کد خبر: ۹۵۴۳۳
۱۱:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴

تراز تجاری کشور یک میلیارد دلار مثبت شد

تراز تجاری کشور یک میلیارد دلار مثبت شد

رییس گمرک ایران با بیان اینکه، تجارت خارجی نقش بالایی در ایجاد دولت رفاه دارد،گفت:تراز تجاری کشور طی ۱۰ ماه گذشته یک میلیارد دلار مثبت شد.

به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک،  مهدی میراشرفی صبح امروز در یک نشست خبری با اشازه به دوره های پر فراز و نشیب انقلاب گفت: با همراهی مردم همه پیچ و خم ها طی شد ولی هیچ گاه شرایط کشور مانند امروز حساس نبوده است.

رییس کل گمرک ایران اظهار داشت: در مباحث تحریم این بار آمریکا بدون همراهی دنیا یکسری تحریم های یکجانبه را در دست اجرا دارد و ما هم متناسب با این شرایط باید رفتار کنیم.

میراشرفی ادامه داد: ما به دنبال این نیستیم که با آمار اشتباه به جامعه امید پمپاژ کنیم.چیزی که امروز نیاز جامعه است همدلی خواهد بود و در این بخش تجارت خارجی نقش بالایی در ایجاد دولت رفاه دارد.

وی تاکید کرد: تامین بسیاری از نیازها به واردات و صادرات مرتبط است و ایجاد تسهیلات می تواند در این زمینه تاثیرگذار باشد و در ۱۰ ماهه نخست ۳۶.۳ میلیارد دلار صادرات و ۳۵.۶ میلیارد دلار واردات داشتیم و در این بخش تراز تجاری یک میلیارد دلار مثبت است.

وی خاطرنشان کرد: در ۱۰ ماهه نخست سال کالاهای اساسی وارد شده به کشور مانند سال قبل است و ۲۵ قلم اصلی وارداتی با سال قبل تفاوت معناداری ندارد و ما حدودا در ماه یک میلیارد دلار واردات کالای اساسی داریم.

رییس کل گمرک ایران گفت: اهمیت این موضوع در عدم کمبود برای تامین کالاهای اساسی است و کمبود در برخی بخش ها شاید ایجاد به دلیل ایجاد شایعات باشد.

میر اشرفی تصریح کرد: آمار بیش از ۳۶ میلیارد دلار صادرات و واردات بیش از ۱۰ میلیارد دلار کالای اساسی امیدوارکننده است. در صادرات نسبت به سال گذشته دو درصد رشد داشتیم و در بخش واردات نیز ۱۳۳۹ قلم کالای لوکس ممنوع شد. میراشرفی گفت:  در تعدد قوانین ۴۵ قانون و ۱۵ کنوانسیون بین المللی، در تنوع سازمان های همجوار با ۲۰ سازمان همکاری داریم و در تعدد عوارض دریافتی ۳۳ نوع عوارض داریم.

وی با اشاره به حذف کاغذ از رویه های گمرکی، تصریح کرد: گمرک ایران در بخش تقویت مسیر سبز گمرکی اقدامات مثبتی انجام داده است. در مباحث پولشویی موفق شدیم یک لینک بین گمرک و سازمان های نظارتی ایجاد کنیم و در مباحث الکترونیکی کردن سامانه های اظهارنامه های گمرکی و عبور از بازبینی های سنتی اقدامات خوبی صورت پذیرفته است. از مجموع تولیدناخالص کشورها ۲۰ درصد در فرایند تجارت قرار می گیرد و این موضوع برای کشورهای در مسیر ترانزیت بسیار قابل توجه است و نقش حمل و نقل دریایی در این بخش قابل توجه است.

میراشرفی تاکید کرد: برای ارتقا مسیر ترانزیتی به سمت حذف کنترل های غیرمزاحم پیش رفتیم و بیش از ۱۰۰ هزار جی پی اس نصب شد و از ایکس ری در گمرکات استفاده شده و تا قبل از پایان سال از متد پیشرفته آر اف آی دی در بخش پلمپ الکترونیکی و قرار دادن اطلاعات محموله در تراشه اقدام خواهیم کرد و در گام اول بر روی محموله های ترانزیتی اعمال می شود.

معاون وزیر اقتصاد تاکید کرد: در الکترونیکی کردن گمرکات با ۲۷ سازمان تشریفات ترخیص کالا ارتباط داریم.

میراشرفی خاطرنشان کرد: در گمرکات اقدامات مناسبی در زمینه هوشمندسازی اقدامات صورت گرفت ولی در ابتدای راه هستیم ولی موضوع هوشمندسازی تجارت را دنبال می کنیم.

وی افزود: کشور در حال حاضر نیازمند حمایت های عملی تر در بخش تولید است و در ۱۰ ماهه نخست سال نیز بیشترین میزان واردات مربوط به ملزومات تولید بوده است. با افزایش نرخ ارز شرکت های تولیدی با کمبود نقدینگی مواجه شد و ما برای کمک به تولید بیش از ۱۱۷ شرکت تولیدی را ممیزی کردیم و این شرکت ها دارای کالاهای کم ریسک تر در صادرات بودند و ار این تعداد بیش از ۱۰ شرکت دانش بنیان بوده است.

میراشرفی ادتمه داد: بیش از ۹۰ درصد کالاهای این شرکت ها در کوتاه ترین زمان ترخیص می شوند و با ضمانت نامه معتبر از گمرک ترخیص می شوند و پس از فرایند تولید عوارض گمرکی دریافت می شود. همچنین ترخیص مواداولیه را به صورت ویژه انجام می دهیم و از سویی موضوع اظهار نسیه کالا را نیز انجام می دهیم.

معاون وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: موضوع تعامل با ۲۰ سازمان مرتبط با گمرک نیز پیگیری می شود و ما در بحث مدیریت هماهنگ مرزی برنامه ریزی داریم ولی در بحث تعدد قوانین ایستایی در ترخیص کالا ایجاد می شود. در این بخش گمرک با بانک مرکزی و وزارت صمت تعامل بالایی دارد و از این طریق رسوب کالا در گمرکات کاهش یافت و با افزایش مدت زمان ثبت سفارش و تفویض آن به استان ها تسهیلاتی در این راستا به عمل آمده است.برچسب ها
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربازديد‌ها
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به شبکه اطلاع رسانی دنیای بانک می باشد.
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ