مردمی موسسه ورشکسته از سوی دیگر، در نقش ناظر و ضابط قدرتمند قوانین مالی ایفای وظیفه نموده و موجب ایجاد،‌ توسعه و استحکام شبکه امن مالی در کشور می‌شوند. لازم به تاکید است که، یک نظام ضمانت سپرده به تنهایی نمی‌تواند از نظام بانکی محافظت نماید. سایر اجزا، همانند نظام قانون‌گذاری و نظارت بانکی قوی و یک ‌حامی مالی در قامت آخرین اعتبار دهنده (نقش موثر بانک مرکزی) به عنوان اضلاع یک مثلث که همکاری‌های تنگاتنگی با یکدیگر دارند، نیز مورد نیاز است.



ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربازديد‌ها
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به شبکه اطلاع رسانی دنیای بانک می باشد.
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ