اخبار نقدونظر

 • چرا دولت ها بانک مرکزی وابسته را دوست دارند؟

  دفاع قاطع سیف از استقلال بانک مرکزی

  دفاع قاطع سیف از استقلال بانک مرکزی
  دکتر ولی اله سیف، رئیس کل پیشین بانک مرکزی با دفاع از استقلال بانک مرکزی می نویسد: دولت‌ها غالبا با هدف حفظ مقبولیت و پایگاه اجتماعی، به منظور افزایش تولید، ایجاد اشتغال و افزایش رفاه اجتماعی، متمایل به افزایش هزینه‌ها هستند. چنین تمایلی منجر به افزایش مخارج دولت شده و یکی از سهل‌ترین ابزارهای ممکن برای تامین مالی این مخارج، استفاده از منابع بانک‌مرکزی است. زیرا دیگر ابزارهای دولت نظیر دریافت مالیات علاوه بر دشواری‌هایی که در اخذ آن وجود دارد، می‌تواند با عدم رضایت عمومی و کاهش مقبولیت دولت همراه باشد.
  ۱۳۹۸/۱۱/۶
 • ۶ نکته درباره راه‌اندازی عملیات بازار باز

  ۶ نکته درباره راه‌اندازی عملیات بازار باز
  عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران در یادداشتی درباره عملیات بازار باز و اینکه آیا نفس عملیات بازار باز مایه نگرانی است، توضیحاتی ارائه کرد.
  ۱۳۹۸/۱۱/۱
 • دست باز بانک مرکزی در بازار باز

  دست باز بانک مرکزی در بازار باز
  سرانجام پس از ۶۰ سال از گذشت زمان تاسیس بانک مرکزی، از روز گذشته این نهاد اجازه استفاده از عملیات بازار باز را پیدا کرد و و به این ترتیب دست بانک مرکزی در استفاده از یکی از ابزارهای رایج در دنیا باز شد تا از این پس به جای تمرکز بر روی ۲ شاخص نرخ رشد نقدینگی و نرخ رشد پایه پولی بر روی مدیریت نقدینگی از طریق ایجاد یک کریدور نرخ سود در بازار بین بانکی متمرکز شود. عملیات بازار باز به یک معنا بازگذاشتن بانک مرکزی برای مدیریت نرخ‌ها در بازار پولی است و یک گام به جلو تلقی می‌شود. اما
  ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
 • قبض و بسط رشد اقتصادی

  قبض و بسط رشد اقتصادی
  بانک جهانی در تازه‌ترین گزارش خود از وضعیت شاخص رشد اقتصاد جهان خبر داده است که اقتصاد ایران در پایان سال ۲۰۱۹ رشد اقتصادی منفی ۸.۷ درصد را تجربه کرد و کیک اقتصاد کشور در سال جاری میلادی هم بزرگ‌تر نخواهد شد ولیکن ایران از سال ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ میلادی رشد یک‌درصدی را مشاهده خواهد کرد.
  ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
 • معمای تحریم، ارز و تولید

  معمای تحریم، ارز و تولید
  علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، روز گذشته در افتتاحیه اولین نمایشگاه «صنعت ورزش و تجهیزات ساخت ایران» از اعمال تحریم‌ها به عنوان عاملی در راستای فعال‌تر شدن حوزه صنعت کشور یاد کرده و گفته است: «بیشتر تولیدکنندگانی که در این نمایشگاه حضور دارند به این نکته اشاره کردند که وضعیت اقتصادی آن‌ها از زمان اعمال تحریم‌ها بهبود یافته است، چرا که همه به استفاده از تولیدات داخلی روی آورده‌اند.» به
  ۱۳۹۸/۱۰/۲
 • رمز یکبار مصرف، تحولی بزرگ در بانکداری الکترونیک

  رمز یکبار مصرف، تحولی بزرگ در بانکداری الکترونیک
  توسعه بانکداری الکترونیک در کشور ما با وجود روان سازی خدمات، برداشتن بسیاری از موانع، توسعه زیرساخت ها، سرعت بخشیدن به تراکنش ها و... همواره با چالش بزرگِ احتمال سو استفاده از کارت های بانکی مشتریان توسط افراد کلاهبردار و شیاد همراه بوده است.
  ۱۳۹۸/۹/۳۰
 • هیزم زیر دیگ تورم نگذارید

  هیزم زیر دیگ تورم نگذارید
  تجربه کشور‌های موفق جهان در مهار تورم بالا، پیش روی دولت و سیاست‌گذاران اقتصادی است تا از آن درس بگیرند. اقتصاد ایران با تورم بالا سال به سال در برابر اقتصاد دیگر کشور‌ها تضعیف می‌شود و راز توفیق در اقتصاد مقاومتی، اضافه نکردن هیزم زیر دیگ جوشان تورم است.
  ۱۳۹۸/۹/۲۶
 • بود‌جه د‌ولت و اقتصاد‌ ایران

  بود‌جه د‌ولت و اقتصاد‌ ایران
  د‌ولت طبق سنت سال‌های قبل، لایحه بود‌جه سال آیند‌ه را به مجلس تقد‌یم کرد‌. اشکال اساسی بود‌جه سالانه ایران این است که تفکر حاکم بر آن تنظیم منابع و مصارف د‌ولت‌هاست و د‌ر آن کمترین نشانه‌هایی از آیند‌ه‌نگری مبتنی بر رشد‌ اقتصاد‌ی، مهار تورم، کاهش نرخ بیکاری و افزایش بهره‌وری د‌ید‌ه می‌شود‌ و تا زمانی که نگاه حاکم بر سند‌ بود‌جه سالانه، به جای تمرکز بر بهبود‌ شاخص‌های کلان اقتصاد‌ به تمشیت امور مالی د‌ولت‌ها باشد‌، چند‌ان نمی‌توان از آن برد‌اشت کرد‌ که تحولی د‌ر ساختار اقتصاد‌ ایران با بود‌جه‌های سنواتی رخ می‌د‌هد‌.
  ۱۳۹۸/۹/۲۴
 • ضرورت حذف مالیات ارزش افزوده از پوشش‌های بیمه‌ای

  ضرورت حذف مالیات ارزش افزوده از پوشش‌های بیمه‌ای
  مدیرعامل صندوق تامین خسارت‌های بدنی در یادداشتی با بیان اینکه صنعت بیمه به عنوان یکی از شاخص‌های توسعه یافتگی مطرح است، بر ضرورت حذف مالیات بر ارزش افزوده از پوشش‌های بیمه‌ای تاکید کرد.
  ۱۳۹۸/۹/۱۷
 • راز تخریب بانک‌ها

  راز تخریب بانک‌ها
  حجم و گستره تخریب شعب و تجهیزات بانک‌ها بر اثر ناآرامی‌های پس از افزایش قیمت بنزین، قابل‌تأمل است و ضرورت دارد تا به این پرسش پاسخ داده شود که راز این تخریب‌ها چیست و آسیب‌رساندن به شبکه بانکی به‌عنوان شریان حیاتی در اقتصاد و مراودات تجاری چه پیامدهایی را به همراه دارد؟
  ۱۳۹۸/۹/۳
 • بنزین، تورم و مردم

  بنزین، تورم و مردم
  «این هم مانند اقدام دولت قبلی که توزیع پول نقد را به همه آغاز کرد و زمینه‌ساز تورم تشدید شونده‌ای شد قابل توجیه و دفاع نیست. با کاهش درآمد نفت به دلیل تحریم‌ها دولت به‌جای استفاده از فرصت برای اصلاح اساسی ازجمله در بودجه و حذف بسیاری ردیف‌ها و دستگاه‌ها و کاهش مصارف منابع عمومی ازجمله جریان‌های مالی خارج از بودجه، به‌جای اصلاح اقتصادی گسترده، اما دولت دستش را عمیق‌تر در جیب مردمی که از شرایط اقتصادی تحت‌فشار و در رنج هستند فروبرده است. »
  ۱۳۹۸/۸/۲۵
 • احیای ثبات اقتصادی زیر سایه فشار حداکثری

  احیای ثبات اقتصادی زیر سایه فشار حداکثری
  معاون پژوهشی پژوهشکده پولی و بانکی در تازه‌ترین شماره نشریه تازه‌های اقتصاد در یاداشتی درباره ثبات اقتصادی نوشته است: سال ۱۳۹۸، سال احیای ثبات اقتصاد ایران پس از نوسانات اقتصادی سال ۹۷ است.
  ۱۳۹۸/۸/۲۵
 • اقتصاد ایران؛ گنج رنج‌دیده!

  اقتصاد ایران؛ گنج رنج‌دیده!
  تصویری که این روز‌ها در آینه‌های مختلف از اقتصاد ایران دیده می‌شود، هاله‌ای از بیم و امید را نشان می‌دهد؛ دولت می‌گوید اقتصاد در حال خروج از رکود است و رشد اقتصاد اندکی مثبت شده است، مرکز آمار ایران از کاهش بیکاری و نرخ بیکاری ماهانه خبر می‌دهد، بانک مرکزی خوش‌حال از ثبات در بازار ارز و امیدوار به ایجاد تعادل در اقتصاد است و این‌ها تصویری روشن از اقتصاد ماست.
  ۱۳۹۸/۷/۲۹
 • تعطیلی شعب ایران زمین در برخی شهرهای خوزستان

  در راستای سهولت در امر خدمات رسانی به زائرین عتبات عالیات شعب بانک ایران زمین در شهرستان های آبادان و شوش روز یکشنبه ۲۸ مهر تعطیل شدند.
  ۱۳۹۸/۷/۲۸
 • امید مردم به صنعت بیمه را نا امید نکنیم

  امید مردم به صنعت بیمه را نا امید نکنیم
  پرداخت های "شرکتهای بیمه گر" ایرانی بابت خسارات و درآمدهای آنان اصلاً با هم همخوانی نداشته و غیر قابل توجیه است، از همین رو چنین به نظر میرسد که سیاستها و دستورالعمل های بیمه‌گری در ایران یکطرفه، غلط و سود جویانه است.
  ۱۳۹۸/۷/۲۱
 • سیاست‌کاران و اقتصاددانان

  سیاست‌کاران و اقتصاددانان
  چرا سیاست مدار به نظر اقتصاد دان توجهی نداشته است؟ این امر قبل و‌بعد از انقلاب ادامه داشته. یکی از دلائل این رویکرد هم این است که کسانی که در مصادر قدرت قرار می گیرند تابع هدف و مطلوبیتی دارند که با تابع هدف و مطلوبیت مردم نقطه مشترکی ندارد( و گرنه چطور ممکن است گروهی مداوم وضع خودشان را بهبود بخشند و ده ها سال به مردم بگویند تحت نا کار آیی ها و هزینه هائی که از جانب ما تحمیل می شود شما فقط صبر و تحمل پیشه کنید؟)
  ۱۳۹۸/۷/۱۵
 • بانک ملت برنده بازی انگلیسی!

  بانک ملت برنده بازی انگلیسی!
  با وجود پیچیدگیهای زیادی که در مسیر این توافق وجود داشته است و با پرداخت قطعی این غرامت که مبلغ آنرا رسما مقامات بانک ملت اعلام کرده و به سرمایه سهامداران بانک اضافه می شود، وکلا و مسئولین بانک ملت توافق خوبی را در این مقطع حساس بدست آوردند و سهامداران بانک را خوشحال کردند.
  ۱۳۹۸/۷/۱۳
1 2 3 4 5 6 >>
آخرین اخبار
پربازديد‌ها
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به شبکه اطلاع رسانی دنیای بانک می باشد.
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ