کد خبر: ۹۵۴۶۶
۱۵:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴

روح‌اله خدارحمی در پاسخ به دنیای بانک اظهار کرد

بانک کشاورزی شاگرد ممتاز انضباط پولی

روح‌الله خدارحمی، مدیرعامل بانک کشاورزی در پاسخ به سوال دنیای بانک گفت:: ما یکی از سه بانکی هستیم که نرخ‌های مصوب را رعایت کرده‌ایم و از این بابت مورد تایید وزارت امور اقتصادی و دارایی قرار گرفته‌ایم و به عنوان بانک توسعه ای دولتی و تخصصی، طیف مشخصی از ۴ تا ۱۸ درصد نرخ سود تسهیلات داریم و به تعهدات خود در این زمینه بالای ۱۰۰درصد عمل کرده‌ایم.
بانک کشاورزی شاگرد ممتاز انضباط پولی

به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک، خدارحمی تاکید کرد: بانک کشاورزی در بین بانک های دولتی بالاترین نسبت کفایت سرمایه را دارد و ما  طی دو مرحله درسال  های 95 و 96 افزایش سرمایه داشته ایم. وی افزود: در بودجه سال 98  افزایش سرمایه بانک از محل بدهی های بانک مرکزی به میزان 30 تا 50 هزار میلیارد ریال پیش بینی شده که این امر نسبت کفایت سرمایه بانک را به بیش از 6  خواهد رساند.

وی تصریح کرد: بانک کشاورزی یکی از روزآمدترین زیرساخت های فناوری و بانکداری الکترونیک را در کشور دارد و رونمایی از سامانه بازارگاه محصولات و نهاده های کشاورزی که برای حمایت و مدیریت فروش محصولات کشاورزی است در همین راستا و با هدف افزایش اثربخشی بانک در بخش کشاورزی صورت گرفته است.

خدارحمی تاکید کرد : امسال یکی از بهترین سال ها را از لحاظ حمایت از بخش کشاورزی پشت سر گذاشته ایم و در آینده نیز پرتوان تر از گذشته، جریان توسعه همه جانبه بانک را ادامه می دهیم و قدم های بیشتری برای حمایت از بخش کشاورزی برخواهیم داشت.

وی در ادامه با اشاره به این که  بانک کشاورزی، نهاد بانکی تخصصی بخش کشاورزی و برطرف کننده انتظارات و توقعات بخش است گفت: در کنار تأمین منابع مالی برای اشتغال و تولید، نگاه به توسعه ظرفیت ها و نوآوری در بخش داریم و درحال حاضر هم ضمن تلاش های فوق، موظفیم برای پایداری تولید، برخی عرصه ها را به صورت ویژه مورد توجه قرار دهیم و به فکر ظرفیت سازی در بخش باشیم.

خدارحمی اظهار داشت: گسترش و توسعه صنعت پرورش میگو و ماهی خاویاری با استاندارد بالا و به صورت صادرات محور ، توجه به محدودیت منابع آب و توسعه گلخانه ها و روش های کشت متراکم گلخانه ای  برای پرورش صیفی و سبزیجات، توسعه مکانیزاسیون با هدف پایداری بخش کشاورزی، برداشت تمام مکانیزه برنج در شمال کشور طی سال های اخیر بر اساس سیاست دولت، طراحی وزارت جهاد کشاورزی و حمایت مالی بانک کشاورزی و ده ها مورد دیگر از جمله اقدامات بانک در زمینه تامین امنیت غذایی، ظرفیت سازی و حمایت از تولید پایدار در بخش کشاورزی است.

مدیرعامل بانک کشاورزی در ادامه سخنان خود به ارائه گزارش عملکرد ده ماهه اخیر بانک و مقایسه آن با عملکردسال 96 پرداخت و گفت: خوشبختانه عملکرد صعودی بانک برغم مشکلات ادامه دارد و به وظایفش در قبال بخش کشاورزی به خوبی عمل می کند.

وی در تشریح عملکرد بانک در تجهیز منابع برای بخش کشاورزی به رقم 857 هزار میلیارد ریال مانده سپرده ها تا پایان دی ماه سال 97 و مبلغ669 هزار میلیارد ریال در پایان سال 96 اشاره کرد و این موفقیت را در کنار رشد 6 درصدی منابع ارزان قیمت، نشانه رضایت مشتریان و بهبود خدمات بانک و منجر به افزایش توان بانک در تامین امنیت غذایی کشور دانست.

مدیرعامل بانک کشاورزی اظهار داشت: میزان منابع بانک رشد کرده است و با تلاش هدفمند در سال جاری قیمت تمام شده پول را کم کرده ایم تا توازن هزینه و درآمد ایجاد شود ؛ با جذب سپرده های ارزان قیمت نسبت این منابع را بالا بردیم تا هزینه های تمام شده منابع معقول شود.

خدارحمی میزان تسهیلات پرداختی بانک در مقطع پایان دی ماه سال جاری را 332 هزار میلیارد ریال اعلام کرد که نسبت به مقطع مشابه در سال گذشته 17.2 درصد رشد داشته است   .

وی همچنین تسهیلات پرداختی بانک را درزیر بخش  دام و طیور19 درصد، در زیربخش زراعت و باغداری 21 درصد،  در زمینه  شیلات و آبزیان 2 درصد، در زیربخش صنایع و خدمات کشاورزی 45 درصد، درقالی بافی و صنایع دستی معادل یک درصد و در سایر بخش ها 12 درصد اعلام کرد.

مدیرعامل بانک کشاورزی سپس به عملکرد درخشان بانک کشاوری در اجرای طرح توسعه اشتغال پایدار روستایی و عشایری و جذب 100 درصدی اعتبار ابلاغی اشاره کرد و این طرح بزرگ ملی را هدیه چهل سالگی انقلاب به جامعه روستایی کشور دانست.

خدارحمی گفت: از مجموع 30 هزار میلیارد ریال اعتبار ابلاغی مرحله اول و دوم این طرح، تا کنون 30120 میلیارد ریال تسهیلات به 23182 طرح پرداخت شده که زمینه ایجاد اشتغال را برای 55930 نفر از روستاییان و عشایر فراهم ساخته است.

وی افزود: تعداد 26755 طرح به مبلغ 38597 هزار میلیارد ریال نیز تاکنون مصوب شده است که با توجه به ابلاغ اعتبار مرحله سوم، در دستور پرداخت قرار گرفته است.

خدارحمی در بخش دیگری از سخنان خود به امهال بدهی کشاورزان خسارت دیده اشاره کرد و اظهار داشت: در اجرای بند خ تبصره33 و امهال بدهی کشاورزان خسارت دیده، از مبلغ 20 هزار میلیارد ریال اعتبار مصوب دولت،   18000 میلیارد ریال اعتبار به بانک کشاورزی ابلاغ شده است که بر این اساس، تسهیلات 26136 نفر به مبلغ2357  میلیارد ریال تعیین تکلیف شده و پیش بینی می شود 530 هزار فقره از بدهی های کشاورزان خسارت دیده نیز به زودی  تعیین تکلیف شود.

وی در این گزارش، میزان تحقق برنامه واگذاری اموال مازاد بانک براساس تعهد مواد 16 و 17 قانون رفع موانع تولید در پایان آذر97 را 81 درصد معادل 3729 میلیارد ریال اعلام کرد.

مدیرعامل بانک کشاورزی در ادامه ، بهینه سازی شبکه شعب بانک را شامل کاهش و منطقی کردن تعداد شعب به دلیل توسعه بانکداری الکترونیک و اقدامی صحیح به معنای پیشرفت صنعت بانکداری در بانک کشاورزی و  از شاخص های توسعه دانست.

خدارحمی همچنین به  جایگاه بانک در رتبه بندی 500 شرکت برتر کشور اشاره کرد که بانک کشاورزی را از لحاظ رتبه کلی در سال 96 در جایگاه 22 جدول و از لحاظ میزان دارایی در جایگاه چهارم جدول نشان می دهد.

وی در بخش پایانی سخنان خود به رعایت انضباط مالی و نرخ های مصوب در بانک کشاورزی اشاره کرد و گفت: ما یکی از سه بانکی هستیم که نرخ های مصوب را رعایت کرده ایم و از این بابت مورد تایید وزارت امور اقتصادی و دارایی قرار گرفته ایم؛ به عنوان بانک توسعه ای دولتی و تخصصی، طیف مشخصی از 4 تا 18 درصد نرخ سود تسهیلات داریم و به تعهدات خود در این زمینه بالای 100درصد عمل کرده ایم.

خدارحمی تاکید کرد: بانک کشاورزی در بین بانک های دولتی بالاترین نسبت کفایت سرمایه را دارد و ما  طی دو مرحله درسال  های 95 و 96 افزایش سرمایه داشته ایم. وی افزود: در بودجه سال 98  افزایش سرمایه بانک از محل بدهی های بانک مرکزی به میزان 30 تا 50 هزار میلیارد ریال پیش بینی شده که این امر نسبت  کفایت سرمایه بانک را به بیش از 6  خواهد رساند.

مدیرعامل بانک کشاورزی با اشاره به عملکرد ۱۰ ماهه بانک و مقایسه با سال گذشته، تصریح کرد: عملکرد صعودی بانک با وجود همه مشکلات ادامه دارد و مانده کل سپرده‌های بانک که ۴۹۳ هزار میلیارد ریال در ۱۰ ماه سال ۱۳۹۵ بوده، در سال گذشته به ۶۶۹ هزار میلیارد ریال در پایان دی‌ماه و امسال به ۸۵۸ هزار میلیارد ریال رسیده است.

خدارحمی افزود: سرانه سپرده شعب بانک از ۳۵۴ میلیارد ریال به ۴۶۶ میلیارد ریال و سرانه سپرده کارکنان از ۴۱.۱ میلیارد ریال به ۵۵ هزار میلیارد ریال افزایش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه در پایان دی ماه امسال سهم سپرده‌های گران‌قیمت ما نسبت به سال قبل از ۶۴ درصد به ۵۸ درصد کاهش پیدا کرده و سپرده‌های ارزان قیمت‌مان نیز از ۳۶ به ۴۲ درصد افزایش پیدا کرده است که سعی کردیم رشد منابع با رشد هزینه‌ها اتفاق نیفتد.

مدیرعامل بانک کشاورزی با بیان اینکه سال گذشته در پایان دی‌ماه ۲۸۳ هزار میلیارد پرداخت تسهیلات داشتیم که امسال به ۳۳۲ هزار میلیارد ریال رسیدیم، افزود: در ۱۰ ماهه نخست امسال به اندازه رقم کل سال گذشته را پرداخت کردیم و درصد رشد هم که در پارسال نسبت به سال قبل از آن ۱۴ درصد بوده، امسال به ۱۷ درصد رسیده است.

خدارحمی تصریح کرد: تسهیلات با احتساب مانده‌های قبلی نشان‌دهنده کمکی است که بانک در سال‌های اخیر به بخش کشاورزی کرده و در ۱۰ ماهه اول امسال نسبت به سال قبل تقریباً دو برابر شده است.

به گفته وی، رشد مانده تسهیلات در ۱۰ ماهه نخست سال گذشته ۶۲ هزار میلیارد ریال بوده و امسال ۱۲۴ هزار میلیارد ریال شده است و به اندازه بیش از دو برابر رشد مانده سال قبل امسال رشد داشتیم.

مدیرعامل بانک کشاورزی با اشاره به یکی از طرح‌های مهم دولت برای کمک به جامعه روستایی در سال جاری، گفت: ۱.۵ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی به ایجاد اشتغال در جامعه روستایی کشور در دو مرحله پرداخت شد که ۳,۰۰۰ میلیارد تومان فقط به بانک ما داده شد.

خدارحمی با بیان اینکه بخشی از این پول از اردیبهشت به ما داده شد، تصریح کرد: تعداد طرح‌های مصوب ما از ۱۵ هزار طرح در ۳۰ مهر به بیش از ۲۶ هزار طرح رسید در بهمن ماه امسال در این خصوص رسید.

وی با بیان اینکه طرح‌ها در حال رشد هستند، اظهارکرد: در حال حاضر مبلغ این طرح‌ها به ۳۸ هزار میلیارد ریال رسیده و ۶۸ هزار و ۲۰۸ شغل جدید در روستایی تاکنون محقق شده است.

مدیرعامل بانک کشاورزی تاکید کرد که تا کنون ۵۵ هزار و ۹۳۰ شغل جدید فقط در حوزه روستایی و عشایر در قالب این طرح ایجاد شده است.

خدارحمی با بیان اینکه در سال جاری در وصول مطالبات با چالش‌های جدی مواجه هستیم، گفت: به دلیل شرایط سخت اقتصادی که دامن مشتریان ما را می‌گیرد و مصوباتی که ناظر بر امهال بدهی‌های کشاورزان است وصول مطالبات ما درجا زده، اما عملکرد وصول نسبت به ۱۰ ماهه سال قبل قابل قبول است؛ به طوری که در ۱۰ ماهه سال گذشته ۲۵۸ هزار میلیارد ریال وصول مطالبات داشتیم که نسبت به سال قبل از آن ۱۰ درصد رشد داشته و امسال وصول مطالبات به ۲۸۵ هزار میلیارد ریال رسیده که نسبت به سال قبل ۱۰.۵ درصد رشد را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه ما از سال گذشته ما درگیر امهال مطالبات کشاورزان هستیم، تصریح کرد: ما کار خوبی هم در این زمینه و هم در زمینه بخشودگی سود و جرایم وام‌های زیر ۱۰۰ میلیون را اجرا کردیم که کار خود را با ۲,۰۰۰ میلیارد تومان برای امهال بدهی‌ها آغاز کرده‌ایم.

مدیرعامل بانک کشاورزی با اشاره به مصوبه مبنی بر امهال سه ساله بدهی‌های کشاورزان، اظهار کرد: ۱,۸۰۰ میلیارد تومان از این اعتبار به ما اختصاص داده شده و ۵۳۰ فقره از بدهی‌های کوچک کشاورزان را تا پایان سال امهالمی‌کنیم، اما برای بقیه که مشمول هستند فعلاً اعتباری نداریم و منتظر اعتبار می‌مانیم و برای آن‌ها هم که مشمول نیستند، خود ما برنامه‌ای مشابه امهال تبیین کردیم، چراکه باید هوای مشتریان‌مان را داشته باشیم.

خدارحمی خاطرنشان کرد: بر اساس این برنامه اگر کسی نمی‌تواند کل قسط را بدهد، ۱۰ تا ۲۰ درصد را می‌گیریم و بقیه را بر اساس جدول جدیدی دوباره تقسیط می‌کنیم.

وی با اشاره به فروش اموال مازاد این بانک در سال جاری نیز، تصریح کرد: امسال تاکنون ۵۶۶ ملک فروخته شده و که از نظر مبلغ ۸۱ درصد از تعهدمان را واگذار کردیم که امیدواریم تا پایان سال بتوانیم به تعهد خود برسیم.

مدیرعامل بانک کشاورزی با بیان اینکه در سال جاری در حال فروش سه شرکت خود هستیم، گفت: شرکت «کشت و صنعت کارون» و «دامداری و کشاورزی اصفهان شیر» را از طریق مزایده اما سیمرغ را از طریق بورس سعی کردیم به فروش برسانیم که نماد آن باز شده و عرضه اولیه آن اواخر اسفند از طریق بورس انجام می‌شود و بلافاصله این شرکت که برآورد ما از رقم آن ۵۵۰ میلیارد تومان است، فروش خواهد رفت.

خدارحمی درباره شرکت کارون نیز گفت: تاکنون یک مزایده برای این شرکت برگزار شده که هنوز مشتری برای آن نیامده و دو مزایده دیگر برگزار می‌کنیم و امیدواریم که بتوانیم آن را بفروشیم، چراکه شرکت وضع خوبی دارد.

وی با بیان اینکه در شرکت سوم سهام اقلیت را داریم و با چالش‌های زیادی مواجهیم، تصریح کرد: با فروش این شرکت‌ها دیگر چیزی که بتوان به آن بنگاه‌داری گفت، نداریم.

مدیرعامل بانک کشاورزی با اشاره به انتقاد روحانی از زیاد بودن شعب بانک‌ها، گفت: در یک سال‌هایی توسعه شبکه برای خدمت به مردم لازم بود، اما با گسترش بانک‌داری الکترونیک برنامه ما رو به کاهش شعب است و به سرعت می‌توانیم شعب خود را کاهش دهیم.

خدارحمی افزود: امسال ۷۰ شعبه کم بازدید را یا تعطیل یا ادغام در شعب دیگر کردیم و در دو سال پیشین نیز به ترتیب هفت و ۱۱ شعبه را تعطیل کردیم، البته برخی در خارج از کشور این را تعبیر به ورشکستگی کردند و این نهایت نادانی است، چراکه این یک روند طبیعی در دنیاست.

به گفته وی، جایگاه بانک در رتبه‌بندی ۵۰۰ شرکت برتر از سال ۱۳۹۴ تاکنون از ۲۲ به ۱۶ رسیده است.

مدیرعامل بانک کشاورزی همچنین با بیان اینکه اینستکس یک تحول مثبت است، اظهارکرد: این بعد آن را باید بپذیریم که با تمام اقدامات خصمانه‌ای که از سوی اسرائیل و آمریکا انجام شد باز هم به همین رسیدیم و باید صبر کنیم و ببینیم چه می‌شود.

خدارحمی ادامه داد: این خود دریچه‌ای است که می‌توان گفت که با وجود این همه کینه‌ورزی حرف درست خریداری هم دارد و سه قدرت بزرگ اروپا در وهله اول می‌خواهند از حیثیت خودشان دفاع کنند.

به گفته وی، راه‌اندازی اینستکس روند خوبی است و قابلیت‌هایی را در اختیار ایران می‌گذارد؛ هرچند که توقع از اروپایی‌ها بیشتر است.

 
نشست خبری روح‌الله حدارحمی مدیرعامل بانک کشاورزی
 
نشست خبری روح‌الله حدارحمی مدیرعامل بانک کشاورزی
 
نشست خبری روح‌الله حدارحمی مدیرعامل بانک کشاورزی
 
نشست خبری روح‌الله حدارحمی مدیرعامل بانک کشاورزی
 
 
نشست خبری روح‌الله حدارحمی مدیرعامل بانک کشاورزی
نشست خبری روح‌الله حدارحمی مدیرعامل بانک کشاورزی


ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربازديد‌ها
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به شبکه اطلاع رسانی دنیای بانک می باشد.
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ