کد خبر: ۹۵۴۸۰
۲۰:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴

قبل از گرفتن چک این فیلم را ببینید

راهنمای استعلام چک برگشتی با پیامک

سامانه صدور یکپارچه دسته‌ چک (صیاد) که از اواخر شهریور سال گذشته با هدف شکار افراد دارای چک برگشتی راه‌اندازی شده این امکان را می‌دهد که از روی شماره سریال چک، وضعیت اعتباری صادرکننده چک استعلام شود. چگونه؟ تنها با یک پیامک که البته هر پیامک ۳۵۰ تومان هزینه خواهد دارد اما این کمک را به گیرندگان چک می‌کند که از گرفتاری پاس نشدن چک‌ها نجات پیدا کننند
راهنمای استعلام چک برگشتی با پیامک

به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک، از امروز با این سامانه این قابلیت مهیا شده که مشتریان بتوانند از وضعیت اعتباری صادرکننده چک از نظر تعداد و مبلغ چک‌های برگشتی مطلع شوند. چگونه؟

1. هر برگ چک صیاد دارای شناسه 16 رقمی است که در بالای برگ چک سمت چپ درج شده است. 

2. افراد تحویل‌گیرنده چک باید این شناسه را به شماره 701701 ارسال کنند.

3. برای ارسال شماره 16 رقمی باید به این ترتیب عمل شود. 1*1*شناسه 16 رقمی درج شده روی برگ چک

4.در پاسخ به استعلام پیامکی بانک مرکزی میزان اعتبار صادرکننده چک را بر اساس یک رنگ خاص به ارسال کننده چک اعلام می‌کند.

  • اگر برای شما وضعیت سفید ارسال شد، به این معناست که صادرکننده چک هیچ گونه سابقه چک برگشتی ندارد و اگر هم قبلا چک برگشتی داشته، رفع سوء اثر شده است.
  • وضعیت زرد یعنی صادرکننده چک تنها یک فقره چک برگشتی دارد یا حداکثر باید مبلغ 5 میلیون تومان به بانک برگرداند.
  • وضعیت نارنجی هم یعنی اینکه صادرکننده چک دارای 2 تا 4 فقره چک برگشتی بوده یا حداکثر مبلغ 20 میلیون تومان به بانک تعهد دارد.
  •  وضعیت قهوه‌ای هم نشان می‌دهد صادرکننده چک بین 5 تا 10 فقره چک برگشتی است و یا حداکثر بایدمبلغ 50 میلیون تومان به بانک برگرداند تا چک‌های صادرشده پاس شود.
  • در نهایت وضعیت قرمز که نشان دهنده این است که فرد صادرکننده چک که خطرناک‌ترین وضعیت است بیش از 10 فقره چک برگشتی است و یا اینکه 50 میلیون تومان و بیشتر به بانک بابت چک‌های برگشتی‌اش تعهد دارد.

بانک مرکزی می‌گوید: هزینه هر استعلام موفق 350 تومان است و در حال حاضر هر شماره تلفن همراه می‌تواند در هر روز 4 استعلام بگیرد. البته در صورتی که در 15 دقیقه پاسخی از سوی مرکز صیاد دریافت نشود، نتیجه با پیامک عدم امکان اخذ استعلام به کاربر اعلام خواهد شد. 

نتیجه اینکه هرچه افراد بیشتری از روش استعلام چک برگشتی استفاده کنند، تعداد چک‌های برگشتی کاهش خواهد یافت. آیا این ابزار بانک مرکزی می‌تواند اعتماد به چک را برگرداند و تعداد چک‌های برگشتی را کاهش دهد؟ ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربازديد‌ها
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به شبکه اطلاع رسانی دنیای بانک می باشد.
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ