اجازه نمی‌دهیم عده‌ای جیب مردم را خالی کنند

به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک، اسحاق جهانگیری با بیان اینکه امروز در شرایط ویژه‌ای هستیم و در تقابل با آمریکا هستیم، به برجام و مذاکرات با آمریکا و اروپا اشاره و اضافه کرد: در همان دوران توافق نیز، آمریکایی‌ها به تعهدات خود به صورت کامل عمل نکردند و آن را به صورت نیم‌بند اجرا کردند، اما بدتر آن بود که یک‌طرفه از توافق برجام خارج شدند.

معاون اول رییس‌جمهور با بیان اینکه اعلام رییس‌جمهور آمریکا برای بازگشت تحریم‌ها، یک دوره ۳ ماهه دارد که مردادماه موعد بازگشت ۳ ماهه تحریم‌ها است، عنوان کرد: امروز برداشت ما این است که اروپایی‌ها نیز به گونه‌ای عمل کنند که نظرات ایران، تامین شود، اما اینکه در عمل چه اتفاقی می‌افتد باید منتظر ماند.

اتاق جنگ اقتصادی علیه ایران

جهانگیری با بیان اینکه دشمن اعلام کرده که وزارت خزانه‌داری آمریکا به اتاق جنگ اقتصادی علیه ایران تبدیل شده، هدف دشمن را زمین زدن اقتصاد ایران و افزایش فشار به مردم ایران برای گسترش دامنه اعتراضات و نارضایتی مردم ایران دانست و تصریح کرد: با برنامه‌ریزی دقیق باید برنامه‌های طرف مقابل را به شکست بکشانیم و زندگی مردم از آسیب، مصون نگاه داشته شود.

وی با بیان اینکه اگر تصور شود با جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران هیچ اتفاقی نمی‌افتد، اشتباه است، یادآور شد: آمریکا با چین و حتی کشورهای هم‌پیمان خود جنگ اقتصادی راه انداخته، آمریکا می‌خواهد صادرات نفت ایران به عنوان مهم‌ترین مرکز درآمدی را به صفر برساند و این یک حرف بی‌حساب است.

معاون اول رییس‌جمهور با بیان اینکه برنامه‌ریزی ما درست در نقطه مقابل سیاست آمریکاست و می‌خواهیم صادرات نفت خود را به بالاترین میزانی که نیاز داریم، بفروشیم، عنوان کرد: دشمن می‌خواهد جلوی صادرات کالاهای مهم صادراتی ایران را بگیرند که در حوزه پتروشیمی، فولاد و مس است.

ظرفیت‌های داخلی

وی با بیان اینکه جابه‌جایی پول حاصل از صادرات نیازمند مبادلات بانکی است، ادامه داد: اقداماتی توسط مسئولان سیاست خارجی و بانک مرکزی انجام شده تا در مبادلات بانکی به مشکلی بر نخوریم؛ قبلا اعلام می‌شد که هدف آمریکا از تحریم، کشاندن ایران پای میز مذاکره است و باید پرسید پس هدف امروز شما از تحریم‌ها چیست؟

معاون اول رییس‌جمهور با تاکید بر ضرورت نگاه جدی به ظرفیت‌های داخلی کشور افزود: بسیاری از کالاهایی که از دیگر کشورها دنیا وارد می‌کنیم را می‌توان با قیمت و کیفیت خوب در داخل کشور تولید کرد؛ باید واردات کالاهایی که نیازی به واردات آن نیست و یا نمونه داخلی دارند، ممنوع شود.

جهانگیری با بیان اینکه در شرایطی که مردم ایران در برابر تحریم‌ها مقاوم ایستاده‌اند؛ عده‌ای به فکر خالی کردن جیب مردم هستند، خاطرنشان کرد: باید از همه امکانات و ظرفیت‌ها برای پیشرفت کشور استفاده کرد؛ محدودیت منابع آبی استان اصفهان جدی است که اگر در همه بخش‌ها فقط ۱۰ درصد صرفه‌جویی شود، دیگر محدودیت آبی برای هیچ‌ کجا نخواهیم داشت.