اخبار ديدگاه

 • وسوسه سوداگری پرسود ارز

  وسوسه سوداگری پرسود ارز
  نگاهی به قیمت‌های مختلف ارز بیندازید و تفاوت آن را با قیمت ارز واقعی و قابل‌خریدوفروش در بازار در نظر بگیرید؛ تجارت ارز کم زحمت یا اصلاً بی‌زحمت و پرسود است و هم‌اکنون ارز با این قیمت‌ها در نظر گرفته می‌شود: دلار بودجه‌ای ۳۵۰۰، دلار کالاهای رسمی ۳۸۰۰، دلار حجاج ۳۹۰۰، دلار ۴۲۰۰ تومانی معروف به دلار جهانگیری و دلار به نرخ بازار آزاد که حدود ۸ هزار تومان است.وقتی دلار که ارز پایه در بازار خریدوفروش است با چندین نرخ عرضه می‌شود و تفاوت قیمت دلار عرضه شده با دلار واقعی بعضاً تا دو برابر قیمت است پسر نوح را هم وسوسه می‌کند.
  ۱۳۹۷/۴/۲۵
 • درودیان:

  استقلال بانک مرکزی در شرایط کنونی آدرس‌دهی غلط است

  استقلال بانک مرکزی در شرایط کنونی آدرس‌دهی غلط است
  امام جمعه موقت تهران در خطبه‌ دوم نماز جمعه ۲۲ تیر ۹۷ عدم استقلال بانک مرکزی را دلیل مشکلات اقتصادی و تورم خواند؛ اما نگاه کارشناسان در این زمینه چیست؟
  ۱۳۹۷/۴/۲۴
 • نسبت تیم اقتصادی دولت و سیاست‌های ابلاغی

  نسبت تیم اقتصادی دولت و سیاست‌های ابلاغی
  روسای سازمان برنامه، بانک مرکزی و وزیر اقتصاد خود را مسوول اجرای سیاست‌های ابلاغی می‌دانند، بدین ترتیب تغییر تیم اقتصادی به این معنی اگر همراه با تجدید نظر در سیاست‌های اقتصادی دولت و رئیس‌جمهوری نباشد، تفاوتی را ایجاد نخواهد کرد.
  ۱۳۹۷/۴/۲۳
 • تیم اقتصادی دولت تغییر کند یا نکند؟

  تیم اقتصادی دولت تغییر کند یا نکند؟
  در وضعیت فعلی، مهم‌ترین الزام این است که دولت بپذیرد با رویکرد دستوری نمی‌تواند اقتصاد را کنترل کند و تا زمانی که این واقعیت را نپذیرد، هیچ سیاستی نتیجه نخواهد داد.
  ۱۳۹۷/۴/۲۳
 • ۲تصویر از اقتصاد ایران

  ۲تصویر از اقتصاد ایران
  افزایش تولید و صادرات نفت ایران، بهبود شاخص رشد اقتصادی و مهار نرخ تورم در دولت نخست حسن روحانی یک دستاورد بزرگ دوران برجام به شمار می‌آید و باید دید با رشد خیره‌کننده نقدینگی و احتمال بازگشت تحریم‌ها و درصورت مسدود شدن مسیر صادرات نفت ایران سناریوی دولت دوم روحانی برای مصون نگه‌داشتن دستاوردها از خطرها و خطاها چیست؟
  ۱۳۹۷/۴/۲۳
 • شروط حفظ تورم تک رقمی

  شروط حفظ تورم تک رقمی
  معاون اقتصادی بانک مرکزی با اشاره به حفظ تورم تک رقمی برای دومین سال پیاپی در سال ۹۶ گفت: افزایش نوسانات نرخ ارز و تحریک انتظارات تورمی از این محل، حفظ تورم تک رقمی در سال ۹۷ را با مشکل مواجه می کند.
  ۱۳۹۷/۴/۲۳
 • دلار فقط یک ارز نیست!

  دلار فقط یک ارز نیست!
  نایب رییس اتاق تعاون ایران معتقد است اگر منابع مالی مردم به سمت تولید تعاونی حرکت کند و در جهت تولید کالا یا خدمت تجهیز شود، عطش کاذب دلار زدگی هم فروکش خواهد کرد.
  ۱۳۹۷/۴/۲۰
 • افشاگری یا شفافیت؟

  افشاگری یا شفافیت؟
  چندی است که «بازار افشاگری» در ایران رونق گرفته و هرازگاهی، به مدد فضای مجازی و البته متاثر از چندپارگی در ارکان قدرت سیاسی، بر طبل رسوایی کسی کوبیده می‌شود. اما انگار «این بازار» هم مثل «بازار اقتصادی ما»، بازار بسیار ناقصی است که پیامدهای منفی آن بر کارگشایی‌های مثبتش سایه انداخته و بیش از آنکه موجب فسادزدایی شود، ابزار تصفیه‌حساب و اسباب ناامنی فضای کسب‌وکار شده است.
  ۱۳۹۷/۴/۲۰
 • مُسکنی برای کوتاه‌مدت

  مُسکنی برای کوتاه‌مدت
  باید هرچه زودتر سطح روابط تجاری‌مان با دنیا توسعه یابد و با کشورهای صاحب تکنولوژی به تعامل برسیم. زیرا سرمایه‌گذاران خارجی هم به این نتیجه رسیده‌اند که ایران ظرفیت‌های اقتصادی گسترده‌ای دارد و این حجم از فعالیت‌های بازرگانی در یک کشور را نمی‌توان نادیده گرفت.
  ۱۳۹۷/۴/۲۰
 • اتاق‌ها، وارد کارزار شوند

  اتاق‌ها، وارد کارزار شوند
  اتاق های مشترک نباید به امید دولت بمانند. آن ها باید برای یافتن راه حل های قانونی که تجار را درگیر تحریم های ثانویه امریکا نکند، وارد کارزار شوند.
  ۱۳۹۷/۴/۱۷
 • آن اقتصاددان ناجی

  آن اقتصاددان ناجی
  اقتصاد می‌گوید نظام چندنرخی نداشته باشید. هر اقتصاددان ایرانی هم به دولت گفته که «نظام چندنرخی» پر از فساد و ناکارآمدی است. حال اگر بهترین اقتصاددانان دنیا را هم به خط کنیم و بگوییم لطفاً به لحاظ شرایط اجتماعی و امنیتی کشور، «نظام چند‌نرخی»ای طراحی کنید که فساد نداشته باشد، شدنی نخواهد بود.
  ۱۳۹۷/۴/۱۷
 • چرا توسعه نیافته‌ایم؟

  چرا توسعه نیافته‌ایم؟
  مطالعات آینده‌نگری در سطوح برنامه‌ریزی یا انجام نشده یا اعلام نشده است. کمترین خاصیت آینده‌نگری و طراحی «دیدمان» توسعه آینده کشور، جبران کمبود و نقیصه نظام‌ تدبیر در تهیه و تنظیم برنامه‌های میان‌مدت و کوتاه‌مدت توسعه است.
  ۱۳۹۷/۴/۱۷
 • چه کسی باید تاوان خطاهای ارزی را بدهد؟

  چه کسی باید تاوان خطاهای ارزی را بدهد؟
  آشکار شدن روزنه‌های نشت ارزی و رانت جویی، شاید دردناک و رنج‌آور باشد ولی باید بدانیم راهی جز این برای اصلاح اقتصاد کشور و خشکاندن ریشه‌های فساد وجود ندارد.
  ۱۳۹۷/۴/۱۶
 • ضرورت بازگشت صرافی‌ها

  ضرورت بازگشت صرافی‌ها
  از همان ابتدای اعلام نرخ ۴۲۰۰ تومانی برای دلار و ابلاغ سیاست‌های جدید دولت برای کنترل بازار ارز، جمع‌بندی اتاق تهران به این صورت بود که چند اشکال جدی به این طرح وارد است. اول اینکه این نرخ، قیمت واقعی و کارشناسی نبوده و اجرای آن، تقاضای مازاد ارزی ایجاد خواهد کرد.
  ۱۳۹۷/۴/۱۲
 • ارز؛ خط مقدم مقاومت

  ارز؛ خط مقدم مقاومت
  خبرگزاری‌های بین‌المللی هفته گذشته جزئیات فشارهای جدید آمریکایی‌ها به تمامی خریداران آسیایی نفت ایران را عمومی کردند. آمریکایی‌ها به دنبال آن هستند در روز ۵ نوامبر که فرصت ۱۸۰ روزه بازگشت تحریم‌ها تمام می‌شود، خرید نفت مشتریان آسیایی به صفر رسیده باشد. به جز چین که به طور شفاف بیان کرده است به خرید نفت خود از ایران ادامه می‌دهد، ژاپن، کره‌جنوبی و هند اعلام موضع نکرده‌اند.
  ۱۳۹۷/۴/۱۱
 • راهکار حمایت پایدار از تولید داخلی

  راهکار حمایت پایدار از تولید داخلی
  روز ملی صنعت و معدن امسال فرصت جدی‌تری برای پرداختن به عرصه تولید داخلی است چراکه شعار سال حمایت از کالای ایرانی و تولید داخلی است و این نامگذاری باعث اهتمام و هم‌افزایی بیشتر همه دستگاه‌ها در راستای تحقق بیش از پیش حمایت از کالا و تولید ایرانی شده است که جای بسی خوشحالی است.
  ۱۳۹۷/۴/۱۰
 • یک اقتصاددان مطرح کرد

  بسته ۱۰گانه مقابله با بحران ارزی

  بسته ۱۰گانه مقابله با بحران ارزی
  یک اقتصاددان با تحلیلی از بحران ارزی اول و دوم دهه ۱۳۹۰ اقتصاد ایران، بسته‌ای با ۱۰ پیشنهاد به منظور مقابله با بحران ارزی و ابرتورمی مطرح کرد.
  ۱۳۹۷/۴/۱۰
1 2 3 4 5 6 >>
آخرین اخبار
پربازديد‌ها
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به شبکه اطلاع رسانی دنیای بانک می باشد.
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ