اخبار ديدگاه

 • مرگ اوپک نزدیک است؟

  مرگ اوپک نزدیک است؟
  سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در طول حیات ۵۸ساله خود همواره فراز و نشیب‌های متفاوتی را تجربه کرده تا آنجا که یکجانبه‌گرایی برخی اعضا باعث شکنندگی این سازمان شده و به هنگامه سقوط جهانی قیمت طلای سیاه ‌باز این همکاری و همگرایی اعضا بوده که مانع سقوط آن شده
  ۱۳۹۷/۶/۳۱
 • سناریوهای پیش روی روابط کارگزاری بانک‌ها

  سناریوهای پیش روی روابط کارگزاری بانک‌ها
  از جمله این سناریوها می توان به پیمان‌های دوجانبه و چندجانبه بین کشورهایی همچون روسیه، کشورهای حوزه CIS، ترکیه و غیره مثل اتحاد ACU (اتحادیه پایاپای آسیای) را اشاره نمود که به عنوان عاملی مهم اسباب مقاوم سازی سیستم نظام ارزی کشور می گردد. در این مدل توافقاتی چندجانبه یا دوجانبه، پول ملی هر یک از این کشورها می تواند ابزار مبادلاتی انجام امور تجاری قرارگیرد و در پایان سال یه یک ارز معتبر همچون یورو تسویه گردد.
  ۱۳۹۷/۶/۲۶
 • هدف آمریکا از افزایش نرخ دلار در ایران چیست؟

  هدف آمریکا از افزایش نرخ دلار در ایران چیست؟
  ادیب به تشریح سیاست چهارگانه آمریکا اعم از مهار چین، بی‌ثبات کردن اروپا، خروج از خاورمیانه و تضعیف اقتصاد کشورهای نفتی پرداخت.
  ۱۳۹۷/۶/۳
 • مدیریت صحیح نقدینگی راه‌حل کاهش هزینه پول

  مدیریت صحیح نقدینگی راه‌حل کاهش هزینه پول
  در روزهای اخیر فعالان بخش‌های اقتصادی و بانکی کشور شاهد تحولات ناشی از خروج آمریکا از برجام و رویگردانی آن کشور از تعهدات بین‌المللی خود و تلاش برای ایجاد اختلال در روابط اقتصادی ایران با سایر کشورها هستند.
  ۱۳۹۷/۵/۲۹
 • اختصاصی دنیای بانک

  کمیته ضد تحریم در بانکهای ایرانی تشکیل شود

  کمیته ضد تحریم در بانکهای ایرانی تشکیل شود
  یکی از تحولاتی که حجم کار و تمرکز خزانه‌داری آمریکا در مسئله ایران از یک سو و نگرانی واشنگتن از ناکامی در اجرای موثر تحریم‌ها را نشان می‌دهد، افزایش چند ده نفری نیروی کار متمرکز بر پرونده ایران در این وزارتخانه است. در ماه‌های اخیر تعداد کارشناسان خزانه‌داری آمریکا که مستقیما روی نحوه اعمال موثر تحریم‌ها علیه ایران کار می‌کنند، از 300 به 380 نفر افزایش یافته است. این در حالی است که معاونت تروریسم و اطلاعات مالی خزانه‌داری آمریکا جمعا حدود 700 نیرو دارد.
  ۱۳۹۷/۵/۲۳
 • ریسک روابط کارگزاری بانکی

  ریسک روابط کارگزاری بانکی
  در راستای توسعه روابط کارگزاری به منظور حمایت و پشتیبانی از تجارت خارجی کشور، هر یک از بانک های کشور بدنبال ایجاد، گسترش و حفظ روابط بانکی با بانک های خارجی بعنوان بانک کارگزار، در دوران پسا برجام اقدامات حائز اهمیتی انجام داده اند. و لذا احتراز از بروز ریسک های ناشی از عدم رعایت مقررات احصاء شده، نیازمند تبیین رویکردهای نظارتی بر رعایت قوانین حاکم در حوزه تطبیق می باشد.
  ۱۳۹۷/۵/۲۱
 • بازار ارز و بحران ارزی

  بازار ارز و بحران ارزی
  آیا راه‌حل جلوگیری از بحران ارزی به‌کارگیری بازار آزاد برای ارز است؟ سال‌ها است که بسیاری از اقتصاددانان به دولت توصیه می‌کنند نرخ ارز را به ساز و کار بازار واگذارد و میزان مشخصی از درآمد ارزی‌اش را از آن طریق به فروش برساند و اگر نگران تلاطم قیمت کالاهای اساسی برای مصرف‌کننده کم درآمد است، از طریق یارانه نقدی یا یک صندوق نوسان‌گیر قیمت به آن هدف برسد.
  ۱۳۹۷/۵/۲۰
 • دکتر پویا ناظران تحلیل کرد

  نه به نیازهای انتخاباتی با استقلال بانک مرکزی

  نه به نیازهای انتخاباتی با استقلال بانک مرکزی
  دکتر پویا ناظران، در تحلیلی به چرایی و چگونگی استقلال بانک مرکزی می پردازد و می نویسد: اولا بانک مرکزی باید اختیار سیاست‌گذاری مستقل از هیات دولت و مجلس را داشته باشد و ثانیا، بانک مرکزی باید بر سیاست‌گذاری پولی و نظارت بر نظام بانکی تاکید کند. بانک‌ مرکزی در ایفای وظایف سیاست‌گذارانه و نظارتی‌اش موفق نمی‌شود، مگر درصورت مسلط شدن به علم اقتصاد و به‌کارگیری آن بدون ملاحظات سیاسی و بدون نگرانی نسبت به تکدر خاطر این و آن.
  ۱۳۹۷/۵/۶
 • پیامدهای سخنان تازه روحانی چیست؟

  پیامدهای سخنان تازه روحانی چیست؟
  «سخنان رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در جمع سفرا و رؤسای نمایندگی‌های خارج از کشور پیام­‌های اساسی را خطاب به رهبران کشورهای جهان در خود مستتر داشت؛ پیام‌هایی که باید امیدوار بود به درستی مخاطبان خود را بیابد و با آسیب کج‌فهمی مواجه نشود.»
  ۱۳۹۷/۵/۱
 • حباب‌سنج بازار سکه

  حباب‌سنج بازار سکه
  دیروز جمعه بود و بازار ارز و سکه و طلا تعطیل؛ اما نبض قیمت سکه در معاملات پشت‌تلفنی و فضای مجازی از مرز ۳میلیون تومان گذشت و شائبه حباب قیمت‌ها را در راسته زرگرها تقویت کرد؛ اعلام قیمت بالای ۳میلیون تومان برای هر سکه بهار آزادی در حالی رقم خورد که اطلاعاتی از حجم معاملات انجام شده وجود ندارد ولی مهم این است که قیمت اثر خود را بر رفتار بازار و خریداران و فروشندگان با ارزش‌ترین فلز جهان می‌گذارد.
  ۱۳۹۷/۴/۳۰
 • وسوسه سوداگری پرسود ارز

  وسوسه سوداگری پرسود ارز
  نگاهی به قیمت‌های مختلف ارز بیندازید و تفاوت آن را با قیمت ارز واقعی و قابل‌خریدوفروش در بازار در نظر بگیرید؛ تجارت ارز کم زحمت یا اصلاً بی‌زحمت و پرسود است و هم‌اکنون ارز با این قیمت‌ها در نظر گرفته می‌شود: دلار بودجه‌ای ۳۵۰۰، دلار کالاهای رسمی ۳۸۰۰، دلار حجاج ۳۹۰۰، دلار ۴۲۰۰ تومانی معروف به دلار جهانگیری و دلار به نرخ بازار آزاد که حدود ۸ هزار تومان است.وقتی دلار که ارز پایه در بازار خریدوفروش است با چندین نرخ عرضه می‌شود و تفاوت قیمت دلار عرضه شده با دلار واقعی بعضاً تا دو برابر قیمت است پسر نوح را هم وسوسه می‌کند.
  ۱۳۹۷/۴/۲۵
 • درودیان:

  استقلال بانک مرکزی در شرایط کنونی آدرس‌دهی غلط است

  استقلال بانک مرکزی در شرایط کنونی آدرس‌دهی غلط است
  امام جمعه موقت تهران در خطبه‌ دوم نماز جمعه ۲۲ تیر ۹۷ عدم استقلال بانک مرکزی را دلیل مشکلات اقتصادی و تورم خواند؛ اما نگاه کارشناسان در این زمینه چیست؟
  ۱۳۹۷/۴/۲۴
 • نسبت تیم اقتصادی دولت و سیاست‌های ابلاغی

  نسبت تیم اقتصادی دولت و سیاست‌های ابلاغی
  روسای سازمان برنامه، بانک مرکزی و وزیر اقتصاد خود را مسوول اجرای سیاست‌های ابلاغی می‌دانند، بدین ترتیب تغییر تیم اقتصادی به این معنی اگر همراه با تجدید نظر در سیاست‌های اقتصادی دولت و رئیس‌جمهوری نباشد، تفاوتی را ایجاد نخواهد کرد.
  ۱۳۹۷/۴/۲۳
 • تیم اقتصادی دولت تغییر کند یا نکند؟

  تیم اقتصادی دولت تغییر کند یا نکند؟
  در وضعیت فعلی، مهم‌ترین الزام این است که دولت بپذیرد با رویکرد دستوری نمی‌تواند اقتصاد را کنترل کند و تا زمانی که این واقعیت را نپذیرد، هیچ سیاستی نتیجه نخواهد داد.
  ۱۳۹۷/۴/۲۳
 • ۲تصویر از اقتصاد ایران

  ۲تصویر از اقتصاد ایران
  افزایش تولید و صادرات نفت ایران، بهبود شاخص رشد اقتصادی و مهار نرخ تورم در دولت نخست حسن روحانی یک دستاورد بزرگ دوران برجام به شمار می‌آید و باید دید با رشد خیره‌کننده نقدینگی و احتمال بازگشت تحریم‌ها و درصورت مسدود شدن مسیر صادرات نفت ایران سناریوی دولت دوم روحانی برای مصون نگه‌داشتن دستاوردها از خطرها و خطاها چیست؟
  ۱۳۹۷/۴/۲۳
 • شروط حفظ تورم تک رقمی

  شروط حفظ تورم تک رقمی
  معاون اقتصادی بانک مرکزی با اشاره به حفظ تورم تک رقمی برای دومین سال پیاپی در سال ۹۶ گفت: افزایش نوسانات نرخ ارز و تحریک انتظارات تورمی از این محل، حفظ تورم تک رقمی در سال ۹۷ را با مشکل مواجه می کند.
  ۱۳۹۷/۴/۲۳
 • دلار فقط یک ارز نیست!

  دلار فقط یک ارز نیست!
  نایب رییس اتاق تعاون ایران معتقد است اگر منابع مالی مردم به سمت تولید تعاونی حرکت کند و در جهت تولید کالا یا خدمت تجهیز شود، عطش کاذب دلار زدگی هم فروکش خواهد کرد.
  ۱۳۹۷/۴/۲۰
1 2 3 4 5 6 >>
آخرین اخبار
پربازديد‌ها
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به شبکه اطلاع رسانی دنیای بانک می باشد.
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ