اخبار نقدونظر

 • آینده قیمت طلا و آنچه سرمایه‌گذاران باید بدانند

  آینده قیمت طلا و آنچه سرمایه‌گذاران باید بدانند
  قیمت جهانی طلا در ماه‌های اخیر افزایش یافته و نشان داده است که خریداران واقعی و سفته باز؛ این فلز گرانبها را به‌عنوان مرجع نهایی تعادل و قیمت‌گذاری پذیرفته‌اند.
  ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
 • چالش رتبه ریسک اعتباری

  چالش رتبه ریسک اعتباری
  سازمان همکاری اقتصادی و توسعه OECD در آخرین اعلام رسمی رتبه ریسک اعتباری کشورها منتشره در درگاه رسمی آن سازمان در تاریخ ۱۱ بهمن ماه سال جاری رتبه ریسک اعتباری کشورمان را از ۶ به ۷ افزایش داده است. کاهش رتبه ریسک کشوری ایران از سوی سازمان همکاریهای اقتصادی برای توسعه درحالیست که رتبه ریسک اوکراین، کوزوو و صربستان بهبود یافته ولی رتبه ریسک کشورهای همچون الجزایر، عمان، تونس، ترکمنستان و ایران تنزیل یافت. 
  ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
 • نقد سیاستگذاری بانک مرکزی

  نقد سیاستگذاری بانک مرکزی
  در طول یک سال و نیم گذشته نقدهای بسیاری بر شیوه سیاستگذاری بانک مرکزی صورت گرفته است. نقد سیاستگذاری پولی تا زمانی که منصفانه و ناظر به محدودیت‌های پیش‌روی سیاستگذار صورت می‌گیرد، ضروری است.
  ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
 • ملی شو راهی به آینده روشن

  ملی شو راهی به آینده روشن
  در دنیای کنونی، هر روز هزاران محصول و خدمت جدید توسط کمپانی ها و سازمان های کوچک و بزرگ جهان تولید و عرضه می شود. از کوچکترین محصولات خوراکی و پوشاک گرفته تا ماشین ها، گوشی های موبایل، ماهواره ها و البته محصولات بانکی. طبیعی است که همه این محصولات و خدمات، کیفیت مشابهی ندارند؛ از این روست که همواره کالاهای سرآمد و برتر در مراسم های ویژه و به شکلی خاص رونمایی می شود.
  ۱۳۹۸/۱۱/۱۰
 • چرا دولت ها بانک مرکزی وابسته را دوست دارند؟

  دفاع قاطع سیف از استقلال بانک مرکزی

  دفاع قاطع سیف از استقلال بانک مرکزی
  دکتر ولی اله سیف، رئیس کل پیشین بانک مرکزی با دفاع از استقلال بانک مرکزی می نویسد: دولت‌ها غالبا با هدف حفظ مقبولیت و پایگاه اجتماعی، به منظور افزایش تولید، ایجاد اشتغال و افزایش رفاه اجتماعی، متمایل به افزایش هزینه‌ها هستند. چنین تمایلی منجر به افزایش مخارج دولت شده و یکی از سهل‌ترین ابزارهای ممکن برای تامین مالی این مخارج، استفاده از منابع بانک‌مرکزی است. زیرا دیگر ابزارهای دولت نظیر دریافت مالیات علاوه بر دشواری‌هایی که در اخذ آن وجود دارد، می‌تواند با عدم رضایت عمومی و کاهش مقبولیت دولت همراه باشد.
  ۱۳۹۸/۱۱/۶
 • ۶ نکته درباره راه‌اندازی عملیات بازار باز

  ۶ نکته درباره راه‌اندازی عملیات بازار باز
  عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران در یادداشتی درباره عملیات بازار باز و اینکه آیا نفس عملیات بازار باز مایه نگرانی است، توضیحاتی ارائه کرد.
  ۱۳۹۸/۱۱/۱
 • دست باز بانک مرکزی در بازار باز

  دست باز بانک مرکزی در بازار باز
  سرانجام پس از ۶۰ سال از گذشت زمان تاسیس بانک مرکزی، از روز گذشته این نهاد اجازه استفاده از عملیات بازار باز را پیدا کرد و و به این ترتیب دست بانک مرکزی در استفاده از یکی از ابزارهای رایج در دنیا باز شد تا از این پس به جای تمرکز بر روی ۲ شاخص نرخ رشد نقدینگی و نرخ رشد پایه پولی بر روی مدیریت نقدینگی از طریق ایجاد یک کریدور نرخ سود در بازار بین بانکی متمرکز شود. عملیات بازار باز به یک معنا بازگذاشتن بانک مرکزی برای مدیریت نرخ‌ها در بازار پولی است و یک گام به جلو تلقی می‌شود. اما
  ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
 • قبض و بسط رشد اقتصادی

  قبض و بسط رشد اقتصادی
  بانک جهانی در تازه‌ترین گزارش خود از وضعیت شاخص رشد اقتصاد جهان خبر داده است که اقتصاد ایران در پایان سال ۲۰۱۹ رشد اقتصادی منفی ۸.۷ درصد را تجربه کرد و کیک اقتصاد کشور در سال جاری میلادی هم بزرگ‌تر نخواهد شد ولیکن ایران از سال ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ میلادی رشد یک‌درصدی را مشاهده خواهد کرد.
  ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
 • معمای تحریم، ارز و تولید

  معمای تحریم، ارز و تولید
  علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، روز گذشته در افتتاحیه اولین نمایشگاه «صنعت ورزش و تجهیزات ساخت ایران» از اعمال تحریم‌ها به عنوان عاملی در راستای فعال‌تر شدن حوزه صنعت کشور یاد کرده و گفته است: «بیشتر تولیدکنندگانی که در این نمایشگاه حضور دارند به این نکته اشاره کردند که وضعیت اقتصادی آن‌ها از زمان اعمال تحریم‌ها بهبود یافته است، چرا که همه به استفاده از تولیدات داخلی روی آورده‌اند.» به
  ۱۳۹۸/۱۰/۲
 • رمز یکبار مصرف، تحولی بزرگ در بانکداری الکترونیک

  رمز یکبار مصرف، تحولی بزرگ در بانکداری الکترونیک
  توسعه بانکداری الکترونیک در کشور ما با وجود روان سازی خدمات، برداشتن بسیاری از موانع، توسعه زیرساخت ها، سرعت بخشیدن به تراکنش ها و... همواره با چالش بزرگِ احتمال سو استفاده از کارت های بانکی مشتریان توسط افراد کلاهبردار و شیاد همراه بوده است.
  ۱۳۹۸/۹/۳۰
 • هیزم زیر دیگ تورم نگذارید

  هیزم زیر دیگ تورم نگذارید
  تجربه کشور‌های موفق جهان در مهار تورم بالا، پیش روی دولت و سیاست‌گذاران اقتصادی است تا از آن درس بگیرند. اقتصاد ایران با تورم بالا سال به سال در برابر اقتصاد دیگر کشور‌ها تضعیف می‌شود و راز توفیق در اقتصاد مقاومتی، اضافه نکردن هیزم زیر دیگ جوشان تورم است.
  ۱۳۹۸/۹/۲۶
 • بود‌جه د‌ولت و اقتصاد‌ ایران

  بود‌جه د‌ولت و اقتصاد‌ ایران
  د‌ولت طبق سنت سال‌های قبل، لایحه بود‌جه سال آیند‌ه را به مجلس تقد‌یم کرد‌. اشکال اساسی بود‌جه سالانه ایران این است که تفکر حاکم بر آن تنظیم منابع و مصارف د‌ولت‌هاست و د‌ر آن کمترین نشانه‌هایی از آیند‌ه‌نگری مبتنی بر رشد‌ اقتصاد‌ی، مهار تورم، کاهش نرخ بیکاری و افزایش بهره‌وری د‌ید‌ه می‌شود‌ و تا زمانی که نگاه حاکم بر سند‌ بود‌جه سالانه، به جای تمرکز بر بهبود‌ شاخص‌های کلان اقتصاد‌ به تمشیت امور مالی د‌ولت‌ها باشد‌، چند‌ان نمی‌توان از آن برد‌اشت کرد‌ که تحولی د‌ر ساختار اقتصاد‌ ایران با بود‌جه‌های سنواتی رخ می‌د‌هد‌.
  ۱۳۹۸/۹/۲۴
 • ضرورت حذف مالیات ارزش افزوده از پوشش‌های بیمه‌ای

  ضرورت حذف مالیات ارزش افزوده از پوشش‌های بیمه‌ای
  مدیرعامل صندوق تامین خسارت‌های بدنی در یادداشتی با بیان اینکه صنعت بیمه به عنوان یکی از شاخص‌های توسعه یافتگی مطرح است، بر ضرورت حذف مالیات بر ارزش افزوده از پوشش‌های بیمه‌ای تاکید کرد.
  ۱۳۹۸/۹/۱۷
 • راز تخریب بانک‌ها

  راز تخریب بانک‌ها
  حجم و گستره تخریب شعب و تجهیزات بانک‌ها بر اثر ناآرامی‌های پس از افزایش قیمت بنزین، قابل‌تأمل است و ضرورت دارد تا به این پرسش پاسخ داده شود که راز این تخریب‌ها چیست و آسیب‌رساندن به شبکه بانکی به‌عنوان شریان حیاتی در اقتصاد و مراودات تجاری چه پیامدهایی را به همراه دارد؟
  ۱۳۹۸/۹/۳
 • بنزین، تورم و مردم

  بنزین، تورم و مردم
  «این هم مانند اقدام دولت قبلی که توزیع پول نقد را به همه آغاز کرد و زمینه‌ساز تورم تشدید شونده‌ای شد قابل توجیه و دفاع نیست. با کاهش درآمد نفت به دلیل تحریم‌ها دولت به‌جای استفاده از فرصت برای اصلاح اساسی ازجمله در بودجه و حذف بسیاری ردیف‌ها و دستگاه‌ها و کاهش مصارف منابع عمومی ازجمله جریان‌های مالی خارج از بودجه، به‌جای اصلاح اقتصادی گسترده، اما دولت دستش را عمیق‌تر در جیب مردمی که از شرایط اقتصادی تحت‌فشار و در رنج هستند فروبرده است. »
  ۱۳۹۸/۸/۲۵
 • احیای ثبات اقتصادی زیر سایه فشار حداکثری

  احیای ثبات اقتصادی زیر سایه فشار حداکثری
  معاون پژوهشی پژوهشکده پولی و بانکی در تازه‌ترین شماره نشریه تازه‌های اقتصاد در یاداشتی درباره ثبات اقتصادی نوشته است: سال ۱۳۹۸، سال احیای ثبات اقتصاد ایران پس از نوسانات اقتصادی سال ۹۷ است.
  ۱۳۹۸/۸/۲۵
 • اقتصاد ایران؛ گنج رنج‌دیده!

  اقتصاد ایران؛ گنج رنج‌دیده!
  تصویری که این روز‌ها در آینه‌های مختلف از اقتصاد ایران دیده می‌شود، هاله‌ای از بیم و امید را نشان می‌دهد؛ دولت می‌گوید اقتصاد در حال خروج از رکود است و رشد اقتصاد اندکی مثبت شده است، مرکز آمار ایران از کاهش بیکاری و نرخ بیکاری ماهانه خبر می‌دهد، بانک مرکزی خوش‌حال از ثبات در بازار ارز و امیدوار به ایجاد تعادل در اقتصاد است و این‌ها تصویری روشن از اقتصاد ماست.
  ۱۳۹۸/۷/۲۹
1 2 3 4 5 6 >>
آخرین اخبار
پربازديد‌ها
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به شبکه اطلاع رسانی دنیای بانک می باشد.
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ