کد خبر: ۹۴۹۲۸
۱۴:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۳۰

انتقادات تند رئیس اتاق ایران از بودجه ۹۸

غلامرضا شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران در چهل و سومین جلسه هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی کشور که با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شد با اشاره به مشکلات بودجه ۹۸، انتقادات تندی را متوجه لایحه بودجه کرد.
انتقادات تند رئیس اتاق ایران از بودجه ۹۸

به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک، غلامرضا شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران در چهل و سومین جلسه هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی کشور که با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، با اشاره به بودجه 98 و مشکلات موجود در لایحه بودجه، اظهار کرد: با وجود آنکه سازمان برنامه و بودجه برای نخستین بار از بخش خصوصی و اتاق‌های سه گانه برای اخذ نظرات کارشناسی در لایحه بودجه دعوت کرد اما در عمل نظرات بخش خصوصی در این سازمان مورد غفلت قرار گرفت و در بخش‌هایی هم اصلا نظرات اتاق گرفته نشد.

وی با اشاره به خواست اتاق بازرگانی ایران مبنی بر تنظیم لایحه بودجه 98 براساس اهدافی نظیر حمایت از تولید داخل، رقابت پذیر بودن بخش خصوصی و تأکید بر اصل تقدم منابع بر مصارف و تعیین تکلیف شرکتهای دولتی زیان ده گفت: متأسفانه واکاوی بودجه 98 نشان می‌دهد تذکرات دلسوزانه بخش خصوصی در این لایحه کمتر عینیت یافته و بدین منظور ما نظراتمان را به کمیسیون برنامه و بودجه و کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی تقدیم کردیم.

*لایحه بودجه 98 واقعی نیست خوش‌بینانه است

رئیس اتاق بازرگانی ایران در خصوص نظرات ارسال شده به مجلس گفت: متأسفانه نخستین مشکل در بودجه 98 تدوین خوش بینانه این لایحه بدون توجه به شرایط فعلی است و این درحالی است که سیاست گذاری و جهت گیری دولت در شرایط کنونی که شاهد نابسامانی اقتصاد داخل و تشدید تحریم‌ها هستیم از اهمیت بالایی برخوردار است.

شافعی اضافه کرد: لازم است برای داشتن برنامه بودجه ای واقعی، منابع درآمدی براساس واقعیات جامعه برآورد شود و از بیش نشان دادن درآمدها و کم نشان دادن هزینه‌ها جلوگیری کنیم.

*وابستگی درآمد دولت به نفت افزایش یافته/احتمال دستکاری نرخ ارز برای جبران مشکلات مالی دولت

وی با تأکید بر وابستگی شدید بودجه 98 به درآمدهای نفتی گفت: متأسفانه در لایحه بودجه 98 وابستگی درآمدهای دولت به نفت به شدت افزایش یافته و این درحالی است که تضمینی برای تحقق منابع نفتی پیش بینی شده در بودجه وجود ندارد لذا انتظار می‌رفت در شرایط فعلی تحریم‌ها و قیمت جهانی نفت، وابستگی درامد به دولت به نفت کاهش یابد.

رئیس اتاق بازرگانی تأکید کرد: این یک واقعیت است که بیش برآورد درامدهای نفتی، دولت را در سال 98 با تنگناهای مالی جدی مواجه می‌کند و در چنین شرایطی دستکاری نرخ ارز و وابستگی بیشتر دولت به منابع بانکی دور از ذهن نیست.

*انبساط بودجه شرکت‌های دولتی/بودجه شرکت‌های دولتی 52 درصد بالا رفت

شافعی در ادامه سخنانش با بیان اینکه بودجه شرکت‌های دولتی در لایحه بودجه 98 دچار انبساط شده است گفت: متأسفانه در بودجه تقدیمی دولت، بودجه شرکت‌های دولتی 52 درصد رشد داشته ضمن آنکه عملکرد بسیاری از این شرکت‌ها نشان می‌دهد که این شرکت‌های دولتی کارایی لازم را ندارند. لذا انتظار می‌رفت که دولت تصمیمی جدی برای تعیین تکلیف شرکت‌های زیان ده انجام دهد.

*نامشخص بودن نرخ ارز دربودجه 98/دولت نرخ ارز را فدای تراز شدن بودجه می‌کند

وی با تأکید بر اینکه نرخ ارز در لایحه بودجه 98 نامشخص است گفت: متأسفانه هر ساله در بودجه‌ها نرخ ارز به طور مشخص تعیین نمی‌شود و در واقع دولت نرخ ارز را فدای تراز شدن بودجه می‌کند و نرخ ارز را طوری در نظر می‌گیرد که با فروش دلار حاصل از نفت، درآمدها و هزینه‌های خود را تراز کند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران اضافه کرد: متأسفانه در چنین شرایطی در صورت کسر بودجه نرخ ارز کانالی برای تأمین کسر بودجه دولت می‌شود و این درحالی است که دست کاری نرخ ارز تبعات شدیدی در اقتصاد کشور خواهد داشت.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربازديد‌ها
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به شبکه اطلاع رسانی دنیای بانک می باشد.
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ