حمایت از تولیدکنندگان با ریال باشد نه دلار

به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک، علی ابراهیمی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به ممنوعیت صادرات 18 کالای اساسی، گفت: دولت درباره ممنوعیت گندم اشتباه کرده چراکه اگر این محصول در کشور خریدار داشته باشد باید صادر شود چون ارزآوری آن برای کشور اهمیت داشته و تولید آن در کشور مناسب است.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، افزود: ایران درباره محصول ذرت مزیت صادرات نداشته و همیشه واردکننده بوده است، لذا ممکن بوده شخصی با استفاده از ارز 4 هزار و 200 تومانی ذرت وارد کشور شده و این محصول را صادر کند.

برخی محصولات را با  ارز دولتی وارد کرده و صادر می کنند

وی با بیان اینکه ایران در محصولاتی همانند ذرت، جو، جوی دوسر، آرد و دانه های روغنی عمدتا وارد کننده است، ادامه داد: واردات این محصولات مشمول ارز 4 هزار و 200 تومانی می شود، لذا ممکن است برخی این محصولات را با  ارز دولتی وارد کرده و صادر کنند و دوباره ارز را با قیمت بالا در داخل کشور بفروشند که رانتی در این موضوع شکل می گیرد.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: برای جلوگیری از این رانت و سوءاستفاده از ارز دولتی همه چیز و تمام کالاها باید آزاد و رقابتی شود.

حمایت ها باید با ریال در داخل کشور صورت گیرد

وی با بیان اینکه راه حل حمایت از تولیدکننده تخصیص ارز برای نهاده نیست، افزود: باید اجازه دهند که تولیدکنندگان محصول خود را با قیمت واقعی تولید کنند و سپس دولت حمایت کرده و قیمت را تعدیل کند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: با تخصیص ارز برای کالای خاص موافق نیستم، حمایت ها باید با ریال در داخل کشور صورت گیرد.