کد خبر: ۹۷۵۸۰
۱۵:۱۰ - ۱۳۹۸/۲/۳

روابط بانک کُنلن و ایران محدود به کالاهای بشردوستانه شده

عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران می‌گوید «روابط بانکی کُنلُن با ایران به کالاهای بشردوستانه محدود شده و این رابطه متوقف نشده است».
روابط بانک کُنلن و ایران محدود به کالاهای بشردوستانه شده

به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک، فریال مستوفی عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران در واکنش به اخبار منتشره درخصوص متوقف شدن فعالیت بانک کُنلُن چین با ایران درخصوص آینده روابط این بانک با بانک‌های ایرانی اظهار کرد: دیروز با یکی از مقامات بانک کُنلُن صحبت کردم و دقیقا از ایشان سوال کردم که موضوع چیست و چه روندی در پیش خواهند گرفت. در واقع باید توجه کرد که بانک کُنلُن از پنجم نوامبر روابطش با ایران را تنها محدود به کالاهای بشردوستانه از جمله دارو، غذا و تجهیزات پزشکی کرده است. به همین دلیل برای خود من متوقف کردن روابط تعجب آور بود. اما براساس اطلاعاتی که گرفتم این توقف انجام نخواهد شد. فروش کالاهای بشردوستانه را ادامه خواهد داد. یعنی همان روندی که از 5 نوامبر رخ می داد.

وی ادامه داد: تنها نگرانی این بود که مقامات این بانک اعلام کردند تا هفته آینده که جلسه شان برگزار شود، نمی توانند نظری اعلام کنند. البته این صحبت ها قبل از این بود که پومپئو، وزیر امور خارجه امریکا اعلام کند معافیت ها تمدید نمی شود. در واقع آنها می گویند اگر نفتی خرید و فروش نشود، پولی در این بانک باقی نمی ماند که روابطی شکل بگیرد. چرا که سازوکار این بانک با پول فروش نفت انجام می شد.

عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران گفت: مسئولان این بانک معتقدند تا هفته دیگر که زمان اعلام رسمی درباره معافیت های نفتی است، تصمیمی نمی گیرند. هفته دیگر مهلت معافیت نفتی تمام می شود. اما اگر بتوانیم در ایران در بانک هایی که تحریم نیستند، ال سی باز کنیم یا حواله پولی بدهیم که دیگر نباید مشکلی پیش آید.

مستوفی خاطرنشان کرد: این بانک با پول نفت کار می کند و تنها برای همین روابط شکل گرفت. آنها هم دقیقا نگران همین موضوع بودند که اگر معافیت نفتی تمدید نشود چه اتفاقی رخ خواهد داد. تا اینکه امریکا اعلام کرد معافیت ها تمدید نخواهد شد. البته باز هم باید دید، روز موعد، اعلام سیاست رسمی چطور انجام می شود.

بیشتر بخوانید

وی با بیان اینکه بعید است آمریکا بتواند فروش نفت ایران را صفر کند، افزود: با این وجود اگر صادرات نفت به 500 هزار بشکه هم برسد تقریبا دردی درمان نمی شود.

به گزارش اتاق بازرگانی تهران، بانک کُنلُن از پنجم نوامبر روابطش با ایران را تنها محدود به کالاهای بشردوستانه از جمله دارو، غذا و تجهیزات پزشکی کرده است و گفته می شود بانک کُنلُن چین روابط با ایران را متوقف کرده است. البته بانک مرکزی چند روز در اطلاعیه اعلام کرد: «پیرو مذاکرات اخیر انجام شده با مدیران کُنلُن بانک چین، در حال حاضر تغییری در سیاست‌های بانک کُنلُن در معاملات کالاهای غیرتحریمی با بانک‌های غیر تحریمی ایرانی ایجاد نشده است و مسئولین بانک مذکور اعلام کردند به همکاری خود با بانک‌های ایرانی غیرتحریمِی برای معاملات و پرداخت‌های مربوط به کالاهای غیرتحریمی ادامه خواهند داد.»ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربازديد‌ها
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به شبکه اطلاع رسانی دنیای بانک می باشد.
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ