کد خبر: ۹۶۴۷۵
۱۶:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۴

ضرورت بازنگری دستورالعمل ارزی سازمان برنامه
در نامه خوانساری به روحانی عنوان شد؛

ضرورت بازنگری دستورالعمل ارزی سازمان برنامه

رییس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اجرایی نشدن دستورالعمل نحوه جبران آثار ناشی از افزایش قیمت ارز، از رییس‌جمهور خواست تا سازمان برنامه و بودجه با مشورت بخش خصوصی این دستورالعمل را اصلاح کند.

به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک، مسعود خوانساری رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در نامه‌ای خطاب به رییس‌جمهور، خواستار بازنگری در یکی از دستورالعمل‌های سازمان برنامه و بودجه با عنوان «دسـتورالعمل نحوه جبران آثار ناشـی از افزایش قیمت ارز در پیمان‌های ریالی فاقد تعدیل» شده است.

بر اساس آنچه که در نامه مسعود خوانساری به حجت الاسلام حسن روحانی مورد اشاره قرار گرفته است، این دستورالعمل در مهرماه سال جاری ابلاغ شده اما با سپری شدن بیش از چهار ماه از ابلاغ آن، بخش عمده‌ای از کارفرمایان مدنظر این دستورالعمل از اجرای مفاد آن در برابر پیمانکاران بخش خصوصی استنکاف ورزیده‌اند.

از نظر رییس اتاق تهران، این دستورالعمل نیازمند بازنگری، رفع موارد ابهام‌آمیز و تبیین ضمانت اجرایی با مشورت بخش خصوصی است. به همین سبب رئیس اتاق بازرگانی تهران از رییس‌جمهور درخواست کرده است که مفاد این دستورالعمل با پشتوانه مواد ۲ و ۳ قانون مستمر بهبود محیط کسب و کار با بهره‌گیری از مشورت اتاق‌های بازرگانی و تشکل‌های ذیربط مورد بازنگری قرار گیرد.

متن نامه رییس اتاق بازرگانی تهران به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر روحانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

با سلام و تقدیم احترام؛

همان‌طوری که مستحضرید، از ابتدای سال جاری به دلیل جهش ناگهانی نرخ ارز، ریسک فعالیت بنگاه‌های بخش خصوصی و مخاطرات فضای کسب و کار افزایش یافته است. این درحالی است که در سایه شرایط بحرانی غیرقابل پیش‌بینی ارز طی سال جاری و افزایش ناگهانی هزینه کالاها و خدمات و عدم امکان اعمال تعدیل در قراردادهای مربوطه، آسیب‌های جبران ناپذیری به فعالان اقتصادی ذینفع وارد و در موارد بسیاری موجب تعطیلی بنگاه‌ها و عدم امکان ادامه پروژه‌ها شده است.

در این شرایط، سازمان برنامه و بودجه، با عنایت به مخاطرات جدی پیمانکاران در مواجهه با بحران‌ها و تکانه‌های ارزی، «دستورالعمل نحوه جبران آثار ناشی از افزایش قیمت ارز در پیمان‌های ریالی فاقد تعدیل» را تدوین و در مهرماه سال جاری ابلاغ کرده است. با این وجود، علی‌رغم گذشت بالغ بر چهار ماه از زمان ابلاغ دستورالعمل و با وجود تأکید بر تأمین اعتبارات از محل بودجه عمومی، بخش عمده‌ای از کارفرمایان به بهانه ابهامات و فقدان ضمانت اجرایی از اجرای مفاد آن استنکاف ورزیده‌اند.

از سوی دیگر، سکوت بخشنامه در رابطه با پیمان‌های موضوع تأمین کالا و خدمات، به سفارش نهادهایی نظیر نیروهای مسلح که تأمین مالی آنها از محل سرمایه‌های ملی، اما خارج از محدوده بودجه دولت تأمین ‌می‌گردد، به سردرگمی پیمانکاران ذینفع دامن زده است.

در این رابطه، تقاضا دارد دستور فرمایند، سازمان برنامه و بودجه با رعایت مواد (۲ ) و (۳) قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار و اخذ مشورت از اتاق و تشکل‌های اقتصادی ذیربط، نسـبت به بازنگری، رفع موارد ابهام و تبیین ضمانت اجرای مفاد دستورالعمل مزبوراقدام نمایند.

توفیق مقام محترم ریاست جمهور را در این برهه حساس از تاریخ میهن عزیز آرزومند است.

مسعود خوانساریارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربازديد‌ها
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به شبکه اطلاع رسانی دنیای بانک می باشد.
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ